event burgee venue burgee

Summer 2021

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 8:43 on September 27, 2021

Monohull Division

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Summer 5
01/08/2021
Summer 6
01/08/2021
Summer 8
15/08/2021
Summer 9
15/08/2021
Summer 10
22/08/2021
Summer 11
22/08/2021
Summer 15
05-09-2021
Summer 16
05-09-2021
Summer 19
19/09/2021
Summer 20
19/09/2021
R11
19/09/2021
R12
19/09/2021
Total Nett
1st Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 19.0 10.0
2nd Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 8.0 7.0 3.7 OOD 3.7 OOD 1.0 2.0 141.4 29.4
3rd Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 5.0 6.0 5.0 4.0 4.0 4.0 5.0 152.0 40.0
4th Fast Handicap   LASER 136516 Kevin Alderman   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 4.0 7.0 6.0 12.7 ood 12.7 OOD 28.0 DNC 28.0 DNC 213.4 101.4
5th Fast Handicap   LASER Robin Robin   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 28.0 DNC 5.0 8.0 ret 28.0 DNC 28.0 DNC 218.0 106.0
6th Fast Handicap   LASER 205271 Anthony Harvey   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 OCS 1.0 237.0 125.0
7th Fast Handicap   LASER 59895 Andy Mitchell   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 5.0 4.0 2.0 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 238.0 126.0
8th Fast Handicap   TOPPER   Sammy-Jo   1365 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.0 dnf (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 10.0 10.0 ret 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 Ret 7.0 Ret 243.0 131.0
9th Fast Handicap   LASER RADIAL 138276 Russell   1147 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 1.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 260.0 148.0
10th Fast Handicap   LASER 121725 Richard Woffinden   1100 4.0 RET 1.0 19.5 OOD 19.5 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 268.0 156.0
11th Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309 Richard Woffinden Alex Shaw 917 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 19.5 OOD 19.5 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 268.0 156.0
12th Fast Handicap   TOPPER 46768 Natasha Baker   1365 2.0 4.0 13.0 dnf (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 271.0 159.0
13th Fast Handicap   LASER 52435 Lydia Tang   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.0 dnf (28.0 DNC) 6.0 7.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 278.0 166.0
14th Slow Handicap   TOPPER 4391 Flo Tovey   1365 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 285.0 173.0
15th Fast Handicap   TOPPER 45923 Tim Baker   1365 3.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 286.0 174.0
16th Fast Handicap Wanda RS VISION 1163 Richard Woffinden Rachel Tudor 1137 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 4.0 287.0 175.0
17th Fast Handicap   LASER 125823 Jim   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 5.0 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 291.0 179.0
18th Slow Handicap   TOPPER 47678 Anya Morris   1365 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 8.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 292.0 180.0
19th Fast Handicap   LASER RADIAL 142027 Cathy   1147 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 Ret 7.0 Ret 294.0 182.0
20th Fast Handicap   LASER Byron Byron   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 8.0 DNS 8.0 ret 28.0 DNC 28.0 DNC 296.0 184.0
21st Fast Handicap   TOPPER   Robin   1365 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 9.0 10.0 ret 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 299.0 187.0
22nd Fast Handicap   RS 200 756 Chris Pippa 1046 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 309.0 197.0
23rd Fast Handicap   HADRON H2   Rachel Tudor   1034 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 8.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 316.0 204.0
24th Fast Handicap   LASER 52435 Wayne Francis   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.0 dnf (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 321.0 209.0
24th Fast Handicap   LASER   Grant   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.0 dnf (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 321.0 209.0
24th Fast Handicap   LASER   Jim   1100 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.0 dnf (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 321.0 209.0
24th Fast Handicap   TOPPER   Cathy   1365 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.0 dnf (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 321.0 209.0

Multihull Division

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Summer 5
01/08/2021
Summer 6
01/08/2021
Summer 8
15/08/2021
Summer 9
15/08/2021
Summer 10
22/08/2021
Summer 11
22/08/2021
Summer 15
05-09-2021
Summer 16
05-09-2021
Summer 19
19/09/2021
Summer 20
19/09/2021
R11
19/09/2021
R12
19/09/2021
Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 15.0 8.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (5.0) 2.0 2.5 OOD 2.5 OOD 3.0 4.0 3.0 (6.0) 1.0 2.0 53.0 20.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 2.0 2.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (5.0) 5.0 (6.0 Ret) 5.0 3.0 3.0 59.0 26.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504 David Charles Simon Edwards 1.217 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 4.0 2.0 5.0 OOD 5.0 OOD 84.0 40.0
5th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531 Tobias Shapton John Shapton 1.217 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 100.0 56.0
6th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754 Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 3.0 5.0 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 104.0 60.0
7th Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 David Charles Simon Edwards 1 7.5 OOD 7.5 OOD 4.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 7.5 OOD 7.5 OOD 104.0 60.0
8th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964 Tim Ley Sue Ley 1.217 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 4.0 118.0 74.0
9th Catamaran   Sprint 15 Cat Boat   Nick Lowe   1.417 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 dnf 6.0 dns (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 ret 11.0 DNC 11.0 DNC 118.0 74.0
10th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5468 Oscar Chess And Crew 1.217 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 OOD 11.0 OOD 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 132.0 88.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Summer 1 & 2, 7 & 8, 17, 18 cancelled due to weather
Summer 3 & 4 cancelled due to COVID contacts :-(

