event burgee venue burgee

Evening 2021

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 11:15 on September 11, 2021

Monohull Division

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 1
08/07/2021
Evening 2
08/07/2021
Evening 3
22/07/2021
Evening 4
22/07/2021
Evening 5
05/08/2021
Evening 7
19/08/2021
Evening 8
19/08/2021
Evening 9
02/09/2021
Evening 10
02/09/2021
Evening 11
09/09/2021
Total Nett
1st Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 2.0 (5.0) (4.0) 2.0 (23.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.4 OOD 43.4 8.4
2nd Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 4.0 (8.0) (7.0) (7.0) 2.0 (6.0) 5.0 3.0 3.0 4.0 49.0 21.0
3rd Fast Handicap   TOPPER     Sammy-Jo   1363 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 9.0 4.0 8.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 137.0 45.0
4th Fast Handicap   TOPPER     Cathy   1363 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 6.0 5.0 2.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 139.0 47.0
5th Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1099 3.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 RET 9.0 DNS (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 143.0 51.0
6th Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 5.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 2.0 23.0 DNC 150.0 58.0
7th Fast Handicap   TOPPER     Robin   1363 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 10.0 3.0 7.0 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 151.0 59.0
8th Fast Handicap   LASER 52435   Lydia Tang   1099 8.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 154.0 62.0
9th Fast Handicap   LASER 103   Steve Ace   1099 10.0 4.0 3.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 156.0 64.0
10th Fast Handicap   LASER 189402   Wayne Frances   1099 7.0 7.0 6.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 163.0 71.0
11th Fast Handicap   TOPPER 45923   Natasha Baker   1363 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 4.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 173.0 81.0
12th Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1099 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 179.0 87.0
13th Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1099 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 187.0 95.0
14th Fast Handicap   TOPPER 46768   Flo Tovey   1363 1.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 187.0 95.0
15th Fast Handicap   TOPPER 45923   Tim Baker   1363 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 188.0 96.0
16th Fast Handicap   LASER     Jim   1099 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 193.0 101.0
17th Fast Handicap   TOPPER 46768   Reuben Kett-White   1363 9.0 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 202.0 110.0
18th Fast Handicap   LASER     Jack Cawsey-Wiliams   1099 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 208.0 116.0
19th Fast Handicap   LASER RADIAL     Lydia Tang   1145 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 210.0 118.0
20th Fast Handicap   LASER     Robin   1099 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 212.0 120.0
21st Fast Handicap   420 30030   Rob Tovey And Family 1111 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 213.0 121.0
22nd Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 23.0 OOD 23.0 OOD 23.0 OOD 23.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 230.0 138.0

Multihull Division

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 1
08/07/2021
Evening 2
08/07/2021
Evening 5
05/08/2021
Evening 7
19/08/2021
Evening 8
19/08/2021
Evening 9
02/09/2021
Evening 10
02/09/2021
Evening 11
09/09/2021
Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 1.0 1.0 1.0 OOD 1.0 OOD 1.0 OOD (7.0 DNC) (7.0 DNC) (3.0) 22.0 5.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 32.0 11.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 46.0 25.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 50.0 29.0
5th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6462   Oscar Chess Cathy Blakemore 1.217 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 51.0 30.0
6th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 OOD 6.0 OOD 4.0 51.0 30.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Summer 1 & 2, 7 & 8 cancelled due to weather
Summer 3 & 4 cancelled due to COVID contacts :-(

Evening 1 - Monohull Division - 08/07/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   TOPPER 46768   Flo Tovey   1363 31:31 3 0:23:07 0:00:00 1363 1.0
2 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 27:55 3 0:25:24 0:02:30 1207.311 2.0
3 Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1099 29:04 3 0:26:27 0:03:39 1257.045 3.0
4 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 31:01 3 0:28:13 0:05:36 1341.377 4.0
5 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 29:26 3 0:30:22 0:07:02 1272.902 5.0
6 Fast Handicap   420 30030   Rob Tovey And Family 1111 22:56 2 0:30:58 0:05:48 1487.695 6.0
7 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne Frances   1099 25:45 2 0:35:09 0:08:49 1670.414 7.0
8 Fast Handicap   LASER 52435   Lydia Tang   1099 30:31 2 0:41:39 0:13:35 1979.63 8.0
9 Fast Handicap   TOPPER 46768   Reuben Kett-White   1363 20:00 1 0:44:01 0:09:30 2594.818 9.0
10 Fast Handicap   LASER 103   Steve Ace   1099 28:16 1 1:17:10 0:19:48 3667.342 10.0
11 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 OOD         23.0

