event burgee venue burgee

Evening 2019

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 21:36 on July 4, 2019

Monohull Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 5
06/06/2019
Evening 6
06/06/2019
Evening 7
20/06/2019
Evening 8
20/06/2019
Evening 9
04/07/2019
Evening 10
04/07/2019
Total Nett
1st Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 1.0 42.0 4.0
2nd Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 928 2.0 OOD 2.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 2.0 46.0 8.0
3rd Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1099 (4.0) (4.0) 2.0 3.0 3.0 4.0 20.0 12.0
4th Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 5.0 7.0 RET 5.0 61.0 23.0
5th Fast Handicap   420 130621   Wayne Colin 1111 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 7.0 6.0 7.0 65.0 27.0
6th Fast Handicap   RS AERO 5 1015   Harry Pressdee   1136 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 78.0 40.0
7th Fast Handicap   LASER 17719   Tony Rees   1099 2.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 80.0 42.0
8th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1145 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 81.0 43.0
9th Fast Handicap   RS 200 756   Chris Crew 1046 3.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 82.0 44.0
10th Fast Handicap   RS AERO 9     Mike Cavendish   1014 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 84.0 46.0
11th Fast Handicap   420 2   Richard Lydia 1111 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 85.0 47.0
12th Fast Handicap   RS AERO 7     Mike Cavendish   1065 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 86.0 48.0
13th Fast Handicap   LASER     richard   1099 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 6.0 87.0 49.0
14th Fast Handicap   LASER     jim   1099 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 8.0 DNS 88.0 50.0
15th Fast Handicap   LASER 59895   Andy   1099 7.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 89.0 51.0
16th Fast Handicap   RS FEVA XL 130621   Jim Jeff 1240 6.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 89.0 51.0
17th Fast Handicap   TOPPER     Ellen   1363 5.0 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 90.0 52.0
18th Fast Handicap   420 130621   Richard Wayne 1111 8.0 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 92.0 54.0

Multihull Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 7
20/06/2019
Evening 8
20/06/2019
Evening 9
04/07/2019
Evening 10
04/07/2019
Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Spring 1 & 2, cancelled due to weather

Evening 5 - Monohull Division - 06/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 23:14 2 0:21:49 0:00:00 1065 1.0
2 Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 928 OOD         2.0
2 Fast Handicap   LASER 17719   Tony Rees   1099 24:58 2 0:22:43 0:00:59 1144.455 2.0
4 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Crew 1046 25:04 2 0:23:58 0:02:15 1149.039 3.0
5 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1099 27:04 2 0:24:38 0:03:05 1240.717 4.0
6 Fast Handicap   TOPPER     Ellen   1363 40:01 2 0:29:22 0:10:17 1834.336 5.0
7 Fast Handicap   RS FEVA XL 130621   Jim Jeff 1240 36:40 2 0:29:34 0:09:37 1680.775 6.0
8 Fast Handicap   LASER 59895   Andy   1099 32:51 2 0:29:53 0:08:52 1505.821 7.0
9 Fast Handicap   420 130621   Richard Wayne 1111 34:34 2 0:31:07 0:10:20 1584.512 8.0

Evening 6 - Monohull Division - 06/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 17:42 2 0:16:37 0:00:00 1065 1.0
2 Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 928 OOD         2.0
2 Fast Handicap   LASER 17719   Tony Rees   1099 18:36 2 0:16:55 0:00:20 1119.153 2.0
4 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Crew 1046 18:03 2 0:17:15 0:00:40 1086.059 3.0
5 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1099 19:13 2 0:17:29 0:00:57 1156.257 4.0
6 Fast Handicap   RS AERO 9     Mike Cavendish   1014 18:58 2 0:18:42 0:02:07 1141.215 5.0
7 Fast Handicap   LASER 59895   Andy   1099 20:53 2 0:19:00 0:02:37 1256.54 6.0
8 Fast Handicap   RS FEVA XL 130621   Jim Jeff 1240 23:54 2 0:19:16 0:03:17 1438.051 7.0
9 Fast Handicap   420 130621   Richard Wayne 1111 23:59 2 0:21:35 0:05:31 1443.065 8.0
10 Fast Handicap   TOPPER     Ellen   1363 15:30 1 0:22:45 0:04:10 1865.254 9.0

