MYC Regatta 2018

Mumbles Yacht Club

MYC Regatta

4000 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 4000 MAN LASER 4000/ 4000 4682   John Reynolds Fran Howell 917 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd 4000   LASER 4000/ 4000 4568   David Reynolds Matt Reynolds 917 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 8.0
3rd 4000 Always LASER 4000/ 4000 4309 Mumbles Yacht Club Richard Woffinden Alex Shaw 917 3.0 (3.5) 3.0 3.0 3.0 15.5 12.0
4th 4000   LASER 4000/ 4000 4569 PPSA Sam Lawrence Ed pricket 917 (4.0) 3.5 4.0 4.0 4.0 19.5 15.5

Catamaran Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: SCHRS, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name SCHRS R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Catamaran Sailwave Dart 18 7 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osborne 1.215 (6.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 13.0 7.0
2nd Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 Mumbles Yacht Club David Charles Simon Edwards 1 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 5.0 15.0 8.0
3rd Catamaran Bow Jest Nacra Inter 18 F18 377 Mumbles Yacht Club Paul Nicholson Paul Hemsworth 1 4.0 3.0 (6.0) 1.0 3.0 17.0 11.0
4th Catamaran Puddy tat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullett 1.215 3.0 (5.0) 3.0 3.0 4.0 18.0 13.0
5th Catamaran tiramasue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club tim sue 1.215 5.0 (6.0) 4.0 4.0 2.0 21.0 15.0
6th Catamaran Depthcharge Ethel Dart 18 6436 Mumbles Yacht Club Paul Jenkins Russell Smith 1.215 2.0 4.0 5.0 5.0 (6.0) 22.0 16.0

Dinghy Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Dinghy Dory RS 200 756 Mumbles Yacht Club Chris Sanders Pippa Hardman 1047 1.0 2.0 (4.0) 1.0 2.0 10.0 6.0
2nd Dinghy   420 52425 Tara Steel Sophie Edwards Katie Taylor 1110 (3.0) 3.0 3.0 2.0 1.0 12.0 9.0
3rd Dinghy   FIREBALL 14918 Tara Steel Gordon evans Ruth Evans 959 4.0 (5.0) 5.0 4.0 3.0 21.0 16.0
4th Dinghy   RS 500 745 Tara Steel David Williams Bill Millien 968 6.0 6.0 2.0 3.0 (17.0 RET) 34.0 17.0
5th Dinghy   RS 400 1454 Llangorse sc Jon heissig Nicky griffin 942 2.0 1.0 1.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 38.0 21.0
6th Dinghy Stinger GRADUATE 2880 West Oxfordshire Sailing Club Stewart Eaton Clare Pritchard 1129 8.0 8.0 (17.0 DNC) 6.0 5.0 44.0 27.0
7th Dinghy   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club mark pressdee pressdee 1071 5.0 4.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 49.0 32.0
8th Dinghy Kvak 505 9155 Mumbles Yacht Club Alistair Ramsden Steve Acw 906 7.0 (17.0 DNF) 17.0 DNC 5.0 4.0 50.0 33.0
9th Dinghy   LASER 121725 Mumbles Yacht Club Lydia Lydia 1098 (11.0) 9.0 7.0 9.0 8.0 44.0 33.0
10th Dinghy   LASER 136516 Mumbles Yacht Club Tomos Alderrman   1098 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 6.0 64.0 47.0
11th Dinghy   LASER 54688 Mumbles Yacht Club kevin alderman   1098 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 8.0 7.0 66.0 49.0
12th Dinghy   LASER STRATOS 596 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams Jo Cawsey-Wiilliams 1095 9.0 7.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 67.0 50.0
13th Dinghy   CONTENDER 491 Mumbles Yacht Club Max Dixey NA 970 10.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 71.0 54.0
14th Dinghy   LASER     9155   1098 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
14th Dinghy   LASER none Mumbles Yacht Club Sam Ace   1098 (17.0 dnf) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
14th Dinghy Comfortably numb CHERUB 2648 Mumbles Yacht Club Shane van leeuwen Simon bush 908 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0