Summer 5 - Monohull Division - 01/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 49:02 3 0:44:35 0:00:00 1100 1.0
2 Fast Handicap   TOPPER 46768 Natasha Baker   1365 43:00 2 0:47:15 0:02:26 1446.975 2.0
3 Fast Handicap   TOPPER 45923 Tim Baker   1365 44:07 2 0:48:29 0:03:33 1484.551 3.0
4 Fast Handicap   LASER 121725 Richard Woffinden   1100 RET         4.0

Summer 6 - Monohull Division - 01/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 121725 Richard Woffinden   1100 40:20 2 0:36:40 0:00:00 1100 1.0
2 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 40:43 2 0:37:01 0:00:23 1110.455 2.0
3 Fast Handicap   TOPPER 45923 Tim Baker   1365 30:20 1 0:44:27 0:05:18 1654.545 3.0
4 Fast Handicap   TOPPER 46768 Natasha Baker   1365 34:18 1 0:50:15 0:09:16 1870.909 4.0

Summer 8 - Monohull Division - 15/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756 Chris Pippa 1046 28:43 3 0:27:27 0:00:00 1046 1.0
2 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 40:37 3 0:36:55 0:10:25 1479.456 2.0
3 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 39:35 3 0:40:51 0:12:59 1441.817 3.0
4 Fast Handicap   LASER RADIAL 138276 Russell   1147 34:00 2 0:44:28 0:13:00 1857.667 4.0
5 Fast Handicap   TOPPER   Sammy-Jo   1365 dnf         13.0
5 Fast Handicap   TOPPER 46768 Natasha Baker   1365 dnf         13.0
5 Fast Handicap   LASER 52435 Lydia Tang   1100 dnf         13.0
5 Fast Handicap   LASER 52435 Wayne Francis   1100 dnf         13.0
5 Fast Handicap   LASER   Grant   1100 dnf         13.0
5 Fast Handicap   LASER   Jim   1100 dnf         13.0
5 Fast Handicap   TOPPER   Cathy   1365 dnf         13.0
12 Fast Handicap   LASER 121725 Richard Woffinden   1100 OOD         19.5
12 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309 Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         19.5

Summer 9 - Monohull Division - 15/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 35:36 4 0:36:44 0:00:00 969 1.0
2 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 40:29 4 0:36:48 0:00:04 1101.92 2.0
3 Fast Handicap   LASER RADIAL 138276 Russell   1147 42:48 4 0:37:19 0:00:40 1164.978 3.0
4 Fast Handicap   LASER 121725 Richard Woffinden   1100 OOD         19.5
4 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309 Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         19.5

Summer 10 - Monohull Division - 22/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 30:46 3 0:27:58 0:00:00 1100 1.0
2 Slow Handicap   TOPPER 4391 Flo Tovey   1365 38:14 3 0:28:01 0:00:03 1366.956 2.0
3 Fast Handicap   LASER 136516 Kevin Alderman   1100 32:15 3 0:29:19 0:01:29 1153.034 3.0
4 Fast Handicap   LASER Robin Robin   1100 32:31 3 0:29:34 0:01:45 1162.568 4.0
5 Fast Handicap   LASER 125823 Jim   1100 35:22 3 0:32:09 0:04:36 1264.464 5.0
6 Fast Handicap   LASER 52435 Lydia Tang   1100 36:54 3 0:33:33 0:06:08 1319.285 6.0
7 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 40:19 3 0:36:39 0:09:33 1441.441 7.0

Summer 11 - Monohull Division - 22/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 41:37 3 0:37:50 0:00:00 1100 1.0
2 Fast Handicap   LASER Robin Robin   1100 42:50 3 0:38:56 0:01:13 1132.159 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 4391 Flo Tovey   1365 37:16 2 0:40:57 0:02:50 1477.533 3.0
4 Fast Handicap   LASER 136516 Kevin Alderman   1100 47:32 3 0:43:13 0:05:55 1256.388 4.0
5 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 51:18 3 0:46:38 0:09:41 1355.947 5.0
6 Fast Handicap   LASER 125823 Jim   1100 51:19 3 0:46:39 0:09:42 1356.388 6.0
7 Fast Handicap   LASER 52435 Lydia Tang   1100 51:40 3 0:46:58 0:10:03 1365.639 7.0

