event burgee venue burgee

Autumn 2018

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 17:20 on November 4, 2018

Monohull Division

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Autumn 1 Autumn 2 Autumn 3 (Pursuit 1) Autumn 4 Autumn 5 Autumn 7 Autumn 8 Total Nett
1st Fast Handicap   LASER 166423   Dai Thomas   1098 1.0 1.0 3.0 2.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 32.0 8.0
2nd Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 (2.0) 2.0 2.0 OOD 2.0 OOD 2.0 OOD (3.0) 1.0 14.0 9.0
3rd Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 (3.0) 3.0 2.0 3.0 (5.0 RET) 1.0 2.0 19.0 11.0
4th Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 12.0 DNC 1.0 OOD 1.0 OOD 40.0 16.0
5th Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 (7.0 ret) 4.0 (4.8 OOD) 4.8 OOD 4.8 OOD 4.0 4.0 33.4 21.6
6th Fast Handicap   LASER Claire   Claire Dabbs   1098 7.0 ret 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 6.0 ret 59.0 35.0
7th Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 7.0 ret (12.0 DNC) 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 OOD (12.0 DNC) 12.0 DNC 64.0 40.0
8th Fast Handicap   LASER 4.7 184355   Anya Morris   1200 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 3.0 65.0 41.0
9th Fast Handicap   LASER Lydia   Lydia Tang   1098 7.0 ret 6.0 ret (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 73.0 49.0
10th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 76.0 52.0
11th Fast Handicap   LASER Wayne   Wayne   1098 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 77.0 53.0

Multihull Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Autumn 1 Autumn 2 Autumn 7 Autumn 8 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7290   Tony Rees Carol O'Sullivan 1.217 1.0 (2.0) 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 3.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 14.0 9.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 2.0 ret 14.0 9.0
4th Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 2.0 3.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 15.0 10.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Autumn 6 & 7, no dinghies (RW OOD for cats) due to Tata regatta

Autumn 1 - Monohull Division - 07-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 166423   Dai Thomas   1098 31:40 2 0:28:50 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 34:30 2 0:31:25 0:02:50 1196.242 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 35:17 2 0:32:08 0:03:37 1223.403 3.0
4 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 ret         7.0
4 Fast Handicap   LASER Claire   Claire Dabbs   1098 ret         7.0
4 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 ret         7.0
4 Fast Handicap   LASER Lydia   Lydia Tang   1098 ret         7.0

Autumn 2 - Monohull Division - 07-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 166423   Dai Thomas   1098 24:01 2 0:21:52 0:00:00 1098 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 24:30 2 0:22:19 0:00:29 1120.097 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 25:38 2 0:23:21 0:01:37 1171.911 3.0
4 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 26:40 2 0:24:17 0:02:39 1219.153 4.0
5 Fast Handicap   LASER Claire   Claire Dabbs   1098 36:40 2 0:33:24 0:12:39 1676.336 5.0
6 Fast Handicap   LASER Lydia   Lydia Tang   1098 ret         6.0

Autumn 3 (Pursuit 1) - Monohull Division - 14-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 1 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD 2.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 2 2.0
4 Fast Handicap   LASER 166423   Dai Thomas   1098 3 3.0
5 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1142 4 4.0
6 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 OOD 4.8
7 Fast Handicap   LASER Wayne   Wayne   1098 5 5.0
8 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 OOD 7.0

Autumn 4 - Monohull Division - 14-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 25:22 2 0:24:15 0:00:00 1046 1.0
2 Fast Handicap   LASER 166423   Dai Thomas   1098 27:39 2 0:25:11 0:01:01 1140.154 2.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD         2.0
4 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 28:07 2 0:25:36 0:01:29 1159.397 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 OOD         4.8
6 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 OOD         7.0

Autumn 5 - Monohull Division - 14-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER 166423   Dai Thomas   1098 1 1.0
2 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 OOD 2.0
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 OOD 4.8
4 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 RET 5.0
5 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1098 OOD 7.0

Autumn 7 - Monohull Division - 04-11-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 40:42 3 0:37:04 0:00:00 1098 1.0
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 OOD         1.0
3 Fast Handicap   LASER 4.7 184355   Anya Morris   1200 44:38 3 0:37:12 0:00:09 1204.113 2.0
4 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 41:10 3 0:37:30 0:00:28 1110.59 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 41:28 3 0:37:46 0:00:46 1118.683 4.0
6 Fast Handicap   LASER Claire   Claire Dabbs   1098 41:00 1 1:52:01 0:27:26 3318.28 5.0

Autumn 8 - Monohull Division - 04-11-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1098 28:04 2 0:25:34 0:00:00 1098 1.0
1 Fast Handicap   RS 200 756   Chris Sanders Pippa 1046 OOD         1.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1098 28:51 2 0:26:17 0:00:47 1128.645 2.0
4 Fast Handicap   LASER 4.7 184355   Anya Morris   1200 31:33 2 0:26:18 0:00:53 1234.272 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1098 28:59 2 0:26:24 0:00:55 1133.861 4.0
6 Fast Handicap   LASER Claire   Claire Dabbs   1098 ret         6.0

Autumn 1 - Multihull Division - 07-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7290   Tony Rees Carol O'Sullivan 1.217 27:24 3 15:15:14:23 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 22:35 3 15:16:23:20 0:00:04 1.003 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 31:30 3 17:23:23:19 0:04:06 1.399 3.0

Autumn 2 - Multihull Division - 07-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 24:43 3 14:2:29:30 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7290   Tony Rees Carol O'Sullivan 1.217 25:28 3 14:12:45:46 0:00:45 1.254 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 21:40 3 15:1:06:40 0:01:21 1.067 3.0

Autumn 3 (Pursuit 1) - Multihull Division - 14-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Autumn 4 - Multihull Division - 14-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Autumn 5 - Multihull Division - 14-10-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Autumn 7 - Multihull Division - 04-11-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7290   Tony Rees Carol O'Sullivan 1.217 36:40 4 20:22:08:44 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 37:07 4 21:4:18:30 0:00:27 1.232 2.0

Autumn 8 - Multihull Division - 04-11-2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7290   Tony Rees Carol O'Sullivan 1.217 27:26 3 15:15:41:46 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Simon Edwards 1.217 ret         2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races
RETRetired

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com