Osprey Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Osprey Jammy Dodger OSPREY 1348 Mumbles Yacht Club Oscar Chess ChessLisa 935 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Osprey Pink panther OSPREY 1225 Tara Steel Bob taylor Paul bambridge 935 (2.5) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.5 8.0
3rd Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tara Steel Andrew Jenkins Rebecca 935 2.5 3.0 (5.0 DNC) 3.0 4.0 17.5 12.5
4th Osprey   OSPREY 1354 Tara Steel Jeff Hughes Paul Tugwell 935 4.0 (5.0 OCS) 3.0 4.0 3.0 19.0 14.0

R1 - 4000 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 4000 MAN LASER 4000/ 4000 4682   John Reynolds Fran Howell 917 0:44:41 0:48:44 0:00:00 917 1.0
2 4000   LASER 4000/ 4000 4568   David Reynolds Matt Reynolds 917 0:45:28 0:49:35 0:00:47 933.076 2.0
3 4000 Always LASER 4000/ 4000 4309 Mumbles Yacht Club Richard Woffinden Alex Shaw 917 0:47:38 0:51:57 0:02:57 977.54 3.0
4 4000   LASER 4000/ 4000 4569 PPSA Sam Lawrence Ed pricket 917 0:52:06 0:56:49 0:07:25 1069.206 4.0

R2 - 4000 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 4000 MAN LASER 4000/ 4000 4682   John Reynolds Fran Howell 917 0:39:16 0:42:49 0:00:00 917 1.0
2 4000   LASER 4000/ 4000 4568   David Reynolds Matt Reynolds 917 0:40:35 0:44:15 0:01:19 947.748 2.0
3 4000 Always LASER 4000/ 4000 4309 Mumbles Yacht Club Richard Woffinden Alex Shaw 917 0:44:56 0:49:00 0:05:40 1049.334 3.5
3 4000   LASER 4000/ 4000 4569 PPSA Sam Lawrence Ed pricket 917 0:44:56 0:49:00 0:05:40 1049.334 3.5

R3 - 4000 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 4000 MAN LASER 4000/ 4000 4682   John Reynolds Fran Howell 917 0:45:22 0:49:28 0:00:00 917 1.0
2 4000   LASER 4000/ 4000 4568   David Reynolds Matt Reynolds 917 0:46:10 0:50:21 0:00:48 933.17 2.0
3 4000 Always LASER 4000/ 4000 4309 Mumbles Yacht Club Richard Woffinden Alex Shaw 917 0:51:03 0:55:40 0:05:41 1031.878 3.0
4 4000   LASER 4000/ 4000 4569 PPSA Sam Lawrence Ed pricket 917 0:52:16 0:57:00 0:06:54 1056.47 4.0

R4 - 4000 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 4000 MAN LASER 4000/ 4000 4682   John Reynolds Fran Howell 917 0:47:01 0:51:16 0:00:00 917 1.0
2 4000   LASER 4000/ 4000 4568   David Reynolds Matt Reynolds 917 0:50:32 0:55:06 0:03:31 985.588 2.0
3 4000 Always LASER 4000/ 4000 4309 Mumbles Yacht Club Richard Woffinden Alex Shaw 917 0:51:15 0:55:53 0:04:14 999.566 3.0
4 4000   LASER 4000/ 4000 4569 PPSA Sam Lawrence Ed pricket 917 0:52:47 0:57:34 0:05:46 1029.471 4.0

R5 - 4000 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 4000 MAN LASER 4000/ 4000 4682   John Reynolds Fran Howell 917 0:45:17 0:49:23 0:00:00 917 1.0
2 4000   LASER 4000/ 4000 4568   David Reynolds Matt Reynolds 917 0:46:26 0:50:38 0:01:09 940.288 2.0
3 4000 Always LASER 4000/ 4000 4309 Mumbles Yacht Club Richard Woffinden Alex Shaw 917 0:48:57 0:53:23 0:03:40 991.251 3.0
4 4000   LASER 4000/ 4000 4569 PPSA Sam Lawrence Ed pricket 917 0:49:07 0:53:34 0:03:50 994.626 4.0