Evening 7 - Monohull Division - 20/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS AERO 5 1015   Harry Pressdee   1136 19:17 3 0:16:58 0:00:00 1136 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1099 20:44 3 0:18:52 0:02:05 1221.421 2.0
3 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1145 22:00 3 0:19:13 0:02:34 1296.041 3.0
4 Fast Handicap   RS AERO 7     Mike Cavendish   1065 20:44 3 0:19:28 0:02:39 1221.421 4.0
5 Fast Handicap   420 2   Richard Lydia 1111 16:50 2 0:22:44 0:04:16 1487.502 5.0
6 Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 18:16 2 0:24:56 0:05:50 1614.161 6.0
7 Fast Handicap   420 130621   Wayne Colin 1111 22:00 2 0:29:42 0:09:26 1944.062 7.0

Evening 8 - Monohull Division - 20/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS AERO 5 1015   Harry Pressdee   1136 19:46 3 0:17:24 0:00:00 1136 1.0
2 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1145 20:05 3 0:17:32 0:00:10 1154.199 2.0
3 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1099 19:57 3 0:18:09 0:00:50 1146.536 3.0
4 Fast Handicap   420 2   Richard Lydia 1111 24:27 3 0:22:00 0:05:07 1405.153 4.0
5 Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 19:48 2 0:27:01 0:07:03 1706.874 5.0
6 Fast Handicap   RS AERO 7     Mike Cavendish   1065 24:04 2 0:33:54 0:11:43 2074.685 6.0
7 Fast Handicap   420 130621   Wayne Colin 1111 30:00 2 0:40:30 0:17:07 2586.172 7.0

Evening 9 - Monohull Division - 04/07/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 41:02 4 0:38:32 0:00:00 1065 1.0
2 Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 928 36:55 4 0:39:47 0:01:10 958.154 2.0
3 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1099 33:50 3 0:41:03 0:02:05 1170.837 3.0
4 Fast Handicap   LASER     jim   1099 35:20 3 0:42:52 0:03:35 1222.746 4.0
5 Fast Handicap   LASER     richard   1099 38:33 3 0:46:46 0:06:48 1334.062 5.0
6 Fast Handicap   420 130621   Wayne Colin 1111 30:10 2 0:54:18 0:08:46 1565.922 6.0
7 Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 RET         7.0

Evening 10 - Monohull Division - 04/07/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS AERO 7 1015   Mark Pressdee   1065 23:08 2 0:21:43 0:00:00 1065 1.0
2 Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 928 20:24 2 0:21:59 0:00:15 939.164 2.0
3 Fast Handicap   RS AERO 9     Mike Cavendish   1014 24:58 2 0:24:37 0:02:56 1149.402 3.0
4 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1099 13:52 1 0:25:14 0:01:56 1276.772 4.0
5 Fast Handicap   LASER 138276   Russell   1099 14:02 1 0:25:32 0:02:06 1292.118 5.0
6 Fast Handicap   LASER     richard   1099 15:29 1 0:28:11 0:03:33 1425.627 6.0
7 Fast Handicap   420 130621   Wayne Colin 1111 25:10 1 0:45:18 0:13:06 2317.219 7.0
8 Fast Handicap   LASER     jim   1099 DNS         8.0

Evening 7 - Multihull Division - 20/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 18:40 2 10:15:38:16 0:00:00 1.217 1.0

Evening 8 - Multihull Division - 20/06/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 25:00 3 14:6:22:19 0:00:00 1.217 1.0

Evening 9 - Multihull Division - 04/07/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 31:14 4 17:19:44:12 0:00:00 1.217 1.0

Evening 10 - Multihull Division - 04/07/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 12:00 1 6:20:20:19 0:00:00 1.217 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNSCame to the start area but did not start 8
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races 2
RETRetired 7

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com