2019 Open Regatta

Mumbles Yacht Club

Mumbles Yacht Club Open Regatta 2019

Byte Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Byte   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 1.0 1.0 (7.0 OCS) 1.0 2.0 12.0 5.0
2nd Byte   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 (7.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 1.0 13.0 6.0
3rd Byte   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 (7.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 3.0 18.0 11.0
4th Byte Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 (7.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 4.0 22.0 15.0
5th Byte   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 (7.0 DNC) 5.0 4.0 6.0 7.0 DNC 29.0 22.0
6th Byte Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 (7.0 DNC) 6.0 7.0 DNF 5.0 7.0 DNC 32.0 25.0

Osprey Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Osprey Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 3.0 1.0 1.0 1.0 (5.0 OCS) 11.0 6.0
2nd Osprey All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 1.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 10.0 7.0
3rd Osprey Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 2.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 14.0 10.0
4th Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 (5.0 DNS) 3.0 4.0 4.0 1.0 17.0 12.0

General Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st General Handicap   RS AERO 7 1068 Bowmoor Sailing Club Charlie Sansom   1065 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd General Handicap   LASER 205721 Mumbles Yacht Club Anthony Harvey   1099 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 11.0 8.0
3rd General Handicap   RS AERO 7 2643 Bowmoor Sailing Club John Banbrook   1065 4.0 (21.0 OCS) 5.0 3.0 4.0 37.0 16.0
4th General Handicap Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 7.0 3.0 4.0 4.0 (21.0 OCS) 39.0 18.0
5th General Handicap   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 (21.0 DNC) 9.0 3.0 10.0 2.0 45.0 24.0
6th General Handicap   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 3.0 8.0 (21.0 OCS) 8.0 5.0 45.0 24.0
7th General Handicap   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club Mark Pressdee   1065 (21.0 DNC) 7.0 6.0 6.0 6.0 46.0 25.0
8th General Handicap All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 5.0 4.0 8.0 (9.0) 9.0 35.0 26.0
9th General Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 6.0 6.0 9.0 7.0 (10.0) 38.0 28.0
10th General Handicap Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 (21.0 DNS) 5.0 10.0 11.0 7.0 54.0 33.0
11th General Handicap   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 (21.0 DNC) 10.0 7.0 12.0 8.0 58.0 37.0
12th General Handicap Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 (21.0 DNC) 11.0 11.0 13.0 11.0 67.0 46.0
13th General Handicap   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 (21.0 DNC) 13.0 14.0 15.0 21.0 DNC 84.0 63.0
14th General Handicap   LASER 28969 Mumbles Yacht Club Woon Leung (Richard) Li   1099 (21.0 DNC) 12.0 12.0 21.0 DNC 21.0 DNC 87.0 66.0
15th General Handicap   LASER 4.7 7L Mumbles Yacht Club Anya Morris   1207 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 OCS 5.0 21.0 OCS 89.0 68.0
16th General Handicap Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 (21.0 DNC) 14.0 21.0 DNF 14.0 21.0 DNC 91.0 70.0
17th General Handicap   LASER 59895 Mumbles Yacht Club Andy Mitchell   1099 (21.0 DNC) 21.0 DNF 13.0 21.0 DNC 21.0 DNC 97.0 76.0
18th General Handicap   LASER RADIAL 122725 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams   1145 (21.0 DNF) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
18th General Handicap Bert Russell 420 28969 Mumbles Yacht Club Sam Ace Harry Healings 1111 (21.0 DNF) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
18th General Handicap   LASER 54688 Mumbles Yacht Club Kevin Alderman   1099 (21.0 DNC) 21.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0

Multihull Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Multihull Sailwave Dart 18 7 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osborne   (4.0 DNF) 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 5.0
2nd Multihull Puddytat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullet   (4.0 DNF) 1.0 2.0 2.0 2.0 11.0 7.0
3rd Multihull Wild Ones Dart 18   Mumbles Yacht Club Rupert Kett-White Emma Kett-White   (4.0 DNF) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 20.0 16.0

R1 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 52:50 1 0:46:26 0:00:00 1138 1.0

R2 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 36:24 1 0:31:59 0:00:00 1138 1.0
2 Byte   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 38:50 1 0:32:10 0:00:14 1214.075 2.0
3 Byte   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 38:38 1 0:33:57 0:02:14 1207.822 3.0
4 Byte Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 41:48 1 0:36:44 0:05:24 1306.824 4.0
5 Byte   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 42:22 1 0:45:39 0:12:41 1324.54 5.0
6 Byte Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 64:46 1 0:56:55 0:28:22 2024.848 6.0