Evening 2 - Monohull Division - 08/07/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 52435   Lydia Tang   1099 14:55 2 0:13:34 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   TOPPER 46768   Flo Tovey   1363 27:17 2 0:20:01 0:08:47 2010.126 2.0
3 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 19:45 2 0:20:23 0:06:36 1455.101 3.0
4 Fast Handicap   LASER 103   Steve Ace   1099 23:22 2 0:21:16 0:08:27 1721.562 4.0
5 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 24:09 2 0:21:58 0:09:14 1779.275 5.0
6 Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1099 26:02 2 0:23:41 0:11:07 1918.031 6.0
7 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne Frances   1099 28:54 2 0:26:18 0:13:59 2129.236 7.0
8 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 14:36 1 0:26:34 0:07:08 2151.339 8.0
9 Fast Handicap   TOPPER 46768   Reuben Kett-White   1363 20:00 1 0:29:21 0:10:45 2947.039 9.0
10 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 OOD         23.0

Evening 3 - Monohull Division - 22/07/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   TOPPER 45923   Tim Baker   1363 0:20:30 4 0:18:48 0:00:00 1363 1.0
2 Fast Handicap   TOPPER 45923   Natasha Baker   1363 0:20:44 4 0:19:01 0:00:14 1378.514 2.0
3 Fast Handicap   LASER 103   Steve Ace   1099 0:22:55 5 0:20:51 0:02:15 1218.943 3.0
4 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 0:23:15 4 0:26:27 0:06:43 1545.841 4.0
5 Fast Handicap   TOPPER     Cathy   1363 0:15:10 2 0:27:49 0:04:55 2016.797 5.0
6 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne Frances   1099 0:21:20 3 0:32:21 0:08:56 1891.209 6.0
7 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 0:21:35 3 0:32:44 0:09:11 1913.371 7.0
8 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1099 0:22:20 3 0:33:52 0:09:56 1979.859 8.0
9 Fast Handicap   TOPPER     Robin   1363 0:20:00 2 0:36:41 0:09:45 2659.512 9.0
10 Fast Handicap   TOPPER     Sammy-Jo   1363 0:23:20 2 0:42:48 0:13:05 3102.764 10.0
11 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 OOD         23.0

Evening 4 - Monohull Division - 22/07/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 103   Steve Ace   1099 0:23:48 3 0:21:39 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 0:24:31 3 0:22:18 0:00:43 1132.093 2.0
3 Fast Handicap   TOPPER 45923   Tim Baker   1363 0:20:22 2 0:22:25 0:00:41 1410.691 3.0
4 Fast Handicap   TOPPER 45923   Natasha Baker   1363 0:22:00 2 0:24:13 0:02:19 1523.824 4.0
5 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne Frances   1099 0:19:43 2 0:26:55 0:03:51 1365.669 5.0
6 Fast Handicap   TOPPER     Cathy   1363 0:12:45 1 0:28:04 0:02:55 1766.25 6.0
7 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 0:26:29 2 0:36:09 0:10:37 1834.36 7.0
8 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1099 0:27:22 2 0:37:21 0:11:30 1895.544 8.0
9 Fast Handicap   TOPPER     Sammy-Jo   1363 0:17:45 1 0:39:04 0:07:55 2458.897 9.0
10 Fast Handicap   TOPPER     Robin   1363 0:19:45 1 0:43:28 0:09:55 2735.956 10.0
11 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 OOD         23.0

Evening 5 - Monohull Division - 05/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER     Jack Cawsey-Wiliams   1099 18:53 3 0:17:11 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 20:52 3 0:18:59 0:01:59 1214.429 2.0
3 Fast Handicap   TOPPER     Robin   1363 26:53 3 0:19:43 0:03:28 1564.596 3.0
4 Fast Handicap   TOPPER     Sammy-Jo   1363 26:55 3 0:19:45 0:03:30 1566.536 4.0
5 Fast Handicap   TOPPER     Cathy   1363 23:55 2 0:26:19 0:08:18 2087.906 5.0
6 Fast Handicap   TOPPER 45923   Natasha Baker   1363 14:18 1 0:31:28 0:06:30 2496.757 6.0