R1 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name SCHRS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 Mumbles Yacht Club David Charles Simon Edwards 1 0:39:22 0:39:22 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran Depthcharge Ethel Dart 18 6436 Mumbles Yacht Club Paul Jenkins Russell Smith 1.215 0:50:27 0:41:31 0:02:37 1.282 2.0
3 Catamaran Puddy tat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullett 1.215 0:50:40 0:41:42 0:02:50 1.287 3.0
4 Catamaran Bow Jest Nacra Inter 18 F18 377 Mumbles Yacht Club Paul Nicholson Paul Hemsworth 1 0:41:53 0:41:53 0:02:31 1.064 4.0
5 Catamaran tiramasue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club tim sue 1.215 0:51:50 0:42:40 0:04:00 1.317 5.0
6 Catamaran Sailwave Dart 18 7256 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osbourne 1.215 0:52:20 0:43:04 0:04:30 1.329 6.0

R2 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name SCHRS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 Mumbles Yacht Club David Charles Simon Edwards 1 0:31:47 0:31:47 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran Sailwave Dart 18 7256 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osbourne 1.215 0:38:47 0:31:55 0:00:10 1.22 2.0
3 Catamaran Bow Jest Nacra Inter 18 F18 377 Mumbles Yacht Club Paul Nicholson Paul Hemsworth 1 0:32:19 0:32:19 0:00:32 1.017 3.0
4 Catamaran Depthcharge Ethel Dart 18 6436 Mumbles Yacht Club Paul Jenkins Russell Smith 1.215 0:40:31 0:33:21 0:01:54 1.275 4.0
5 Catamaran Puddy tat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullett 1.215 0:41:02 0:33:46 0:02:25 1.291 5.0
6 Catamaran tiramasue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club tim sue 1.215 0:41:28 0:34:08 0:02:51 1.305 6.0

R3 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name SCHRS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 Mumbles Yacht Club David Charles Simon Edwards 1 0:34:29 0:34:29 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran Sailwave Dart 18 7256 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osbourne 1.215 0:44:19 0:36:28 0:02:25 1.285 2.0
3 Catamaran Puddy tat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullett 1.215 0:44:37 0:36:43 0:02:43 1.294 3.0
4 Catamaran tiramasue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club tim sue 1.215 0:45:23 0:37:21 0:03:29 1.316 4.0
5 Catamaran Depthcharge Ethel Dart 18 6436 Mumbles Yacht Club Paul Jenkins Russell Smith 1.215 0:47:17 0:38:55 0:05:23 1.371 5.0
6 Catamaran Bow Jest Nacra Inter 18 F18 377 Mumbles Yacht Club Paul Nicholson Paul Hemsworth 1 0:44:21 0:44:21 0:09:52 1.286 6.0

R4 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name SCHRS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran Bow Jest Nacra Inter 18 F18 377 Mumbles Yacht Club Paul Nicholson Paul Hemsworth 1 0:36:27 0:36:27 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran Sailwave Dart 18 7256 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osbourne 1.215 0:45:13 0:37:13 0:00:56 1.241 2.0
3 Catamaran Puddy tat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullett 1.215 0:47:33 0:39:08 0:03:16 1.305 3.0
4 Catamaran tiramasue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club tim sue 1.215 0:49:15 0:40:32 0:04:58 1.351 4.0
5 Catamaran Depthcharge Ethel Dart 18 6436 Mumbles Yacht Club Paul Jenkins Russell Smith 1.215 0:51:19 0:42:14 0:07:02 1.408 5.0
6 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 Mumbles Yacht Club David Charles Simon Edwards 1 DNC       7.0

