event burgee venue burgee

Open Regatta and Merlin Rocket Silver Tiller

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 16:57 on April 24, 2022

Merlin Rocket Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1
23/02/2022
Race 2
24/04/2022
Race 3
24/04/2022
Race 4
24/03/2022
Total Nett
1st 5 Gold Khaleesi MERLIN-ROCKET 3802 Burghfield Sailing Club Simon Potts Sam Mottishead 980 (5.0) 1.0 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd 21 Gold Carbon Footprint MERLIN-ROCKET 3716 Blithfield SC Steven Leney Gillian Leney 980 (18.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 25.0 7.0
3rd 2 Gold Night Fury MERLIN-ROCKET 3775 Burghfield Sailing Club Chris Jennings Pete Nicholson 980 (3.0) 3.0 3.0 2.0 11.0 8.0
4th 23 Gold Simply Scrumptious MERLIN-ROCKET 3799 Fishers Green SC / Salcombe YC Paul Rayson Chris Hill 980 1.0 (5.0) 5.0 4.0 15.0 10.0
5th 13 Gold Point n Squirt MERLIN-ROCKET 3746 RYA James Wells Anna Aylward 980 2.0 (10.0) 6.0 5.0 23.0 13.0
6th 20 Silver Outnumbered MERLIN-ROCKET 3745 Wembley SC Paul Dean Hannah Burt 980 (8.0) 4.0 7.0 6.0 25.0 17.0
7th 10 Bronze Attack of the Clones MERLIN-ROCKET 3662 Bartley SC Nigel Hudson Freya Hudson 980 4.0 8.0 (10.0) 7.0 29.0 19.0
8th 15 Gold Fragile MERLIN-ROCKET 3727 Upper Thames SC Mark Stockbridge Chris Sanders 980 7.0 (9.0) 4.0 9.0 29.0 20.0
9th 26 Silver Stanley MERLIN-ROCKET 3749 Blithfield SC Colin Anderson Matt Biggs 980 6.0 6.0 9.0 (10.0) 31.0 21.0
10th 24 Silver Nermel MERLIN-ROCKET 3805 Bartley SC Mark Reddington Michelle Evans 980 (18.0 DNC) 7.0 8.0 11.0 44.0 26.0
11th 11   Twinkle Toes MERLIN-ROCKET 3698 Tata Steel SC David Downs Ros Downs 980 (18.0 DNC) 11.0 11.0 8.0 48.0 30.0
12th 28 Bronze Fat Boy Slim MERLIN-ROCKET 3567 Blithfield SC Martin Smith Karen Beston 980 (18.0 DNC) 12.0 13.0 12.0 55.0 37.0
13th 12 Bronze Seas the Day MERLIN-ROCKET 3792 Berwick upon Tweed Alistair McDonald Lydia Bourne 980 (18.0 DNC) 13.0 12.0 18.0 DNC 61.0 43.0
14th 1 Gold Quicksliver MERLIN-ROCKET 3787 Brading Haven Yacht Club Chris Martin John Tailby 980 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0
14th 22 Silver Blood Sweat & Beers MERLIN-ROCKET 3730 Blithfield SC Paul Hollis TBC 980 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0
14th 4 Bronze Wizard in Blue MERLIN-ROCKET 3449 Llandegfedd Sailing Club Carl Whitehall Sam Whitehall 980 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0
14th 7 Gold Baloo MERLIN-ROCKET 3807 Itchenor Tim Saxton Mary Henderson 980 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0

Monohull Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1
23/02/2022
Race 2
24/04/2022
Race 3
24/04/2022
Race 4
24/03/2022
Total Nett
1st 27 Fast Handicap   RS 400 1502 Llangorse Sailing Club Jon Heissig Nicky Griffin 942 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd 16 Fast Handicap Graffiti LASER 141325 Mumbles Yacht Club James Claypole   1100 (6.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 12.0 6.0
3rd 8 Fast Handicap   CONTENDER 392 Mumbles Yacht Club Alexander Shaw   969 2.0 3.0 (4.0) 3.0 12.0 8.0
4th 9 Fast Handicap Top Snagger RS 200 1477 Mumbles Yacht Club Ant Harvey Jason Phillips 1046 (6.0 DNC) 4.0 3.0 6.0 DNC 19.0 13.0
5th 14 Fast Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel SC Paul Bambridge Carwyn Owen 930 3.0 RET (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 21.0 15.0

