event burgee venue burgee

Summer 2017

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 13:43 on September 24, 2017

Monohull Division

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Summer 13 Summer 4 Summer 7 Summer 8 Summer 9 Summer 11 Summer 12 Summer 23 Summer 24 Total Nett
1st Fast Handicap   LASER 133621   Tomos Alderman   1097 3.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 3.0 116.0 53.0
2nd Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 4.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 4.0 123.0 60.0
3rd Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 11.3 OOD 11.3 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 2.0 130.6 67.6
4th Fast Handicap   OSPREY 1343   Geoff Jack 935 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 DNS 3.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 133.0 70.0
5th Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 11.8 OOD 11.8 OOD 4.0 1.0 133.6 70.6
6th Fast Handicap   LASER 161614   Graham Porter   1097 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 1.0 6.0 RET 21.0 DNC 134.0 71.0
7th Fast Handicap   LASER Steve   Steve Ace   1097 2.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 150.0 87.0
8th Fast Handicap   RS 500 745   Bob   968 1.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 150.0 87.0
9th Fast Handicap   505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 906 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 154.0 91.0
10th Fast Handicap   LASER STRATOS 596   Jack Paul 1095 5.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 156.0 93.0
11th Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 16.0 OOD 16.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 159.0 96.0
12th Fast Handicap   RS FEVA XL Bob   Harry Pressdee Elliott Pressdee 1240 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 170.0 107.0
13th Slow Handicap   OPTIMIST Olivia   Olivia Kett-White   1665 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 RDGc 21.0 RDGc (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0
13th Fast Handicap   RS AERO 7 Aero   Mark Presdee   1071 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 RDGc 21.0 RDGc (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0
13th Fast Handicap   RS 200     Chris Sanders Pippa 1047 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 RDGc 21.0 RDGc (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0
13th Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1097 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 OOD 21.0 OOD 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0
13th Slow Handicap   OPTIMIST Ffion   Ffion Kett-White   1665 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 RDGc 21.0 RDGc (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0
13th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 RDGc 21.0 RDGc (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0
13th Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1097 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 OOD 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0
13th Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe   1341 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 OOD 21.0 OOD 21.0 DNC 21.0 DNC 189.0 126.0

Multihull Division

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Summer 13 Summer 4 Summer 7 Summer 8 Summer 9 Summer 11 Summer 12 Summer 23 Summer 24 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 3.0 2.0 1.8 RDGc 1.8 RDGc (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 37.6 10.6
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 1.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 4.0 1.0 1.0 39.0 12.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 RDGc 3.0 RDGc (9.0 DNC) 3.0 5.0 2.0 DNS 2.0 45.0 18.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7256   Paul Hemsworth Alex 1.217 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 RDGc 4.0 RDGc 1.0 RET 4.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 51.0 24.0
5th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7738   Colin Paul 1.217 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 66.0 39.0
6th Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 71.0 44.0
7th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531   John Shapton Tobias Shapton 1.217 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 RDGc 9.0 RDGc (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 81.0 54.0
7th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Stephen 1.217 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 RDGc 9.0 RDGc (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 81.0 54.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Summer 1, 2, 5, 6 postponed due to conditions
Summer 7, 8 no results due to safety issues so RDGa awarded
Summer 10, no competitors (a 'bit blowy')

Summer 13 - Monohull Division - 16-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 500 745   Bob   968 39:43 3 0:41:02 0:00:00 968 1.0
2 Fast Handicap   LASER Steve   Steve Ace   1097 31:00 2 0:42:23 0:01:00 1133.328 2.0
3 Fast Handicap   LASER 133621   Tomos Alderman   1097 32:24 2 0:44:18 0:02:24 1184.51 3.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 35:10 2 0:47:31 0:04:48 1285.657 4.0
5 Fast Handicap   LASER STRATOS 596   Jack Paul 1095 35:56 2 0:49:13 0:05:59 1313.685 5.0
6 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 OOD         11.3
7 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 OOD         16.0

Summer 4 - Monohull Division - 16-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER Steve   Steve Ace   1097 34:28 2 0:47:08 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   RS 500 745   Bob   968 48:23 3 0:49:59 0:02:46 1026.625 2.0
3 Fast Handicap   LASER 133621   Tomos Alderman   1097 36:58 2 0:50:33 0:02:30 1176.57 3.0
4 Fast Handicap   LASER STRATOS 596   Jack Paul 1095 37:54 2 0:51:55 0:03:30 1206.276 4.0
5 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 40:15 2 0:54:24 0:05:22 1281.071 5.0
6 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 OOD         11.3
7 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 OOD         16.0

Summer 7 - Monohull Division - 30-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Slow Handicap   OPTIMIST Olivia   Olivia Kett-White   1665 RDGc 21.0
1 Fast Handicap   RS AERO 7 Aero   Mark Presdee   1071 RDGc 21.0
1 Fast Handicap   RS 200     Chris Sanders Pippa 1047 RDGc 21.0
1 Slow Handicap   OPTIMIST Ffion   Ffion Kett-White   1665 RDGc 21.0
1 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 RDGc 21.0