R5 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name SCHRS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran Sailwave Dart 18 7256 Mumbles Yacht Club Colin Jenkins Chris Osbourne 1.215 0:43:03 0:35:26 0:00:00 1.215 1.0
2 Catamaran tiramasue Dart 18 Cat Boat 7964 Mumbles Yacht Club tim sue 1.215 0:44:11 0:36:22 0:01:08 1.247 2.0
3 Catamaran Bow Jest Nacra Inter 18 F18 377 Mumbles Yacht Club Paul Nicholson Paul Hemsworth 1 0:36:28 0:36:28 0:01:02 1.029 3.0
4 Catamaran Puddy tat Dart 18 7981 Mumbles Yacht Club Tony Rees Jo Mullett 1.215 0:44:25 0:36:33 0:01:22 1.254 4.0
5 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384 Mumbles Yacht Club David Charles Simon Edwards 1 0:36:53 0:36:53 0:01:27 1.041 5.0
6 Catamaran Depthcharge Ethel Dart 18 6436 Mumbles Yacht Club Paul Jenkins Russell Smith 1.215 0:46:43 0:38:27 0:03:40 1.318 6.0

R1 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy Dory RS 200 756 Mumbles Yacht Club Chris Sanders Pippa Hardman 1047 51:50 0:49:30 0:00:00 1047 1.0
2 Dinghy   RS 400 1454 Llangorse sc Jon heissig Nicky griffin 942 47:33 0:50:29 0:00:55 960.479 2.0
3 Dinghy   420 52425 Tara Steel Sophie Edwards Katie Taylor 1110 57:24 0:51:43 0:02:27 1159.443 3.0
4 Dinghy   FIREBALL 14918 Tara Steel Gordon evans Ruth Evans 959 51:54 0:54:07 0:04:25 1048.347 4.0
5 Dinghy   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club mark pressdee pressdee 1071 58:01 0:54:10 0:05:00 1171.899 5.0
6 Dinghy   RS 500 745 Tara Steel David Williams Bill Millien 968 52:56 0:54:41 0:05:01 1069.219 6.0
7 Dinghy Kvak 505 9155 Mumbles Yacht Club Alistair Ramsden Steve Acw 906 50:51 0:56:08 0:06:00 1027.137 7.0
8 Dinghy Stinger GRADUATE 2880 West Oxfordshire Sailing Club Stewart Eaton Clare Pritchard 1129 63:28 0:56:13 0:07:34 1281.986 8.0
9 Dinghy   LASER STRATOS 596 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams Jo Cawsey-Wiilliams 1095 63:09 0:57:40 0:08:56 1275.589 9.0
10 Dinghy   CONTENDER 491 Mumbles Yacht Club Max Dixey NA 970 63:50 1:05:48 0:15:49 1289.392 10.0
11 Dinghy   LASER 121725 Mumbles Yacht Club Lydia Lydia 1098 75:00 1:08:18 0:20:39 1514.952 11.0
12 Dinghy   LASER 136516 Mumbles Yacht Club Tomos Alderrman   1098 DNC       17.0
12 Dinghy   LASER 54688 Mumbles Yacht Club kevin alderman   1098 DNC       17.0
12 Dinghy   LASER     9155   1098 DNC       17.0
12 Dinghy   LASER none Mumbles Yacht Club Sam Ace   1098 dnf       17.0
12 Dinghy Comfortably numb CHERUB 2648 Mumbles Yacht Club Shane van leeuwen Simon bush 908 DNC       17.0