Multihull Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1
23/02/2022
Race 2
24/04/2022
Race 3
24/04/2022
Race 4
24/03/2022
Total Nett
1st 17 Catamaran SuperSoaker Dart 18 Cat Boat 5504 Mumbles Yacht Club David Charles Cathy Blakemore 1.237 (3.0 RET) 2.0 2.0 1.0 8.0 5.0
2nd 18 Catamaran Uncle Glyn Dart 18 Cat Boat 6462 Mumbles Yacht Club Oscar Chess Sam Gardiner 1.237 (6.0 DNC) 1.0 1.0 6.0 DNC 14.0 8.0
3rd 19 Catamaran Timarmsue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club Tim Ley Robin and Bernita 1.237 (6.0 DNC) 4.0 3.0 2.0 15.0 9.0
4th 3 Catamaran Soggy Moggy Dart 18 Cat Boat 5481 Mumbles Yacht Club Paul Hemsworth Racheal Meddick 1.237 3.0 RET (6.0 DNC) 4.0 3.0 16.0 10.0
5th 6 Catamaran Puddy Tat Dart 18 Cat Boat 7981 Mumbles Yacht Club Anthony Rees Joanne Mullett 1.237 3.0 RET 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 18.0 12.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.


Race 1 - Merlin Rocket Fleet - 23/02/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 23 Gold Simply Scrumptious MERLIN-ROCKET 3799 Fishers Green SC / Salcombe YC Paul Rayson Chris Hill 980 1 1.0
2 13 Gold Point n Squirt MERLIN-ROCKET 3746 RYA James Wells Anna Aylward 980 2 2.0
3 2 Gold Night Fury MERLIN-ROCKET 3775 Burghfield Sailing Club Chris Jennings Pete Nicholson 980 3 3.0
4 10 Bronze Attack of the Clones MERLIN-ROCKET 3662 Bartley SC Nigel Hudson Freya Hudson 980 4 4.0
5 5 Gold Khaleesi MERLIN-ROCKET 3802 Burghfield Sailing Club Simon Potts Sam Mottishead 980 5 5.0
6 26 Silver Stanley MERLIN-ROCKET 3749 Blithfield SC Colin Anderson Matt Biggs 980 6 6.0
7 15 Gold Fragile MERLIN-ROCKET 3727 Upper Thames SC Mark Stockbridge Chris Sanders 980 7 7.0
8 20 Silver Outnumbered MERLIN-ROCKET 3745 Wembley SC Paul Dean Hannah Burt 980 8 8.0

Race 2 - Merlin Rocket Fleet - 24/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 5 Gold Khaleesi MERLIN-ROCKET 3802 Burghfield Sailing Club Simon Potts Sam Mottishead 980 1 1.0
2 21 Gold Carbon Footprint MERLIN-ROCKET 3716 Blithfield SC Steven Leney Gillian Leney 980 2 2.0
3 2 Gold Night Fury MERLIN-ROCKET 3775 Burghfield Sailing Club Chris Jennings Pete Nicholson 980 3 3.0
4 20 Silver Outnumbered MERLIN-ROCKET 3745 Wembley SC Paul Dean Hannah Burt 980 4 4.0
5 23 Gold Simply Scrumptious MERLIN-ROCKET 3799 Fishers Green SC / Salcombe YC Paul Rayson Chris Hill 980 5 5.0
6 26 Silver Stanley MERLIN-ROCKET 3749 Blithfield SC Colin Anderson Matt Biggs 980 6 6.0
7 24 Silver Nermel MERLIN-ROCKET 3805 Bartley SC Mark Reddington Michelle Evans 980 7 7.0
8 10 Bronze Attack of the Clones MERLIN-ROCKET 3662 Bartley SC Nigel Hudson Freya Hudson 980 8 8.0
9 15 Gold Fragile MERLIN-ROCKET 3727 Upper Thames SC Mark Stockbridge Chris Sanders 980 9 9.0
10 13 Gold Point n Squirt MERLIN-ROCKET 3746 RYA James Wells Anna Aylward 980 10 10.0
11 11   Twinkle Toes MERLIN-ROCKET 3698 Tata Steel SC David Downs Ros Downs 980 11 11.0
12 28 Bronze Fat Boy Slim MERLIN-ROCKET 3567 Blithfield SC Martin Smith Karen Beston 980 12 12.0
13 12 Bronze Seas the Day MERLIN-ROCKET 3792 Berwick upon Tweed Alistair McDonald Lydia Bourne 980 13 13.0

