event burgee venue burgee

Spring 2018

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 8:49 on July 12, 2018

Monohull Division

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Spring 3 Spring 4 Spring 5 Spring 6 Spring 12 Spring 13 Spring 16 Spring 17 Spring 20 Spring 21 Spring 24 (Pursuit) Spring 25 Spring 26 Total Nett
1st Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 (3.0) 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.3 OOD 2.3 OOD (5.0) (3.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 1.0 61.6 14.6
2nd Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 3.0 5.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.5 OOD 3.5 OOD 3.5 OOD 132.5 42.5
3rd Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 2.0 OOD 2.0 OOD 2.0 2.0 2.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 138.0 48.0
4th Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 1.0 2.0 2.0 3.0 153.0 63.0
5th Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 6.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 4.0 4.0 167.0 77.0
6th Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1098 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 168.0 78.0
7th Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 3.0 1.0 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 171.0 81.0
8th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 6.0 4.5 OOD 4.5 OOD 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 180.0 90.0
9th Fast Handicap Kvack 505 9159   Alastair Ramsden Steve Ace 903 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 188.0 98.0
10th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 1.0 3.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 188.0 98.0
11th Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 2.0 201.0 111.0
12th Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 2.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 202.0 112.0
13th Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Zoe Chase And Crew 1240 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 4.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 205.0 115.0
14th Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0 4.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 208.0 118.0
15th Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Giles Davies And Crew 1240 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 210.0 120.0
16th Fast Handicap   420     Izzy Ace Bethan Alderman 1110 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 219.0 129.0
17th Fast Handicap   LASER Blank   Sam Ace   1098 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 224.0 134.0

Multihull Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Spring 12 Spring 13 Spring 16 Spring 17 Spring 20 Spring 21 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 1.0 1.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 1.0 14.0 4.0
2nd Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 3.0 3.0 3.0 OOD 3.0 OOD (5.0 DNC) (5.0 DNC) 22.0 12.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 2.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 24.0 14.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 4.0 4.0 RET (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 28.0 18.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Race 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15 postponed due to weather conditions

Spring 3 - Monohull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 1 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 OOD 2.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 2 2.0
4 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 3 3.0

Spring 4 - Monohull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 1 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 OOD 2.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 2 2.0
4 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 3 3.0

Spring 5 - Monohull Division - 22/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 49:37 3 0:54:06 0:00:00 917 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 39:55 2 0:54:32 0:00:19 1106.591 2.0
3 Fast Handicap Kvack 505 9159   Alastair Ramsden Steve Ace 903 55:34 3 1:01:32 0:06:42 1026.966 3.0
4 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 51:14 2 1:07:18 0:10:02 1420.318 4.0

Spring 6 - Monohull Division - 22/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Kvack 505 9159   Alastair Ramsden Steve Ace 903 25:10 2 0:27:52 0:00:00 903 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 30:52 2 0:28:07 0:00:16 1107.521 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 30:55 2 0:33:43 0:05:22 1109.315 3.0

Spring 12 - Monohull Division - 13-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1098 35:42 4 0:32:31 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 36:26 4 0:33:11 0:00:44 1120.555 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 OOD         2.3
4 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Zoe Chase And Crew 1240 30:53 3 0:33:12 0:00:39 1266.476 3.0
5 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 36:16 4 0:33:57 0:01:33 1115.429 4.0
6 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 36:55 4 0:40:15 0:07:06 1135.42 5.0
7 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 34:47 2 1:03:21 0:16:56 2139.613 6.0

Spring 13 - Monohull Division - 13-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1098 38:54 5 0:35:26 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 41:05 5 0:37:25 0:02:11 1159.627 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 OOD         2.3
4 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 40:00 5 0:37:27 0:02:10 1129.049 3.0
5 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Zoe Chase And Crew 1240 32:27 3 0:43:37 0:06:05 1526.568 4.0
6 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 41:20 4 0:56:21 0:15:21 1458.355 5.0
7 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 32:59 2 1:15:06 0:17:25 2327.487 6.0

