event burgee venue burgee

Summer 2019

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 13:50 on August 19, 2019

Monohull Division

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Summer 4
14/07/2019
Summer 5
14/07/2019
Summer 8
28/06/2019
Summer 9
28/06/2019
Summer 10
04/08/2019
Summer 11
04/08/2019
Summer 15
18/08/2019
Summer 16
18/08/2019
Total Nett
1st Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1099 3.0 3.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 44.0 17.0
2nd Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 1.0 4.0 OOD 4.0 OOD 47.0 20.0
3rd Fast Handicap   RS 200 756   Chris Crew 1046 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 30.0
4th Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1099 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 30.0
5th Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 30.0
6th Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 6.3 OOD 6.3 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 58.6 31.6
7th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1145 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 65.0 38.0
8th Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1099 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 OOD 9.0 OOD 9.0 DNC 9.0 DNC 72.0 45.0

Multihull Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Summer 8
28/06/2019
Summer 9
28/06/2019
Summer 10
04/08/2019
Summer 11
04/08/2019
Summer 15
18/08/2019
Summer 16
18/08/2019
Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 (7.0 ret) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 14.0 5.0
2nd Catamaran Puddytatt Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 3.0 3.0 1.0 3.0 ret (10.0 DNC) (10.0 DNC) 30.0 10.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 3.0 ret 36.0 16.0
4th Catamaran KatLix Dart 18 Cat Boat 7531   John Shapton Tobias Shapton 1.217 4.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 37.0 17.0
5th Catamaran Double Banana Dart 16 1709   Charly Cole Isaac MC 1.301 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 45.0 25.0
6th Catamaran Wild Ones Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 2.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 46.0 26.0
7th Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 10.0 OOD 10.0 OOD (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 40.0
7th Catamaran Supersoaker Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 10.0 OOD 10.0 OOD (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 40.0
7th Catamaran   Dart 18 Cat Boat     Colin Jenkins Chris Osborne 1.217 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 OOX 10.0 OOX 60.0 40.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Summer 1, 2 & 3 cancelled due to airshow
Summer 6 & 7 cancelled due to Byte Nationals
Summer 12, 13, 14 cancelled due to raft race
Summer 19, 20 & 21 cancelled due to British Youth Sailing Championships

Summer 4 - Monohull Division - 14/07/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 1 1.0
2 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1099 2 2.0
3 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1099 3 3.0
4 Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 OOD 6.3

Summer 5 - Monohull Division - 14/07/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1099 1 1.0
2 Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 2 2.0
3 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1099 3 3.0
4 Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 OOD 6.3

Summer 8 - Monohull Division - 28/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1099 1 1.0

Summer 9 - Monohull Division - 28/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1099 1 1.0

Summer 10 - Monohull Division - 04/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Crew 1046 26:54 2 0:25:43 0:00:00 1046 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 28:44 2 0:26:09 0:00:28 1117.289 2.0
3 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1099 OOD         9.0

Summer 11 - Monohull Division - 04/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 26:40 2 0:36:24 0:00:00 1099 1.0
2 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Crew 1046 38:41 3 0:36:59 0:00:37 1062.825 2.0
3 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1099 OOD         9.0

Summer 15 - Monohull Division - 18/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 20:54 4 0:19:37 0:00:00 1065 1.0
2 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1145 28:00 3 0:32:36 0:11:09 1902.392 2.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 OOD         4.0

Summer 16 - Monohull Division - 18/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1099 OOD 4.0

Summer 8 - Multihull Division - 28/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 1 1.0
2 Catamaran Wild Ones Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 2 2.0
3 Catamaran Puddytatt Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 3 3.0
4 Catamaran KatLix Dart 18 Cat Boat 7531   John Shapton Tobias Shapton 1.217 4 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 ret 7.0
6 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 OOD 10.0
6 Catamaran Supersoaker Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 OOD 10.0

Summer 9 - Multihull Division - 28/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 1 1.0
2 Catamaran KatLix Dart 18 Cat Boat 7531   John Shapton Tobias Shapton 1.217 2 2.0
3 Catamaran Puddytatt Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 3 3.0
4 Catamaran Wild Ones Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 4 4.0
5 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 OOD 10.0
5 Catamaran Supersoaker Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 OOD 10.0

Summer 10 - Multihull Division - 04/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran Puddytatt Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 25:45 2 14:16:38:35 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 26:19 2 15:0:24:13 0:00:34 1.244 2.0
3 Catamaran Double Banana Dart 16 1709   Charly Cole Isaac MC 1.301 28:30 2 15:5:06:14 0:00:58 1.347 3.0

Summer 11 - Multihull Division - 04/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 35:30 3 20:6:10:05 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran Double Banana Dart 16 1709   Charly Cole Isaac MC 1.301 39:21 3 21:0:05:58 0:01:24 1.349 2.0
3 Catamaran Puddytatt Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 ret         3.0

Summer 15 - Multihull Division - 18/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 26:04 4 14:20:58:47 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 22:10 3 16:20:45:35 0:02:37 1.38 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat     Colin Jenkins Chris Osborne 1.217 OOX         10.0

Summer 16 - Multihull Division - 18/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran KatLix Dart 18 Cat Boat 7531   John Shapton Tobias Shapton 1.217 28:47 4 16:10:11:03 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 30:56 4 17:15:37:42 0:02:09 1.308 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 ret         3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat     Colin Jenkins Chris Osborne 1.217 OOX         10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
OOXMissed OOD duties 10
RETRetired Varies

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com