Race 3 - Merlin Rocket Fleet - 24/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 5 Gold Khaleesi MERLIN-ROCKET 3802 Burghfield Sailing Club Simon Potts Sam Mottishead 980 1 1.0
2 21 Gold Carbon Footprint MERLIN-ROCKET 3716 Blithfield SC Steven Leney Gillian Leney 980 2 2.0
3 2 Gold Night Fury MERLIN-ROCKET 3775 Burghfield Sailing Club Chris Jennings Pete Nicholson 980 3 3.0
4 15 Gold Fragile MERLIN-ROCKET 3727 Upper Thames SC Mark Stockbridge Chris Sanders 980 4 4.0
5 23 Gold Simply Scrumptious MERLIN-ROCKET 3799 Fishers Green SC / Salcombe YC Paul Rayson Chris Hill 980 5 5.0
6 13 Gold Point n Squirt MERLIN-ROCKET 3746 RYA James Wells Anna Aylward 980 6 6.0
7 20 Silver Outnumbered MERLIN-ROCKET 3745 Wembley SC Paul Dean Hannah Burt 980 7 7.0
8 24 Silver Nermel MERLIN-ROCKET 3805 Bartley SC Mark Reddington Michelle Evans 980 8 8.0
9 26 Silver Stanley MERLIN-ROCKET 3749 Blithfield SC Colin Anderson Matt Biggs 980 9 9.0
10 10 Bronze Attack of the Clones MERLIN-ROCKET 3662 Bartley SC Nigel Hudson Freya Hudson 980 10 10.0
11 11   Twinkle Toes MERLIN-ROCKET 3698 Tata Steel SC David Downs Ros Downs 980 11 11.0
12 12 Bronze Seas the Day MERLIN-ROCKET 3792 Berwick upon Tweed Alistair McDonald Lydia Bourne 980 12 12.0
13 28 Bronze Fat Boy Slim MERLIN-ROCKET 3567 Blithfield SC Martin Smith Karen Beston 980 13 13.0

Race 4 - Merlin Rocket Fleet - 24/03/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 5 Gold Khaleesi MERLIN-ROCKET 3802 Burghfield Sailing Club Simon Potts Sam Mottishead 980 1 1.0
2 2 Gold Night Fury MERLIN-ROCKET 3775 Burghfield Sailing Club Chris Jennings Pete Nicholson 980 2 2.0
3 21 Gold Carbon Footprint MERLIN-ROCKET 3716 Blithfield SC Steven Leney Gillian Leney 980 3 3.0
4 23 Gold Simply Scrumptious MERLIN-ROCKET 3799 Fishers Green SC / Salcombe YC Paul Rayson Chris Hill 980 4 4.0
5 13 Gold Point n Squirt MERLIN-ROCKET 3746 RYA James Wells Anna Aylward 980 5 5.0
6 20 Silver Outnumbered MERLIN-ROCKET 3745 Wembley SC Paul Dean Hannah Burt 980 6 6.0
7 10 Bronze Attack of the Clones MERLIN-ROCKET 3662 Bartley SC Nigel Hudson Freya Hudson 980 7 7.0
8 11   Twinkle Toes MERLIN-ROCKET 3698 Tata Steel SC David Downs Ros Downs 980 8 8.0
9 15 Gold Fragile MERLIN-ROCKET 3727 Upper Thames SC Mark Stockbridge Chris Sanders 980 9 9.0
10 26 Silver Stanley MERLIN-ROCKET 3749 Blithfield SC Colin Anderson Matt Biggs 980 10 10.0
11 24 Silver Nermel MERLIN-ROCKET 3805 Bartley SC Mark Reddington Michelle Evans 980 11 11.0
12 28 Bronze Fat Boy Slim MERLIN-ROCKET 3567 Blithfield SC Martin Smith Karen Beston 980 12 12.0

Race 1 - Monohull Fleet - 23/02/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 27 Fast Handicap   RS 400 1502 Llangorse Sailing Club Jon Heissig Nicky Griffin 942 1 1.0
2 8 Fast Handicap   CONTENDER 392 Mumbles Yacht Club Alexander Shaw   969 2 2.0
3 14 Fast Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel SC Paul Bambridge Carwyn Owen 930 RET 3.0

