event burgee venue burgee

Spring 2017

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 21:53 on June 25, 2017

Monohull Division

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Spring 1 Spring 3 Spring 4 Spring 5 Spring 6 Spring 7 Spring 8 Spring 9 Spring 10 Spring 11 Spring 12 Spring 19 Spring 20 Total Nett
1st Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 (1.0) 1.0 (3.0) 1.0 OOD 1.0 OOD 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) (5.0) 1.0 1.0 21.0 8.0
2nd Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 1.5 OOD 1.5 OOD (5.0) 1.0 (3.0) (3.0) 30.0 12.0
3rd Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 (5.0 RET) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 4.0 2.0 3.0 3.8 OOD 3.8 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) 115.6 30.6
4th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 5.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 4.0 4.0 2.0 142.0 42.0
5th Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 (20.0 DNC) 5.0 5.0 RET 4.0 6.0 DNS 4.0 5.0 RET 7.0 7.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 143.0 43.0
6th Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 11.0 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 1.0 7.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 188.0 88.0
7th Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 3.0 4.0 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 194.0 94.0
8th Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 (20.0 DNC) 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 195.0 95.0
9th Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1097 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 4.0 6.0 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 199.0 99.0
10th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 7.0 6.0 6.0 203.0 103.0
11th Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 15.3 OOD 3.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 222.3 122.3
12th Fast Handicap   LASER 4.7 TOMOS   Tomos Alderman   1200 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 223.0 123.0
13th Fast Handicap   RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 5.0 227.0 127.0
14th Fast Handicap   LASER 130621   Russel Evans   1097 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 4.0 229.0 129.0
15th Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1097 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 231.0 131.0
16th Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1097 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 242.0 142.0
17th Fast Handicap   LASER 1767   Rhian Chase   1097 5.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 245.0 145.0
18th Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 248.0 148.0
19th Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1097 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 20.0 DNC 20.0 DNC 249.0 149.0

Multihull Division

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Spring 1 Spring 3 Spring 4 Spring 5 Spring 6 Spring 7 Spring 8 Spring 9 Spring 10 Spring 11 Spring 12 Spring 19 Spring 20 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 (2.0) 1.0 1.0 (3.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 OOD 1.0 OOD (5.0 DNC) (5.0 DNC) 25.0 8.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.7 OOD 1.7 OOD 29.4 13.4
3rd Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 (5.0 DNC) (3.0) (3.0) 1.0 3.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 35.0 14.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 62.0 37.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Race 2 postponed due to weather conditions

Spring 1 - Monohull Division - 2-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 32:08 1 0:28:22 0:00:00 1133 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 34:50 1 0:31:45 0:03:43 1228.2 2.0
3 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 RET         5.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 RET         5.0
3 Fast Handicap   LASER 1767   Rhian Chase   1097 RET         5.0
6 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 OOD         11.0
7 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 OOD         15.3

Spring 3 - Monohull Division - 9-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 22:43 3 0:20:03 0:00:00 1133 1.0
2 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 24:23 3 0:20:19 0:00:19 1216.125 2.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 22:47 3 0:20:46 0:00:47 1136.325 3.0
4 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 23:08 3 0:21:05 0:01:08 1153.781 4.0
5 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 25:00 2 0:31:15 0:08:58 1870.323 5.0

Spring 4 - Monohull Division - 9-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 31:14 3 0:28:28 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 34:15 3 0:28:33 0:00:05 1202.954 2.0
3 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 32:45 3 0:28:54 0:00:30 1150.269 3.0
4 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 32:00 3 0:29:10 0:00:46 1123.927 4.0
5 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 RET         5.0

Spring 5 - Monohull Division - 16-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 OOD         1.0
1 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 26:23 1 0:24:03 0:00:00 1097 1.0
3 Fast Handicap   LASER 4.7 TOMOS   Tomos Alderman   1200 29:35 1 0:24:39 0:00:43 1230.054 2.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 34:16 1 0:25:33 0:02:01 1424.783 3.0
5 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 33:22 1 0:27:48 0:04:30 1387.362 4.0
6 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 32:54 1 0:29:38 0:06:12 1367.958 5.0

