event burgee venue burgee

Autumn 2019

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 20:22 on November 24, 2019

Monohull Division

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Autumn 3 Autumn 4 Autumn 9 Autumn 10 Autumn 11 Autumn 12 Autumn 13 Autumn 14 Total Nett
1st Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 1.0 3.0 1.0 74.0 23.0
2nd Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 4.0 RET 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 79.0 28.0
3rd Fast Handicap   LASER Grant   Grant   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 1.0 5.0 DNS 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 80.0 29.0
4th Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Tim Baker Natalie Baker 1240 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 2.0 4.0 4.0 80.0 29.0
5th Fast Handicap   LASER 189402   Wayne   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 2.0 5.0 dns 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 81.0 30.0
6th Fast Handicap   LASER Zoe   Zoe   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 dns 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 85.0 34.0
7th Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 4.0 OOD 4.0 OOD 4.0 OOD 4.0 OOD 8.0 OOD 7.0 OOD 9.0 OOD 8.0 OOD 48.0 48.0
8th Fast Handicap   LASER 17719   Tony Rees   1098 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 3.0 106.0 55.0
9th Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Tom Herbert-Evans Jack Cawsey-Williams 917 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 2.0 106.0 55.0
10th Fast Handicap   LASER Richard   Richard (Woon Li)   1098 2.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 106.0 55.0
11th Fast Handicap   LASER 121725   Jack Cawsey-Williams   1098 1.0 4.0 RET (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 107.0 56.0
12th Fast Handicap   420     Kevin Alderman Crew 1110 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 5.0 114.0 63.0
13th Fast Handicap   420     Izzy Ace Bethan Alderman 1110 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 8.0 DNF 115.0 64.0
14th Slow Handicap   TOPPER 43911   Flo Tovey   1358 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 9.0 DNF 6.0 117.0 66.0
15th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 dns 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 124.0 73.0
16th Slow Handicap Club RS FEVA XL 2   Wayne Son 1240 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 17.0 DNC 125.0 74.0

Multihull Division

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Autumn 3 Autumn 4 Autumn 9 Autumn 10 Autumn 11 Autumn 12 Autumn 13 Autumn 14 Total Nett
1st Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 2.0 2.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 2.0 24.0 12.0
3rd Catamaran   Topaz 16CX Orange   Rhian Chase Alex Chase 1.256 (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 DNS 2.0 3.0 3.0 26.0 14.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Autumn 3 - Monohull Division - 13/10/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 121725   Jack Cawsey-Williams   1098 35:03 4 0:31:55 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER Richard   Richard (Woon Li)   1098 34:31 3 0:41:55 0:08:14 1441.723 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 RET 6       4.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         4.0

Autumn 4 - Monohull Division - 13/10/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 27:50 2 0:25:21 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER Richard   Richard (Woon Li)   1098 29:39 2 0:27:00 0:01:49 1169.666 2.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         4.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Jack Cawsey-Williams   1098 RET         4.0

Autumn 9 - Monohull Division - 03/11/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne   1098 43:48 2 0:39:53 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER Grant   Grant   1098 43:49 2 0:39:54 0:00:01 1098.418 2.0
3 Fast Handicap   LASER Zoe   Zoe   1098 50:00 2 0:45:32 0:06:12 1253.425 3.0
4 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         4.0

Autumn 10 - Monohull Division - 03/11/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER Grant   Grant   1098 32:04 2 0:29:12 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne   1098 33:10 2 0:30:12 0:01:06 1135.665 2.0
3 Fast Handicap   LASER Zoe   Zoe   1098 36:10 2 0:32:56 0:04:06 1238.389 3.0
4 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         4.0

Autumn 11 - Monohull Division - 17/10/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 27:42 2 0:28:35 0:00:00 969 1.0
2 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Tim Baker Natalie Baker 1240 27:40 1 0:44:37 0:09:57 1935.668 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 35:00 1 1:03:45 0:19:18 2448.736 3.0
4 Fast Handicap   LASER Grant   Grant   1098 DNS         5.0
4 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne   1098 dns         5.0
4 Fast Handicap   LASER Zoe   Zoe   1098 dns         5.0
4 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 dns         5.0
8 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         8.0