Summer 15 - Monohull Division - 05-09-2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 30:12 3 0:27:27 0:00:00 1100 1.0
2 Fast Handicap   LASER 205271 Anthony Harvey   1100 30:50 3 0:28:02 0:00:38 1123.068 2.0
3 Fast Handicap   LASER Robin Robin   1100 31:10 3 0:28:20 0:00:58 1135.21 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47678 Anya Morris   1365 26:05 2 0:28:40 0:01:06 1425.083 4.0
5 Fast Handicap   LASER 59895 Andy Mitchell   1100 32:15 3 0:29:19 0:02:03 1174.669 5.0
6 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 33:22 3 0:30:20 0:03:10 1215.342 6.0
7 Fast Handicap   LASER 136516 Kevin Alderman   1100 33:25 3 0:30:23 0:03:13 1217.163 7.0
8 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 30:43 3 0:31:42 0:04:07 1118.819 8.0
9 Fast Handicap   TOPPER   Robin   1365 32:30 1 1:11:26 0:20:00 3551.325 9.0
10 Fast Handicap   TOPPER   Sammy-Jo   1365 34:00 1 1:14:44 0:21:30 3715.232 10.0

Summer 16 - Monohull Division - 05-09-2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER RADIAL 138276 Russell   1147 43:40 3 0:38:04 0:00:00 1147 1.0
2 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 42:21 3 0:38:30 0:00:28 1112.415 2.0
3 Fast Handicap   LASER 205271 Anthony Harvey   1100 43:10 3 0:39:15 0:01:17 1133.866 3.0
4 Fast Handicap   LASER 59895 Andy Mitchell   1100 44:34 3 0:40:31 0:02:41 1170.64 4.0
5 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 44:47 3 0:40:43 0:02:54 1176.332 5.0
6 Fast Handicap   LASER 136516 Kevin Alderman   1100 44:52 3 0:40:47 0:02:59 1178.521 6.0
7 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 41:31 3 0:42:51 0:04:38 1090.526 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER 47678 Anya Morris   1365 41:30 1 1:31:13 0:24:11 3270.263 8.0
9 Fast Handicap   TOPPER   Sammy-Jo   1365 ret         10.0
9 Fast Handicap   TOPPER   Robin   1365 ret         10.0

Summer 19 - Monohull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 31:24 3 0:28:33 0:00:00 1100 1.0
2 Fast Handicap   LASER 59895 Andy Mitchell   1100 24:18 2 0:33:08 0:03:22 1276.911 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309 Richard Woffinden Alex Shaw 917 33:19 3 0:36:20 0:07:08 1167.144 3.0
4 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 OOD         3.7
5 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 28:29 2 0:38:50 0:07:33 1496.736 4.0
6 Fast Handicap   LASER Robin Robin   1100 24:30 1 1:06:49 0:14:02 2574.841 5.0
7 Fast Handicap   LASER Byron Byron   1100 DNS         8.0
7 Fast Handicap   HADRON H2   Rachel Tudor   1034 DNS         8.0
9 Fast Handicap   LASER 136516 Kevin Alderman   1100 ood         12.7

Summer 20 - Monohull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 31:26 3 0:28:35 0:00:00 1100 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309 Richard Woffinden Alex Shaw 917 34:20 3 0:37:26 0:08:08 1201.485 2.0
3 Fast Handicap   LASER 59895 Andy Mitchell   1100 27:29 2 0:37:29 0:06:32 1442.656 3.0
4 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 OOD         3.7
5 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 29:01 2 0:39:34 0:08:04 1523.144 4.0
6 Fast Handicap   LASER Robin Robin   1100 ret         8.0
6 Fast Handicap   LASER Byron Byron   1100 ret         8.0
8 Fast Handicap   LASER 136516 Kevin Alderman   1100 OOD         12.7

R11 - Monohull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 31:27 3 0:32:27 0:00:00 969 1.0
2 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 26:08 2 0:35:38 0:02:20 1207.784 2.0
3 Fast Handicap Wanda RS VISION 1163 Richard Woffinden Rachel Tudor 1137 27:18 2 0:36:01 0:02:42 1261.703 3.0
4 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 33:08 2 0:45:11 0:09:20 1531.297 4.0
5 Fast Handicap   LASER 205271 Anthony Harvey   1100 OCS         7.0
5 Fast Handicap   TOPPER   Sammy-Jo   1365 Ret         7.0
5 Fast Handicap   LASER RADIAL 142027 Cathy   1147 Ret         7.0

