event burgee venue burgee

Evening 2018

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 19:49 on October 2, 2018

Monohull Division

Sailed: 14, Discards: 5, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 1 Evening 2 Evening 3 Evening 5 Evening 6 Evening 7 Evening 8 Evening 11 Evening 12 Evening 13 Evening 14 Evening 15 Evening 16 Evening 19 Total Nett
1st Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 3.0 OOD 3.0 OOD (21.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD 3.0 OOD 3.0 OOD 3.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 150.0 45.0
2nd Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa Hardman 1047 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 2.0 21.0 DNC 176.0 71.0
3rd Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 4.0 3.0 (21.0 DNC) 3.3 OOD 3.3 OOD 2.0 4.0 DNS (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 187.6 82.6
4th Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 5.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 3.0 21.0 DNC 188.0 83.0
5th Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1098 8.0 7.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 2.0 RET 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 210.0 105.0
6th Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 218.0 113.0
7th Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1098 3.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 219.0 114.0
8th Fast Handicap Kvack 505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 903 7.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.5 OOD 5.5 OOD 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 232.0 127.0
9th Fast Handicap   CONTENDER     Alex Shaw   970 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 OOD 1.0 OOD 1.0 234.0 129.0
10th Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1098 6.0 8.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 246.0 141.0
11th Fast Handicap   LASER 138271   Russel Evans   1097 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 254.0 149.0
12th Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 1.0 21.0 DNC 255.0 150.0
13th Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Pressdee   1068 2.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 255.0 150.0
14th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 1.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 258.0 153.0
15th Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 4.0 21.0 DNC 259.0 154.0
16th Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 9.0 10.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 271.0 166.0
17th Fast Handicap   LASER     Stephen   1098 11.0 DNS 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 272.0 167.0
18th Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 275.0 170.0
19th Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 276.0 171.0
20th Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 dnf (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 276.0 171.0

Multihull Division

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 1 Evening 2 Evening 3 Evening 5 Evening 6 Evening 11 Evening 12 Evening 13 Evening 14 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   Dave Charles And Crew 1.217 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 21.0 9.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 1.0 1.0 2.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 22.0 10.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 3.0 dnf (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 2.0 31.0 19.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

R4, 9, 10, 17, 18, 21, 22 - postponed due to conditions

Evening 1 - Monohull Division - 03/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 0:26:54 2 0:19:49 0:00:00 1358 1.0
2 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Pressdee   1068 0:21:39 2 0:20:16 0:00:30 1092.963 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.0
3 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1098 0:22:48 2 0:20:46 0:01:03 1151.019 3.0
5 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 0:23:52 2 0:21:44 0:02:07 1204.867 4.0
6 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 0:24:30 2 0:22:19 0:02:45 1236.84 5.0
7 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1098 0:24:38 2 0:22:26 0:02:53 1243.571 6.0
8 Fast Handicap Kvack 505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 903 0:21:08 2 0:23:24 0:03:15 1066.88 7.0
9 Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1098 0:28:00 2 0:25:30 0:06:15 1413.532 8.0
10 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 0:25:35 1 0:46:36 0:14:43 2583.061 9.0
11 Fast Handicap   LASER     Stephen   1098 DNS         11.0

Evening 2 - Monohull Division - 03/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Pressdee   1068 0:18:13 2 0:17:03 0:00:00 1068 1.0
2 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1098 0:19:16 2 0:17:33 0:00:32 1129.559 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 0:19:48 2 0:18:02 0:01:04 1160.827 3.0
5 Fast Handicap Kvack 505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 903 0:16:38 2 0:18:25 0:01:14 975.173 4.0
6 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1358 0:25:43 2 0:18:56 0:02:33 1507.707 5.0
7 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 0:23:10 2 0:21:06 0:04:26 1358.207 6.0
8 Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1098 0:23:15 2 0:21:10 0:04:31 1363.092 7.0
9 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1098 0:23:30 2 0:21:24 0:04:46 1377.749 8.0
10 Fast Handicap   LASER     Stephen   1098 0:14:25 1 0:26:16 0:05:03 1690.43 9.0
11 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1098 0:30:00 2 0:27:19 0:11:16 1758.829 10.0

Evening 3 - Monohull Division - 17-05-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1098 38:36 2 0:35:09 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1098 45:04 2 0:41:03 0:06:28 1281.948 2.0
3 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 dnf 2       3.0

Evening 5 - Monohull Division - 31-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa Hardman 1047 33:20 2 0:31:50 0:00:00 1047 1.0
2 Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 33:11 2 0:39:11 0:06:13 1042.289 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.0
4 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 OOD         3.3