R2 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   RS 400 1454 Llangorse sc Jon heissig Nicky griffin 942 40:19 0:42:48 0:00:00 942 1.0
2 Dinghy Dory RS 200 756 Mumbles Yacht Club Chris Sanders Pippa Hardman 1047 45:49 0:43:46 0:01:00 1070.508 2.0
3 Dinghy   420 52425 Tara Steel Sophie Edwards Katie Taylor 1110 48:44 0:43:54 0:01:14 1138.656 3.0
4 Dinghy   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club mark pressdee pressdee 1071 49:01 0:45:46 0:03:11 1145.276 4.0
5 Dinghy   FIREBALL 14918 Tara Steel Gordon evans Ruth Evans 959 43:54 0:45:47 0:02:51 1025.725 5.0
6 Dinghy   RS 500 745 Tara Steel David Williams Bill Millien 968 44:21 0:45:49 0:02:55 1036.239 6.0
7 Dinghy   LASER STRATOS 596 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams Jo Cawsey-Wiilliams 1095 51:25 0:46:57 0:04:33 1201.352 7.0
8 Dinghy Stinger GRADUATE 2880 West Oxfordshire Sailing Club Stewart Eaton Clare Pritchard 1129 54:24 0:48:11 0:06:05 1271.057 8.0
9 Dinghy   LASER 121725 Mumbles Yacht Club Lydia Lydia 1098 58:47 0:53:32 0:11:47 1373.474 9.0
10 Dinghy   CONTENDER 491 Mumbles Yacht Club Max Dixey NA 970 52:29 0:54:06 0:10:58 1226.274 10.0
11 Dinghy Kvak 505 9155 Mumbles Yacht Club Alistair Ramsden Steve Acw 906 DNF       17.0
11 Dinghy   LASER 136516 Mumbles Yacht Club Tomos Alderrman   1098 DNC       17.0
11 Dinghy   LASER 54688 Mumbles Yacht Club kevin alderman   1098 DNC       17.0
11 Dinghy   LASER     9155   1098 DNC       17.0
11 Dinghy   LASER none Mumbles Yacht Club Sam Ace   1098 DNC       17.0
11 Dinghy Comfortably numb CHERUB 2648 Mumbles Yacht Club Shane van leeuwen Simon bush 908 DNC       17.0

R3 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   RS 400 1454 Llangorse sc Jon heissig Nicky griffin 942 44:24 0:47:08 0:00:00 942 1.0
2 Dinghy   RS 500 745 Tara Steel David Williams Bill Millien 968 48:34 0:50:10 0:02:56 1030.401 2.0
3 Dinghy   420 52425 Tara Steel Sophie Edwards Katie Taylor 1110 57:02 0:51:23 0:04:43 1210.032 3.0
4 Dinghy Dory RS 200 756 Mumbles Yacht Club Chris Sanders Pippa Hardman 1047 54:28 0:52:01 0:05:07 1155.577 4.0
5 Dinghy   FIREBALL 14918 Tara Steel Gordon evans Ruth Evans 959 52:43 0:54:58 0:07:31 1118.448 5.0
6 Dinghy   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club mark pressdee pressdee 1071 59:01 0:55:06 0:08:32 1252.11 6.0
7 Dinghy   LASER 121725 Mumbles Yacht Club Lydia Lydia 1098 47:03 1:25:42 0:21:10 1996.446 7.0
8 Dinghy Stinger GRADUATE 2880 West Oxfordshire Sailing Club Stewart Eaton Clare Pritchard 1129 DNC       17.0
8 Dinghy Kvak 505 9155 Mumbles Yacht Club Alistair Ramsden Steve Acw 906 DNC       17.0
8 Dinghy   LASER 136516 Mumbles Yacht Club Tomos Alderrman   1098 DNC       17.0
8 Dinghy   LASER 54688 Mumbles Yacht Club kevin alderman   1098 DNC       17.0
8 Dinghy   LASER STRATOS 596 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams Jo Cawsey-Wiilliams 1095 DNC       17.0
8 Dinghy   CONTENDER 491 Mumbles Yacht Club Max Dixey NA 970 DNC       17.0
8 Dinghy   LASER     9155   1098 DNC       17.0
8 Dinghy   LASER none Mumbles Yacht Club Sam Ace   1098 DNC       17.0
8 Dinghy Comfortably numb CHERUB 2648 Mumbles Yacht Club Shane van leeuwen Simon bush 908 DNC       17.0