R3 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 40:09 1 0:33:16 0:00:00 1207 1.0
2 Byte   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 38:41 1 0:34:00 0:00:50 1162.909 2.0
3 Byte Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 41:59 1 0:36:54 0:04:08 1262.114 3.0
4 Byte   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 42:14 1 0:45:31 0:11:22 1269.63 4.0
5 Byte   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 OCS 1       7.0
5 Byte Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 DNF         7.0

R4 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 37:01   0:32:32 0:00:00 1138 1.0
2 Byte   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 39:47   0:32:58 0:00:31 1223.055 2.0
3 Byte   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 38:29   0:33:49 0:01:28 1183.09 3.0
4 Byte Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 40:14   0:35:21 0:03:13 1236.89 4.0
5 Byte Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 43:48   0:38:29 0:06:47 1346.539 5.0
6 Byte   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 41:52   0:45:07 0:11:41 1287.103 6.0

R5 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 38:06   0:31:34 0:00:00 1207 1.0
2 Byte   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 36:54   0:32:26 0:00:59 1168.984 2.0
3 Byte   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 39:07   0:34:22 0:03:12 1239.208 3.0
4 Byte Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 40:53   0:35:56 0:04:58 1295.175 4.0

R1 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Osprey All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 46:32 1 0:50:09 0:00:00 928 1.0
2 Osprey Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 49:09 1 0:52:58 0:02:37 980.183 2.0
3 Osprey Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 59:15 1 1:03:51 0:12:43 1181.605 3.0
4 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 DNS         5.0

R2 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 55:50 2 1:00:10 0:00:00 928 1.0
2 Osprey All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 56:59 2 1:01:24 0:01:09 947.114 2.0
3 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 57:19 2 1:01:46 0:01:29 952.654 3.0
4 Osprey Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 57:43 2 1:02:12 0:01:53 959.303 4.0

R3 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 31:13 1 0:33:38 0:00:00 928 1.0
2 Osprey All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 32:13 1 0:34:43 0:01:00 957.728 2.0
3 Osprey Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 32:30 1 0:35:01 0:01:17 966.151 3.0
4 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 32:35 1 0:35:07 0:01:22 968.628 4.0

R4 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 29:36   0:31:54 0:00:00 928 1.0
2 Osprey Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 30:10   0:32:30 0:00:34 945.766 2.0
3 Osprey All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 30:35   0:32:57 0:00:59 958.829 3.0
4 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 30:49   0:33:12 0:01:13 966.144 4.0

R5 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 31:42   0:34:10 0:00:00 928 1.0
2 Osprey All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 32:09   0:34:39 0:00:27 941.174 2.0
3 Osprey Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 32:28   0:34:59 0:00:46 950.444 3.0
4 Osprey Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 OCS         5.0

R1 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 General Handicap   RS AERO 7 1068 Bowmoor Sailing Club Charlie Sansom   1065 44:45 1 0:42:01 0:00:00 1065 1.0
2 General Handicap   LASER 205721 Mumbles Yacht Club Anthony Harvey   1099 46:26 1 0:42:15 0:00:15 1105.061 2.0
3 General Handicap   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 52:50 1 0:46:26 0:05:01 1257.374 3.0
4 General Handicap   RS AERO 7 2643 Bowmoor Sailing Club John Banbrook   1065 51:30 1 0:48:21 0:06:45 1225.642 4.0
5 General Handicap All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 46:32 1 0:50:09 0:07:32 1107.441 5.0
6 General Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 49:09 1 0:52:58 0:10:09 1169.715 6.0
7 General Handicap Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 59:15 1 1:03:51 0:20:15 1410.084 7.0
8 General Handicap Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 DNS         21.0
8 General Handicap   LASER RADIAL 122725 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams   1145 DNF         21.0
8 General Handicap Bert Russell 420 28969 Mumbles Yacht Club Sam Ace Harry Healings 1111 DNF         21.0