Spring 16 - Monohull Division - 27-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 0:29:25 2 0:27:33 0:00:00 1068 1.0
2 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1098 0:30:20 2 0:27:38 0:00:05 1101.28 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 0:38:00 2 0:27:59 0:00:36 1379.626 3.0
4 Fast Handicap Kvack 505 9159   Alastair Ramsden Steve Ace 903 0:25:18 2 0:28:01 0:00:26 918.541 4.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 0:31:06 2 0:28:19 0:00:51 1129.115 5.0
6 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 0:29:45 2 0:28:27 0:00:56 1080.102 6.0
7 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Giles Davies And Crew 1240 0:39:01 2 0:31:28 0:04:52 1416.537 7.0
8 Fast Handicap   LASER Blank   Sam Ace   1098 0:37:20 2 0:34:00 0:07:05 1355.422 8.0

Spring 17 - Monohull Division - 27-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1068 0:35:20 2 0:33:05 0:00:00 1068 1.0
2 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1098 0:38:10 2 0:34:46 0:01:50 1153.642 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 0:39:51 2 0:36:18 0:03:31 1204.523 3.0
4 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 0:39:50 2 0:38:05 0:05:14 1204.019 4.0
5 Slow Handicap Club RS FEVA XL 1   Giles Davies And Crew 1240 0:26:43 1 0:43:05 0:06:12 1615.098 5.0
6 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 1:02:20 2 0:45:54 0:17:24 1884.113 6.0

Spring 20 - Monohull Division - 10-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 36:26   0:33:11 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 37:35   0:34:14 0:01:09 1132.658 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 OOD         4.5

Spring 21 - Monohull Division - 10-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 22:06   0:20:08 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 22:46   0:20:44 0:00:40 1131.122 2.0
3 Fast Handicap   420     Izzy Ace Bethan Alderman 1110 24:42   0:22:15 0:02:22 1227.176 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 OOD         4.5

Spring 24 (Pursuit) - Monohull Division - 24-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 1 1.0
2 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 2 2.0
3 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 3 3.0
4 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD 3.5

Spring 25 - Monohull Division - 24-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1358 46:56   0:34:34 0:00:00 1358 1.0
2 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 38:13   0:34:48 0:00:16 1105.786 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 38:15   0:34:50 0:00:18 1106.751 3.0
4 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.5
5 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 47:08   0:42:56 0:09:11 1363.787 4.0

Spring 26 - Monohull Division - 24-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 27:49   0:25:20 0:00:00 1098 1.0
2 Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1358 34:30   0:25:24 0:00:06 1361.809 2.0
3 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 28:56   0:26:21 0:01:07 1142.078 3.0
4 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.5
5 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 31:28   0:28:39 0:03:39 1242.075 4.0

Spring 3 - Multihull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Spring 4 - Multihull Division - 15/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Spring 5 - Multihull Division - 22/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Spring 6 - Multihull Division - 22/4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Spring 12 - Multihull Division - 13-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 42:50 6 24:10:35:50 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 42:55 6 24:11:44:19 0:00:05 1.219 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 38:58 6 27:1:26:40 0:03:46 1.107 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 42:35 5 29:3:48:30 0:06:53 1.452 4.0

Spring 13 - Multihull Division - 13-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 36:55 5 25:6:40:59 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 37:38 5 25:18:27:39 0:00:43 1.241 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 41:32 6 28:20:13:20 0:05:08 1.141 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 RET         4.0

Spring 16 - Multihull Division - 27-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 OOD 3.0

Spring 17 - Multihull Division - 27-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 OOD 3.0

Spring 20 - Multihull Division - 10-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 35:21   20:4:06:50 0:00:00 1.217 1.0

Spring 21 - Multihull Division - 10-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 30:37   17:11:17:29 0:00:00 1.217 1.0

Spring 24 (Pursuit) - Multihull Division - 24-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Spring 25 - Multihull Division - 24-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Spring 26 - Multihull Division - 24-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
RETRetired 4

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com