Autumn 12 - Monohull Division - 17/11/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 23:30 3 0:24:15 0:00:00 969 1.0
2 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Tim Baker Natalie Baker 1240 21:44 2 0:26:17 0:01:41 1344.23 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 21:50 2 0:29:50 0:04:05 1350.415 3.0
4 Fast Handicap   LASER Grant   Grant   1098 23:29 2 0:32:05 0:05:44 1452.469 4.0
5 Fast Handicap   LASER 189402   Wayne   1098 23:34 2 0:32:12 0:05:49 1457.623 5.0
6 Fast Handicap   LASER Zoe   Zoe   1098 23:40 1 1:04:40 0:14:47 2927.617 6.0
7 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         7.0

Autumn 13 - Monohull Division - 24/11/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 17719   Tony Rees   1098 37:30 3 0:45:32 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Tom Herbert-Evans Jack Cawsey-Williams 917 42:17 4 0:46:07 0:00:32 928.542 2.0
3 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 44:52 4 0:46:18 0:00:44 985.272 3.0
4 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Tim Baker Natalie Baker 1240 43:08 3 0:46:23 0:00:47 1262.944 4.0
5 Fast Handicap   420     Izzy Ace Bethan Alderman 1110 41:20 3 0:49:39 0:03:25 1210.24 5.0
6 Slow Handicap Club RS FEVA XL 2   Wayne Son 1240 48:11 3 0:51:49 0:05:50 1410.808 6.0
7 Fast Handicap   420     Kevin Alderman Crew 1110 45:27 3 0:54:36 0:07:32 1330.776 7.0
8 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         9.0
8 Slow Handicap   TOPPER 43911   Flo Tovey   1358 DNF         9.0

Autumn 14 - Monohull Division - 24/11/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   CONTENDER 392   Alex Shaw   969 39:58 3 0:41:15 0:00:00 969 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Tom Herbert-Evans Jack Cawsey-Williams 917 39:13 3 0:42:46 0:01:24 950.816 2.0
3 Fast Handicap   LASER 17719   Tony Rees   1098 34:03 2 0:46:31 0:03:52 1238.324 3.0
4 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Tim Baker Natalie Baker 1240 39:30 2 0:47:47 0:05:24 1436.528 4.0
5 Fast Handicap   420     Kevin Alderman Crew 1110 38:57 2 0:52:38 0:08:26 1416.526 5.0
6 Slow Handicap   TOPPER 43911   Flo Tovey   1358 33:20 1 1:13:38 0:14:40 2424.52 6.0
7 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         8.0
7 Fast Handicap   420     Izzy Ace Bethan Alderman 1110 DNF         8.0

Autumn 3 - Multihull Division - 13/10/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 41:06 6 28:13:00:00 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 42:03 5 28:19:02:37 0:00:22 1.228 2.0

Autumn 4 - Multihull Division - 13/10/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 22:28 2 15:14:26:40 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 15:42 1 17:22:01:09 0:02:02 1.398 2.0

Autumn 9 - Multihull Division - 03/11/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 39:33 3 27:11:10:00 0:00:00 1 1.0

Autumn 10 - Multihull Division - 03/11/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 26:22 3 18:7:26:40 0:00:00 1 1.0

Autumn 11 - Multihull Division - 17/10/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 30:25 2 21:2:56:40 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Topaz 16CX Orange   Rhian Chase Alex Chase 1.256 DNS         2.0

Autumn 12 - Multihull Division - 17/11/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 29:37 4 20:13:36:40 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Topaz 16CX Orange   Rhian Chase Alex Chase 1.256 35:00 2 38:16:52:29 0:16:24 2.364 2.0

Autumn 13 - Multihull Division - 24/11/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 37:19 3 25:21:56:40 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 48:43 3 27:19:10:08 0:03:18 1.305 2.0
3 Catamaran   Topaz 16CX Orange   Rhian Chase Alex Chase 1.256 41:05 2 34:1:44:29 0:09:50 1.651 3.0

Autumn 14 - Multihull Division - 24/11/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 32:35 3 22:15:03:20 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 27:10 2 23:6:03:59 0:00:44 1.251 2.0
3 Catamaran   Topaz 16CX Orange   Rhian Chase Alex Chase 1.256 39:20 2 32:14:54:31 0:12:03 1.811 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
RETRetired 4

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com