event burgee venue burgee

Summer 2018

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 17:23 on July 22, 2018

Monohull Division

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Spring 3 Spring 4 Spring 5 Total Nett
1st Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 2.0 2.0 (9.0 DNC) 13.0 4.0
3rd Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 4.0 3.0 (9.0 DNC) 16.0 7.0
4th Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 (9.0 DNC) 8.0 OOD 2.0 OOD 19.0 10.0
5th Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 6.0 4.0 (9.0 DNC) 19.0 10.0
6th Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 3.0 8.0 RET (9.0 DNC) 20.0 11.0
7th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 5.0 8.0 RET (9.0 DNC) 22.0 13.0
8th Fast Handicap Kvack 505 9159   Alastair Ramsden Steve Ace 903 7.0 8.0 RET (9.0 DNC) 24.0 15.0

Multihull Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Spring 3 Spring 4 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531   Russell Evans John Shapton 1.217 4.0 4.0 RET 8.0 8.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Race 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15 postponed due to weather conditions

Spring 3 - Monohull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 4 1.0
2 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 5 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 7 3.0
4 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 8 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 9 5.0
6 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 10 6.0
7 Fast Handicap Kvack 505 9159   Alastair Ramsden Steve Ace 903 11 7.0

Spring 4 - Monohull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 42:30 4 0:40:38 0:00:00 1046 1.0
2 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 45:26 4 0:42:32 0:02:02 1118.195 2.0
3 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 39:25 3 0:47:52 0:05:57 1293.485 3.0
4 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 40:30 2 1:13:46 0:18:12 1993.553 4.0
5 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         8.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 RET         8.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 RET         8.0
5 Fast Handicap Kvack 505 9159   Alastair Ramsden Steve Ace 903 RET         8.0

Spring 5 - Monohull Division - 22/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 1 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD 2.0

Spring 3 - Multihull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 3 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531   Russell Evans John Shapton 1.217 6 4.0

Spring 4 - Multihull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 3 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531   Russell Evans John Shapton 1.217 RET 4.0

Spring 5 - Multihull Division - 22/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 9
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
RETRetired 8, 4

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com