Summer 8 - Monohull Division - 30-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Slow Handicap   OPTIMIST Olivia   Olivia Kett-White   1665 RDGc 21.0
1 Fast Handicap   RS AERO 7 Aero   Mark Presdee   1071 RDGc 21.0
1 Fast Handicap   RS 200     Chris Sanders Pippa 1047 RDGc 21.0
1 Slow Handicap   OPTIMIST Ffion   Ffion Kett-White   1665 RDGc 21.0
1 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 RDGc 21.0

Summer 9 - Monohull Division - 6-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 23:50 3 0:25:29 0:00:00 935 1.0
2 Fast Handicap   OSPREY 1343   Geoff Jack 935 DNS         2.0

Summer 11 - Monohull Division - 13-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 161614   Graham Porter   1097 35:49 1 0:32:39 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   RS FEVA XL Bob   Harry Pressdee Elliott Pressdee 1240 43:24 1 0:35:00 0:02:55 1329.264 2.0
3 Fast Handicap   OSPREY 1343   Geoff Jack 935 33:09 1 0:35:27 0:02:37 1015.325 3.0
4 Fast Handicap   505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 906 33:10 1 0:36:36 0:03:35 1015.835 4.0
5 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 OOD         11.8
6 Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1097 OOD         21.0
6 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1097 OOD         21.0
6 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe   1341 OOD         21.0

Summer 12 - Monohull Division - 13-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 161614   Graham Porter   1097 39:44 3 0:36:13 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   OSPREY 1343   Geoff Jack 935 39:24 3 0:42:08 0:05:32 1087.797 2.0
3 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 OOD         11.8
4 Fast Handicap   LASER 121725   Ria Woffinden   1097 OOD         21.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe   1341 OOD         21.0

Summer 23 - Monohull Division - 24-9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 31:05 3 0:37:47 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 133621   Tomos Alderman   1097 31:59 3 0:38:52 0:00:54 1128.763 2.0
3 Fast Handicap   505 505   Alastair Ramsden Steve Ace 906 35:37 4 0:39:19 0:01:23 942.744 3.0
4 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 32:27 3 0:39:26 0:01:22 1145.233 4.0
5 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 34:58 3 0:42:00 0:03:31 1234.051 5.0
6 Fast Handicap   LASER 161614   Graham Porter   1097 RET         6.0

Summer 24 - Monohull Division - 24-9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 43:01 4 0:39:13 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 44:11 4 0:40:17 0:01:10 1126.752 2.0
3 Fast Handicap   LASER 133621   Tomos Alderman   1097 45:00 4 0:41:01 0:01:59 1147.578 3.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 37:33 3 0:45:06 0:04:54 1276.787 4.0

Summer 13 - Multihull Division - 16-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 34:01 3 19:9:51:15 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7738   Colin Paul 1.217 35:25 3 20:5:01:37 0:01:24 1.267 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 35:50 3 20:10:43:59 0:01:49 1.282 3.0

Summer 4 - Multihull Division - 16-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7738   Colin Paul 1.217 42:30 3 24:6:01:56 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 43:45 3 24:23:09:03 0:01:15 1.253 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 43:59 3 25:2:20:47 0:01:29 1.259 3.0

Summer 7 - Multihull Division - 30-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 RDGc 1.8
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 RDGc 3.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7256   Paul Hemsworth Alex 1.217 RDGc 4.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531   John Shapton Tobias Shapton 1.217 RDGc 9.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Stephen 1.217 RDGc 9.0

Summer 8 - Multihull Division - 30-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 RDGc 1.8
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 RDGc 3.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7256   Paul Hemsworth Alex 1.217 RDGc 4.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7531   John Shapton Tobias Shapton 1.217 RDGc 9.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Stephen 1.217 RDGc 9.0

Summer 9 - Multihull Division - 6-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7256   Paul Hemsworth Alex 1.217 RET 1.0

Summer 11 - Multihull Division - 13-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 36:20 1 20:17:34:50 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 37:12 1 21:5:26:58 0:00:52 1.246 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 37:23 1 21:7:57:37 0:01:03 1.252 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7256   Paul Hemsworth Alex 1.217 38:44 1 22:2:26:54 0:02:24 1.297 4.0
5 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 34:26 1 23:21:53:20 0:04:35 1.153 5.0

Summer 12 - Multihull Division - 13-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 40:25 5 23:1:30:05 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7256   Paul Hemsworth Alex 1.217 44:06 5 25:3:56:39 0:03:41 1.328 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 36:18 5 25:5:00:00 0:03:05 1.093 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 45:20 5 25:20:50:04 0:04:55 1.365 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 47:21 5 27:0:27:09 0:06:56 1.426 5.0

Summer 23 - Multihull Division - 24-9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 7964 4 75:17:46:01 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 DNS         2.0

Summer 24 - Multihull Division - 24-9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 35:21 4 20:4:06:50 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 37:34 4 21:10:28:15 0:02:13 1.293 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 2
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RDGcRedress - average points for all races except the race in question Varies
RETRetired Varies

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com