Race 2 - Monohull Fleet - 24/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 27 Fast Handicap   RS 400 1502 Llangorse Sailing Club Jon Heissig Nicky Griffin 942 0:43:10   0:45:49 0:00:00 942 1.0
2 16 Fast Handicap Graffiti LASER 141325 Mumbles Yacht Club James Claypole   1100 0:52:10   0:47:25 0:01:46 1138.402 2.0
3 8 Fast Handicap   CONTENDER 392 Mumbles Yacht Club Alexander Shaw   969 0:48:18   0:49:51 0:03:54 1054.022 3.0
4 9 Fast Handicap Top Snagger RS 200 1477 Mumbles Yacht Club Ant Harvey Jason Phillips 1046 0:52:55   0:50:35 0:04:59 1154.768 4.0

Race 3 - Monohull Fleet - 24/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 27 Fast Handicap   RS 400 1502 Llangorse Sailing Club Jon Heissig Nicky Griffin 942 0:49:01   0:52:02 0:00:00 942 1.0
2 16 Fast Handicap Graffiti LASER 141325 Mumbles Yacht Club James Claypole   1100 1:02:25   0:56:45 0:05:11 1199.521 2.0
3 9 Fast Handicap Top Snagger RS 200 1477 Mumbles Yacht Club Ant Harvey Jason Phillips 1046 1:03:48   1:01:00 0:09:22 1226.105 3.0
4 8 Fast Handicap   CONTENDER 392 Mumbles Yacht Club Alexander Shaw   969 1:00:55   1:02:52 0:10:30 1170.694 4.0

Race 4 - Monohull Fleet - 24/03/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 27 Fast Handicap   RS 400 1502 Llangorse Sailing Club Jon Heissig Nicky Griffin 942 0:45:40   0:48:29 0:00:00 942 1.0
2 16 Fast Handicap Graffiti LASER 141325 Mumbles Yacht Club James Claypole   1100 0:59:45   0:54:19 0:06:25 1232.507 2.0
3 8 Fast Handicap   CONTENDER 392 Mumbles Yacht Club Alexander Shaw   969 0:59:10   1:01:04 0:12:11 1220.474 3.0

Race 1 - Multihull Fleet - 23/02/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 17 Catamaran SuperSoaker Dart 18 Cat Boat 5504 Mumbles Yacht Club David Charles Cathy Blakemore 1.237 RET 3.0
1 3 Catamaran Soggy Moggy Dart 18 Cat Boat 5481 Mumbles Yacht Club Paul Hemsworth Racheal Meddick 1.237 RET 3.0
1 6 Catamaran Puddy Tat Dart 18 Cat Boat 7981 Mumbles Yacht Club Anthony Rees Joanne Mullett 1.237 RET 3.0

Race 2 - Multihull Fleet - 24/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 18 Catamaran Uncle Glyn Dart 18 Cat Boat 6462 Mumbles Yacht Club Oscar Chess Sam Gardiner 1.237 14 1.0
2 17 Catamaran SuperSoaker Dart 18 Cat Boat 5504 Mumbles Yacht Club David Charles Cathy Blakemore 1.237 15 2.0
3 6 Catamaran Puddy Tat Dart 18 Cat Boat 7981 Mumbles Yacht Club Anthony Rees Joanne Mullett 1.237 16 3.0
4 19 Catamaran Timarmsue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club Tim Ley Robin and Bernita 1.237 17 4.0

Race 3 - Multihull Fleet - 24/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 18 Catamaran Uncle Glyn Dart 18 Cat Boat 6462 Mumbles Yacht Club Oscar Chess Sam Gardiner 1.237 14 1.0
2 17 Catamaran SuperSoaker Dart 18 Cat Boat 5504 Mumbles Yacht Club David Charles Cathy Blakemore 1.237 15 2.0
3 19 Catamaran Timarmsue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club Tim Ley Robin and Bernita 1.237 16 3.0
4 3 Catamaran Soggy Moggy Dart 18 Cat Boat 5481 Mumbles Yacht Club Paul Hemsworth Racheal Meddick 1.237 17 4.0

Race 4 - Multihull Fleet - 24/03/2022

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 17 Catamaran SuperSoaker Dart 18 Cat Boat 5504 Mumbles Yacht Club David Charles Cathy Blakemore 1.237 13 1.0
2 19 Catamaran Timarmsue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club Tim Ley Robin and Bernita 1.237 14 2.0
3 3 Catamaran Soggy Moggy Dart 18 Cat Boat 5481 Mumbles Yacht Club Paul Hemsworth Racheal Meddick 1.237 15 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
RETRetired 3

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com