R12 - Monohull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 205271 Anthony Harvey   1100 30:55 3 0:28:06 0:00:00 1100 1.0
2 Fast Handicap   CONTENDER 392 Alex Shaw   969 27:28 3 0:28:21 0:00:14 977.251 2.0
3 Fast Handicap   LASER 51439 James Claypole   1100 31:58 3 0:29:04 0:01:03 1137.358 3.0
4 Fast Handicap Wanda RS VISION 1163 Richard Woffinden Rachel Tudor 1137 34:12 3 0:30:05 0:02:15 1216.819 4.0
5 Fast Handicap   LASER 118370 Richard (Woon-Li)   1100 29:22 2 0:40:03 0:08:45 1567.278 5.0
6 Fast Handicap   TOPPER   Sammy-Jo   1365 Ret         7.0
6 Fast Handicap   LASER RADIAL 142027 Cathy   1147 Ret         7.0

Summer 5 - Multihull Division - 01/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 41:46 3 23:19:59:22 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 41:58 3 23:22:43:42 0:00:12 1.223 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 David Charles Simon Edwards 1 OOD         7.5

Summer 6 - Multihull Division - 01/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 33:41 2 19:5:17:21 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 36:41 2 20:22:22:26 0:03:00 1.325 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 David Charles Simon Edwards 1 OOD         7.5

Summer 8 - Multihull Division - 15/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 34:53 3 26:12:57:50 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531 Tobias Shapton John Shapton 1.217 36:30 3 27:18:29:03 0:01:37 1.273 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 36:45 3 27:23:02:56 0:01:52 1.282 3.0
4 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 David Charles Simon Edwards 1 40:35 4 28:4:23:20 0:02:22 1.062 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 38:26 3 29:5:47:11 0:03:33 1.341 5.0
6 Catamaran   Sprint 15 Cat Boat   Nick Lowe   1.417 dnf         6.0

Summer 9 - Multihull Division - 15/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 35:15 4 25:3:25:50 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 35:27 4 25:6:51:15 0:00:12 1.224 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 37:22 4 26:15:39:54 0:02:07 1.29 3.0
4 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 David Charles Simon Edwards 1 39:21 5 27:7:50:00 0:03:09 1.087 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531 Tobias Shapton John Shapton 1.217 38:22 4 27:8:47:01 0:03:07 1.325 5.0
6 Catamaran   Sprint 15 Cat Boat   Nick Lowe   1.417 dns 4       6.0

Summer 10 - Multihull Division - 22/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 37:17 4 21:6:35:27 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 OOD         2.5

Summer 11 - Multihull Division - 22/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 25:00 2 14:6:22:19 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 OOD         2.5

Summer 15 - Multihull Division - 05-09-2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504 David Charles Simon Edwards 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 3 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754 Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 4 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 5 5.0
6 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5468 Oscar Chess And Crew 1.217 OOD 11.0

Summer 16 - Multihull Division - 05-09-2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504 David Charles Simon Edwards 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754 Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 3 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 4 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 5 5.0
6 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5468 Oscar Chess And Crew 1.217 OOD 11.0

Summer 19 - Multihull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 28:24 3 16:4:56:04 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531 Tobias Shapton John Shapton 1.217 30:11 3 17:5:21:25 0:01:47 1.293 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 30:23 3 17:8:05:46 0:01:59 1.302 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504 David Charles Simon Edwards 1.217 32:05 3 18:7:22:38 0:03:41 1.375 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754 Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 32:21 3 18:11:01:46 0:03:57 1.386 5.0
6 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 Ret         6.0

Summer 20 - Multihull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 29:16 3 16:16:48:12 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504 David Charles Simon Edwards 1.217 30:59 3 17:16:18:47 0:01:43 1.288 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531 Tobias Shapton John Shapton 1.217 31:50 3 18:3:57:13 0:02:34 1.324 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754 Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 31:52 3 18:4:24:36 0:02:36 1.325 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 32:55 3 18:18:47:23 0:03:39 1.369 5.0
6 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 40:09 3 22:21:50:58 0:10:53 1.67 6.0
7 Catamaran   Sprint 15 Cat Boat   Nick Lowe   1.417 ret         7.0

R11 - Multihull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 3 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964 Tim Ley Sue Ley 1.217 4 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504 David Charles Simon Edwards 1.217 OOD 5.0
6 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 David Charles Simon Edwards 1 OOD 7.5

R12 - Multihull Division - 19/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981 Tony Rees Jo Mullett 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481 Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436 Paul Jenkins Russel Evans 1.217 3 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964 Tim Ley Sue Ley 1.217 4 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504 David Charles Simon Edwards 1.217 OOD 5.0
6 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 David Charles Simon Edwards 1 OOD 7.5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 7
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
RETRetired Varies

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com