R4 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy Dory RS 200 756 Mumbles Yacht Club Chris Sanders Pippa Hardman 1047 53:00 0:50:37 0:00:00 1047 1.0
2 Dinghy   420 52425 Tara Steel Sophie Edwards Katie Taylor 1110 57:57 0:52:12 0:01:46 1144.786 2.0
3 Dinghy   RS 500 745 Tara Steel David Williams Bill Millien 968 51:26 0:53:08 0:02:26 1016.051 3.0
4 Dinghy   FIREBALL 14918 Tara Steel Gordon evans Ruth Evans 959 51:23 0:53:35 0:02:50 1015.063 4.0
5 Dinghy Kvak 505 9155 Mumbles Yacht Club Alistair Ramsden Steve Acw 906 50:43 0:55:59 0:04:51 1001.893 5.0
6 Dinghy Stinger GRADUATE 2880 West Oxfordshire Sailing Club Stewart Eaton Clare Pritchard 1129 66:41 0:59:04 0:09:32 1317.31 6.0
7 Dinghy   LASER 136516 Mumbles Yacht Club Tomos Alderrman   1098 69:14 1:03:03 0:13:39 1367.685 7.0
8 Dinghy   LASER 54688 Mumbles Yacht Club kevin alderman   1098 69:46 1:03:32 0:14:11 1378.221 8.0
9 Dinghy   LASER 121725 Mumbles Yacht Club Lydia Lydia 1098 50:29 1:31:57 0:22:42 1994.568 9.0
10 Dinghy   RS 400 1454 Llangorse sc Jon heissig Nicky griffin 942 DNC       17.0
10 Dinghy   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club mark pressdee pressdee 1071 DNC       17.0
10 Dinghy   LASER STRATOS 596 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams Jo Cawsey-Wiilliams 1095 DNC       17.0
10 Dinghy   CONTENDER 491 Mumbles Yacht Club Max Dixey NA 970 DNC       17.0
10 Dinghy   LASER     9155   1098 DNC       17.0
10 Dinghy   LASER none Mumbles Yacht Club Sam Ace   1098 DNC       17.0
10 Dinghy Comfortably numb CHERUB 2648 Mumbles Yacht Club Shane van leeuwen Simon bush 908 DNC       17.0

R5 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   420 52425 Tara Steel Sophie Edwards Katie Taylor 1110 54:51 0:49:25 0:00:00 1110 1.0
2 Dinghy Dory RS 200 756 Mumbles Yacht Club Chris Sanders Pippa Hardman 1047 52:42 0:50:20 0:00:58 1066.49 2.0
3 Dinghy   FIREBALL 14918 Tara Steel Gordon evans Ruth Evans 959 49:56 0:52:04 0:02:33 1010.501 3.0
4 Dinghy Kvak 505 9155 Mumbles Yacht Club Alistair Ramsden Steve Acw 906 48:08 0:53:08 0:03:22 974.075 4.0
5 Dinghy Stinger GRADUATE 2880 West Oxfordshire Sailing Club Stewart Eaton Clare Pritchard 1129 61:06 0:54:07 0:05:19 1236.481 5.0
6 Dinghy   LASER 136516 Mumbles Yacht Club Tomos Alderrman   1098 61:48 0:56:17 0:07:33 1250.647 6.0
7 Dinghy   LASER 54688 Mumbles Yacht Club kevin alderman   1098 62:35 0:57:00 0:08:20 1266.5 7.0
8 Dinghy   LASER 121725 Mumbles Yacht Club Lydia Lydia 1098 37:50 1:08:55 0:10:42 1531.267 8.0
9 Dinghy   RS 500 745 Tara Steel David Williams Bill Millien 968 RET       17.0
9 Dinghy   RS 400 1454 Llangorse sc Jon heissig Nicky griffin 942 DNC       17.0
9 Dinghy   RS AERO 7 1015 Mumbles Yacht Club mark pressdee pressdee 1071 DNC       17.0
9 Dinghy   LASER STRATOS 596 Mumbles Yacht Club Jack Cawsey-Williams Jo Cawsey-Wiilliams 1095 DNC       17.0
9 Dinghy   CONTENDER 491 Mumbles Yacht Club Max Dixey NA 970 DNC       17.0
9 Dinghy   LASER     9155   1098 DNC       17.0
9 Dinghy   LASER none Mumbles Yacht Club Sam Ace   1098 DNC       17.0
9 Dinghy Comfortably numb CHERUB 2648 Mumbles Yacht Club Shane van leeuwen Simon bush 908 DNC       17.0

