event burgee venue burgee

Winter 2017

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 12:51 on March 25, 2018

Monohull Division

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Winter 1 Winter 2 Winter 3 Winter 4 Winter 15 Total Nett
1st Fast Handicap   LASER RADIAL 209984   Duncan Lloyd-Evans   1139 (1.0) 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 14.0 3.0
2nd Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 3.0 3.0 (5.0 ret) (10.0 DNC) 1.0 22.0 7.0
3rd Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 (7.0 ret) 5.0 2.0 2.0 ret (10.0 DNC) 26.0 9.0
4th Fast Handicap   LASER 4.7 204539   Suria Morris   1200 4.0 2.0 5.0 ret (10.0 DNC) (10.0 DNC) 31.0 11.0
5th Fast Handicap   505 7623   Alistair Ramsden Steve Ace 906 2.0 6.0 ret 5.0 ret (10.0 DNC) (10.0 DNC) 33.0 13.0
6th Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 5.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 39.0 19.0
7th Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 42.0 22.0
8th Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 43.0 23.0
9th Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1097 6.0 (10.0 dnc) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 46.0 26.0

Multihull Division

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Winter 15 Total Nett
1st Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 1.0 1.0 1.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 2.0 2.0 2.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Race 5-14 and 16 postponed due to weather conditions

Winter 1 - Monohull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER RADIAL 209984   Duncan Lloyd-Evans   1139 28:41 3 0:25:11 0:00:00 1139 1.0
2 Fast Handicap   505 7623   Alistair Ramsden Steve Ace 906 23:27 3 0:25:53 0:00:38 931.187 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 28:33 3 0:26:02 0:00:55 1133.705 3.0
4 Fast Handicap   LASER 4.7 204539   Suria Morris   1200 31:16 3 0:26:03 0:01:03 1241.583 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 26:02 2 0:29:07 0:03:31 1550.655 5.0
6 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1097 34:11 3 0:31:10 0:06:33 1357.402 6.0
7 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 ret         7.0

Winter 2 - Monohull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER RADIAL 209984   Duncan Lloyd-Evans   1139 25:38 3 0:30:00 0:00:00 1139 1.0
2 Fast Handicap   LASER 4.7 204539   Suria Morris   1200 28:00 3 0:31:07 0:01:00 1244.161 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 26:02 3 0:31:39 0:01:21 1156.774 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 23:47 2 0:35:28 0:03:40 1585.195 4.0
5 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 33:29 4 0:36:31 0:05:58 1115.857 5.0
6 Fast Handicap   505 7623   Alistair Ramsden Steve Ace 906 ret         6.0

Winter 3 - Monohull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER RADIAL 209984   Duncan Lloyd-Evans   1139 1 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 2 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 ret 5.0
3 Fast Handicap   LASER 4.7 204539   Suria Morris   1200 ret 5.0
3 Fast Handicap   505 7623   Alistair Ramsden Steve Ace 906 ret 5.0

Winter 4 - Monohull Division - 28-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   LASER RADIAL 209984   Duncan Lloyd-Evans   1139 1 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Alex Shaw 917 ret 2.0

Winter 15 - Monohull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 27:50 3 0:25:22 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 28:29 3 0:25:58 0:00:39 1122.619 2.0
3 Fast Handicap   OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 25:41 3 0:27:28 0:01:58 1012.262 3.0

Winter 1 - Multihull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Winter 2 - Multihull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Winter 3 - Multihull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Winter 4 - Multihull Division - 28-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Winter 15 - Multihull Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 26:14 3 18:5:13:20 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 35:22 3 20:4:20:32 0:03:26 1.348 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 10
RETRetired Varies

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com