R2 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 General Handicap   RS AERO 7 1068 Bowmoor Sailing Club Charlie Sansom   1065 61:20 2 0:57:35 0:00:00 1065 1.0
2 General Handicap   LASER 205721 Mumbles Yacht Club Anthony Harvey   1099 65:04 2 0:59:12 0:01:47 1129.826 2.0
3 General Handicap Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 55:50 2 1:00:10 0:02:23 969.497 3.0
4 General Handicap All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 56:59 2 1:01:24 0:03:32 989.466 4.0
5 General Handicap Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 57:19 2 1:01:46 0:03:52 995.254 5.0
6 General Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 57:43 2 1:02:12 0:04:16 1002.2 6.0
7 General Handicap   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club Mark Pressdee   1065 67:23 2 1:03:16 0:06:03 1170.053 7.0
8 General Handicap   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 36:24 1 1:03:58 0:03:38 1264.109 8.0
9 General Handicap   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 38:50 1 1:04:21 0:04:05 1348.614 9.0
10 General Handicap   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 38:38 1 1:07:54 0:05:52 1341.668 10.0
11 General Handicap Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 41:48 1 1:13:28 0:09:02 1451.641 11.0
12 General Handicap   LASER 28969 Mumbles Yacht Club Woon Leung (Richard) Li   1099 40:57 1 1:14:31 0:09:18 1422.122 12.0
13 General Handicap   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 42:22 1 1:31:18 0:15:39 1471.321 13.0
14 General Handicap Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 64:46 1 1:53:50 0:32:00 2249.234 14.0
15 General Handicap   RS AERO 7 2643 Bowmoor Sailing Club John Banbrook   1065 OCS         21.0
15 General Handicap   LASER 59895 Mumbles Yacht Club Andy Mitchell   1099 DNF 2       21.0
15 General Handicap   LASER 54688 Mumbles Yacht Club Kevin Alderman   1099 DNF 1       21.0

R3 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 General Handicap   RS AERO 7 1068 Bowmoor Sailing Club Charlie Sansom   1065 33:55 1 0:31:51 0:00:00 1065 1.0
2 General Handicap   LASER 205721 Mumbles Yacht Club Anthony Harvey   1099 36:14 1 0:32:58 0:01:14 1137.744 2.0
3 General Handicap   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 40:09 1 0:33:16 0:01:43 1260.73 3.0
4 General Handicap Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 31:13 1 0:33:38 0:01:40 980.219 4.0
5 General Handicap   RS AERO 7 2643 Bowmoor Sailing Club John Banbrook   1065 35:56 1 0:33:44 0:02:01 1128.324 5.0
6 General Handicap   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club Mark Pressdee   1065 36:05 1 0:33:53 0:02:10 1133.034 6.0
7 General Handicap   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 38:41 1 0:34:00 0:02:27 1214.676 7.0
8 General Handicap All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 32:13 1 0:34:43 0:02:40 1011.619 8.0
9 General Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 32:30 1 0:35:01 0:02:57 1020.516 9.0
10 General Handicap Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 32:35 1 0:35:07 0:03:02 1023.133 10.0
11 General Handicap Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 41:59 1 0:36:54 0:05:45 1318.297 11.0
12 General Handicap   LASER 28969 Mumbles Yacht Club Woon Leung (Richard) Li   1099 41:17 1 0:37:34 0:06:17 1296.317 12.0
13 General Handicap   LASER 59895 Mumbles Yacht Club Andy Mitchell   1099 41:27 1 0:37:43 0:06:27 1301.55 13.0
14 General Handicap   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 42:14 1 0:45:31 0:12:41 1326.147 14.0
15 General Handicap   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 OCS 1       21.0
15 General Handicap   LASER 4.7 7L Mumbles Yacht Club Anya Morris   1207 OCS         21.0
15 General Handicap Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 DNF         21.0