Evening 6 - Monohull Division - 31-05-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa Hardman 1047 21:19 1 0:20:22 0:00:00 1047 1.0
2 Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 19:04 1 0:22:31 0:01:49 936.488 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.0
4 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 OOD         3.3

Evening 7 - Monohull Division - 14-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa Hardman 1047 25:58 2 0:24:48 0:00:00 1047 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 28:30 2 0:25:57 0:01:16 1149.146 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.0
3 Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 24:14 2 0:28:37 0:03:14 977.11 3.0

Evening 8 - Monohull Division - 14-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 29:30 3 0:34:50 0:00:00 847 1.0
2 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa Hardman 1047 25:44 2 0:36:52 0:01:25 1108.278 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 OOD         3.0
4 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 DNS         4.0

Evening 11 - Monohull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 26:24   0:24:03 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1098 26:40   0:24:17 0:00:16 1109.091 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 23:48   0:25:57 0:01:45 989.864 3.0
4 Fast Handicap Kvack 505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 903 OOD         5.5

Evening 12 - Monohull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 24:12   0:22:02 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1098 25:14   0:22:59 0:01:02 1144.884 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 21:30   0:23:27 0:01:17 975.496 3.0
4 Fast Handicap Kvack 505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 903 OOD         5.5

Evening 13 - Monohull Division - 26-07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 138271   Russel Evans   1097 39:31 3 0:36:01 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1098 40:32 3 0:36:55 0:00:59 1125.223 2.0
3 Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 39:23 2 1:03:11 0:16:56 1639.948 3.0

Evening 14 - Monohull Division - 26-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 138271   Russel Evans   1097 26:59 2 0:24:36 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1098 RET         2.0

Evening 15 - Monohull Division - 09-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa Hardman 1047 22:08 3 0:21:08 0:00:00 1047 1.0
1 Fast Handicap   CONTENDER     Alex Shaw   970 OOD         1.0
3 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 26:18 3 0:21:55 0:00:56 1244.101 2.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 29:48 3 0:22:13 0:01:27 1409.666 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 26:32 3 0:24:10 0:03:19 1255.139 4.0

Evening 16 - Monohull Division - 09-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   CONTENDER     Alex Shaw   970 OOD         1.0
1 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 25:11 3 0:20:59 0:00:00 1200 1.0
3 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa Hardman 1047 22:40 3 0:21:39 0:00:42 1080.079 2.0
4 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 24:27 3 0:22:16 0:01:24 1165.056 3.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 20:14 2 0:22:38 0:01:28 1446.195 4.0

Evening 19 - Monohull Division - 30-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   CONTENDER     Alex Shaw   970 39:12 3 0:40:25 0:00:00 970 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 44:30 3 0:40:32 0:00:08 1101.148 2.0

Evening 1 - Multihull Division - 03/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 0:22:06 2 12:14:39:25 0:00:00 1.217 1.0

Evening 2 - Multihull Division - 03/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 0:19:45 2 11:6:28:26 0:00:00 1.217 1.0

Evening 3 - Multihull Division - 17-05-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   Dave Charles And Crew 1.217 47:07 2 26:21:15:25 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 56:32 2 32:6:13:02 0:09:25 1.46 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 dnf         3.0

Evening 5 - Multihull Division - 31-5-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   Dave Charles And Crew 1.217 34:25 2 19:15:19:55 0:00:00 1.217 1.0

Evening 6 - Multihull Division - 31-05-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   Dave Charles And Crew 1.217 21:19 1 12:3:55:45 0:00:00 1.217 1.0

Evening 7 - Multihull Division - 14-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Evening 8 - Multihull Division - 14-06-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Evening 11 - Multihull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 25:37   14:14:49:02 0:00:00 1.217 1.0

Evening 12 - Multihull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 22:10   12:15:34:11 0:00:00 1.217 1.0

Evening 13 - Multihull Division - 26-07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   Dave Charles And Crew 1.217 34:24 3 19:15:06:14 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 36:22 3 20:18:02:13 0:01:58 1.287 2.0

Evening 14 - Multihull Division - 26-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   Dave Charles And Crew 1.217 18:16 2 10:10:09:35 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 18:28 2 10:12:53:55 0:00:12 1.23 2.0

Evening 15 - Multihull Division - 09-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Evening 16 - Multihull Division - 09-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Evening 19 - Multihull Division - 30-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 3
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
RETRetired 2

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com