Evening 7 - Monohull Division - 19/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1099 23:23 2 0:21:17 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   TOPPER     Cathy   1363 31:23 2 0:23:02 0:02:23 1474.994 2.0
3 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 25:54 2 0:23:34 0:02:31 1217.282 3.0
4 Fast Handicap   LASER 52435   Lydia Tang   1099 27:20 2 0:24:52 0:03:57 1284.647 4.0
5 Fast Handicap   LASER     Jim   1099 27:28 2 0:25:00 0:04:05 1290.914 5.0
6 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 28:38 2 0:26:03 0:05:15 1345.746 6.0
7 Fast Handicap   TOPPER     Robin   1363 18:52 1 0:27:41 0:04:22 1773.44 7.0
8 Fast Handicap   TOPPER     Sammy-Jo   1363 20:20 1 0:29:50 0:05:50 1911.304 8.0
9 Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1099 RET         9.0

Evening 8 - Monohull Division - 19/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 10:18 1 0:09:22 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1099 10:23 1 0:09:27 0:00:05 1107.892 2.0
3 Fast Handicap   LASER 52435   Lydia Tang   1099 10:49 1 0:09:51 0:00:31 1154.128 3.0
4 Fast Handicap   LASER     Jim   1099 11:37 1 0:10:34 0:01:19 1239.487 4.0
5 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 13:28 1 0:12:15 0:03:10 1436.88 5.0
6 Fast Handicap   TOPPER     Cathy   1363 17:07 1 0:12:33 0:04:21 1826.332 6.0
7 Fast Handicap   TOPPER     Robin   1363 20:00 1 0:14:40 0:07:14 2133.981 7.0
8 Fast Handicap   TOPPER     Sammy-Jo   1363 21:00 1 0:15:24 0:08:14 2240.68 8.0
9 Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1099 DNS         9.0

Evening 9 - Monohull Division - 02/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 22:05 2 0:20:06 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 20:40 2 0:21:20 0:01:12 1028.498 2.0
3 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 24:27 2 0:22:15 0:02:22 1216.78 3.0

Evening 10 - Monohull Division - 02/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 19:02 1 0:17:19 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 28:18 1 0:29:12 0:11:31 1634.065 2.0
3 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 32:52 1 0:29:54 0:13:50 1897.748 3.0

Evening 11 - Monohull Division - 09/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1099 20:56 3 0:19:03 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   LASER 136516   Kevin Alderman   1099 OOD         1.4
3 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1099 23:00 3 0:20:56 0:02:04 1207.5 2.0
4 Fast Handicap   LASER RADIAL     Lydia Tang   1145 24:32 3 0:21:26 0:02:43 1288 3.0
5 Fast Handicap   LASER 118370   Richard (Woon-Li)   1099 23:35 3 0:21:28 0:02:39 1238.125 4.0
6 Fast Handicap   LASER     Robin   1099 24:56 3 0:22:41 0:04:00 1309 5.0
7 Fast Handicap   TOPPER     Sammy-Jo   1363 29:00 2 0:31:55 0:11:42 2283.75 6.0

Evening 1 - Multihull Division - 08/07/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 26:59 4 15:9:32:00 0:00:00 1.217 1.0

Evening 2 - Multihull Division - 08/07/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 18:01 2 10:6:44:10 0:00:00 1.217 1.0

Evening 5 - Multihull Division - 05/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 OOD 1.0

Evening 7 - Multihull Division - 19/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 OOD         1.0
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 23:01 2 13:3:12:38 0:00:00 1.217 1.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 25:21 2 14:11:09:55 0:02:20 1.34 2.0

Evening 8 - Multihull Division - 19/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 OOD         1.0
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 13:38 1 7:18:42:25 0:00:00 1.217 1.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Reuben Kett-White 1.217 14:47 1 8:10:27:21 0:01:09 1.32 2.0

Evening 9 - Multihull Division - 02/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 22:21 2 12:18:04:50 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 OOD         6.0

Evening 10 - Multihull Division - 02/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 25:17 1 14:10:15:08 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 OOD         6.0

Evening 11 - Multihull Division - 09/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 18:31 2 10:13:35:01 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6462   Oscar Chess Cathy Blakemore 1.217 18:56 2 10:19:17:23 0:00:25 1.244 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 19:05 2 10:21:20:38 0:00:34 1.254 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Rachael Meddick 1.217 19:30 2 11:3:03:00 0:00:59 1.282 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 9
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
RETRetired 9

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com