R4 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 General Handicap   RS AERO 7 1068 Bowmoor Sailing Club Charlie Sansom   1065 33:00   0:30:59 0:00:00 1065 1.0
2 General Handicap   LASER 205721 Mumbles Yacht Club Anthony Harvey   1099 34:29   0:31:23 0:00:26 1112.871 2.0
3 General Handicap   RS AERO 7 2643 Bowmoor Sailing Club John Banbrook   1065 33:49   0:31:45 0:00:49 1091.356 3.0
4 General Handicap Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 29:36   0:31:54 0:00:51 955.273 4.0
5 General Handicap   LASER 4.7 7L Mumbles Yacht Club Anya Morris   1207 38:50   0:32:10 0:01:26 1253.258 5.0
6 General Handicap   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club Mark Pressdee   1065 34:16   0:32:11 0:01:16 1105.879 6.0
7 General Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 30:10   0:32:30 0:01:25 973.561 7.0
8 General Handicap   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 37:01   0:32:32 0:01:45 1194.629 8.0
9 General Handicap All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 30:35   0:32:57 0:01:50 987.008 9.0
10 General Handicap   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 39:47   0:32:58 0:02:23 1283.917 10.0
11 General Handicap Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 30:49   0:33:12 0:02:04 994.538 11.0
12 General Handicap   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 38:29   0:33:49 0:03:13 1241.962 12.0
13 General Handicap Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 40:14   0:35:21 0:04:58 1298.439 13.0
14 General Handicap Invictus BYTE CII 3697 Himley Hall Sailing Club William   1138 43:48   0:38:29 0:08:32 1413.545 14.0
15 General Handicap   BYTE CII 1241 Himley Hall Sailing Club Matthew Bonnard   928 41:52   0:45:07 0:13:07 1351.152 15.0

R5 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 General Handicap   RS AERO 7 1068 Bowmoor Sailing Club Charlie Sansom   1065 32:02   0:30:05 0:00:00 1065 1.0
2 General Handicap   BYTE CI 3684 Bowmoor Sailing Club Toby Banbrook   1207 38:06   0:31:34 0:01:48 1266.696 2.0
3 General Handicap   LASER 205721 Mumbles Yacht Club Anthony Harvey   1099 35:07   0:31:57 0:02:04 1167.51 3.0
4 General Handicap   RS AERO 7 2643 Bowmoor Sailing Club John Banbrook   1065 34:19   0:32:13 0:02:17 1140.913 4.0
5 General Handicap   BYTE CII 3584 Bowmoor Sailing Club Matt Banbrook   1138 36:54   0:32:26 0:02:40 1226.8 5.0
6 General Handicap   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club Mark Pressdee   1065 34:53   0:32:45 0:02:51 1159.753 6.0
7 General Handicap Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tata Steel Sailing Club Andrew Rebecca 928 31:42   0:34:10 0:03:47 1053.918 7.0
8 General Handicap   BYTE CII 1473 Bowmoor Sailing Club Charlie Samsom   1138 39:07   0:34:22 0:04:53 1300.497 8.0
9 General Handicap All White Now OSPREY 1278 Mumbles Yacht Club Alex Shaw Richard Woffinden 928 32:09   0:34:39 0:04:14 1068.879 9.0
10 General Handicap Pink Panther OSPREY 1225 Tata Steel Sailing Club P Bambridge Carywn Owen 928 32:28   0:34:59 0:04:33 1079.407 10.0
11 General Handicap Invictus 3 BYTE CII 3698 Himley Hall Sailing Club David Lucas   1138 40:53   0:35:56 0:06:39 1359.233 11.0
12 General Handicap Just Pogo OSPREY 1114 Tata Steel Sailing Club Ros Downs David Downs 928 OCS         21.0
12 General Handicap   LASER 4.7 7L Mumbles Yacht Club Anya Morris   1207 OCS         21.0

R1 - Multihull Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Multihull Sailwave Dart 18 7 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osborne   DNF 4.0
1 Multihull Puddytat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullet   DNF 4.0
1 Multihull Wild Ones Dart 18   Mumbles Yacht Club Rupert Kett-White Emma Kett-White   DNF 4.0

R2 - Multihull Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Multihull Puddytat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullet   1:14:25:00 2 1:14:25:00 0:00:00 1000 1.0
2 Multihull Sailwave Dart 18 7 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osborne   1:14:56:00 2 1:14:56:00 0:31:00 1013.449 2.0

R3 - Multihull Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Multihull Sailwave Dart 18 7 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osborne   1:16:27:00 2 1:16:27:00 0:00:00 1000 1.0
2 Multihull Puddytat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullet   1:18:33:00 2 1:18:33:00 2:06:00 1051.916 2.0

R4 - Multihull Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Multihull Sailwave Dart 18 7 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osborne   1:15:23:00 2 1:15:23:00 0:00:00 1000 1.0
2 Multihull Puddytat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullet   1:18:18:00 2 1:18:18:00 2:55:00 1074.058 2.0

R5 - Multihull Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Multihull Sailwave Dart 18 7 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osborne   1:13:20:00 2 1:13:20:00 0:00:00 1000 1.0
2 Multihull Puddytat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullet   1:14:38:00 2 1:14:38:00 1:18:00 1034.821 2.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com