R1 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Jammy Dodger OSPREY 1348 Mumbles Yacht Club Oscar Chess ChessLisa 935 0:47:27 0:50:45 0:00:00 935 1.0
2 Osprey Pink panther OSPREY 1225 Tara Steel Bob taylor Paul bambridge 935 0:48:58 0:52:22 0:01:31 964.886 2.5
2 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tara Steel Andrew Jenkins Rebecca 935 0:48:58 0:52:22 0:01:31 964.886 2.5
4 Osprey   OSPREY 1354 Tara Steel Jeff Hughes Paul Tugwell 935 0:51:48 0:55:24 0:04:21 1020.717 4.0

R2 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Jammy Dodger OSPREY 1348 Mumbles Yacht Club Oscar Chess ChessLisa 935 0:40:11 0:42:59 0:00:00 935 1.0
2 Osprey Pink panther OSPREY 1225 Tara Steel Bob taylor Paul bambridge 935 0:42:10 0:45:06 0:01:59 981.149 2.0
3 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tara Steel Andrew Jenkins Rebecca 935 0:43:53 0:46:56 0:03:42 1021.093 3.0
4 Osprey   OSPREY 1354 Tara Steel Jeff Hughes Paul Tugwell 935 OCS       5.0

R3 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Jammy Dodger OSPREY 1348 Mumbles Yacht Club Oscar Chess ChessLisa 935 0:47:18 0:50:35 0:00:00 935 1.0
2 Osprey Pink panther OSPREY 1225 Tara Steel Bob taylor Paul bambridge 935 0:47:43 0:51:02 0:00:25 943.236 2.0
3 Osprey   OSPREY 1354 Tara Steel Jeff Hughes Paul Tugwell 935 0:53:03 0:56:44 0:05:45 1048.663 3.0
4 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tara Steel Andrew Jenkins Rebecca 935 DNC       5.0

R4 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Jammy Dodger OSPREY 1348 Mumbles Yacht Club Oscar Chess ChessLisa 935 0:48:16 0:51:37 0:00:00 935 1.0
2 Osprey Pink panther OSPREY 1225 Tara Steel Bob taylor Paul bambridge 935 0:49:18 0:52:44 0:01:02 955.017 2.0
3 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tara Steel Andrew Jenkins Rebecca 935 0:49:46 0:53:14 0:01:30 964.057 3.0
4 Osprey   OSPREY 1354 Tara Steel Jeff Hughes Paul Tugwell 935 0:52:34 0:56:13 0:04:18 1018.298 4.0

R5 - Osprey Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Boat Class (if not above) Sail Number Club Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Osprey Jammy Dodger OSPREY 1348 Mumbles Yacht Club Oscar Chess ChessLisa 935 0:45:44 0:48:55 0:00:00 935 1.0
2 Osprey Pink panther OSPREY 1225 Tara Steel Bob taylor Paul bambridge 935 0:47:46 0:51:05 0:02:02 976.571 2.0
3 Osprey   OSPREY 1354 Tara Steel Jeff Hughes Paul Tugwell 935 0:48:28 0:51:50 0:02:44 990.882 3.0
4 Osprey Cariad Y Mor OSPREY 1336 Tara Steel Andrew Jenkins Rebecca 935 0:48:30 0:51:52 0:02:46 991.563 4.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com