Spring 6 - Monohull Division - 16-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 OOD         1.0
1 Fast Handicap   LASER 4.7 TOMOS   Tomos Alderman   1200 20:39 1 0:17:13 0:00:00 1200 1.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 19:41 1 0:17:57 0:00:48 1143.826 2.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 24:40 1 0:18:24 0:01:35 1433.414 3.0
5 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 20:28 1 0:18:26 0:01:22 1189.346 4.0
6 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 DNS         6.0

Spring 7 - Monohull Division - 23-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 29:58 4 0:26:27 0:00:00 1133 1.0
2 Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 29:27 4 0:26:51 0:00:26 1113.466 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 29:41 4 0:27:04 0:00:40 1122.288 3.0
4 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 33:28 4 0:27:53 0:01:44 1265.33 4.0
5 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 31:29 4 0:28:22 0:02:07 1190.343 5.0

Spring 8 - Monohull Division - 23-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 31:59   0:28:14 0:00:00 1133 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 33:15   0:30:19 0:02:17 1177.871 2.0
3 Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 33:43   0:30:44 0:02:45 1194.403 3.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 34:58   0:31:30 0:03:38 1238.684 4.0
5 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 RET         5.0

Spring 9 - Monohull Division - 07/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 34:00 3 0:30:01 0:00:00 1133 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 OOD         1.5
3 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 37:58 3 0:34:12 0:04:39 1265.183 2.0
4 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1097 37:43 3 0:34:23 0:04:48 1256.852 3.0
5 Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 37:59 3 0:34:37 0:05:04 1265.739 4.0
6 Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1097 39:47 3 0:36:16 0:06:52 1325.721 5.0
7 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 34:15 3 0:36:38 0:06:12 1141.331 6.0
8 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 33:45 2 0:42:11 0:09:45 1687.004 7.0

Spring 10 - Monohull Division - 7-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 42:00 5 0:44:55 0:00:00 935 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 OOD         1.5
3 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 40:56 4 0:45:10 0:00:13 1139.067 2.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 43:22 4 0:48:50 0:03:29 1206.781 3.0
5 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1097 43:23 4 0:49:26 0:03:58 1207.245 4.0
6 Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 43:30 4 0:49:34 0:04:05 1210.491 5.0
7 Fast Handicap   LASER 138276   Russell Evans   1097 40:00 3 1:00:46 0:10:26 1484.127 6.0
8 Fast Handicap   LASER 4.7 Sam   Sam Ace   1200 RET         7.0

Spring 11 - Monohull Division - 14-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 31:28 2 0:35:12 0:00:00 1341 1.0
2 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 40:51 3 0:36:03 0:00:58 1160.59 2.0
3 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 30:15 2 0:37:49 0:02:06 1289.15 3.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 OOD         3.8
5 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 29:57 2 0:39:27 0:03:13 1276.365 4.0
6 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 29:27 2 0:40:16 0:03:43 1255.057 5.0
7 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1097 29:31 2 0:40:22 0:03:47 1257.898 6.0
8 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 38:22 3 0:41:02 0:05:27 1090.036 7.0
9 Slow Handicap   TOPPER 47678   Anya Morris   1341 40:34 2 0:45:23 0:09:06 1728.81 8.0

Spring 12 - Monohull Division - 14-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 27:16 2 0:37:17 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 205271   Anthony Harvey   1097 27:43 2 0:37:54 0:00:27 1115.105 2.0
3 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 35:43 3 0:38:12 0:00:51 957.975 3.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 OOD         3.8
5 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 34:34 2 0:38:40 0:01:14 1390.696 4.0
6 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 30:18 2 0:40:07 0:02:08 1219.038 5.0
7 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1097 30:32 2 0:41:45 0:03:16 1228.425 6.0
8 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 32:32 2 0:42:51 0:04:13 1308.89 7.0
9 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 34:21 2 0:42:56 0:04:31 1381.979 8.0
10 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1097 32:30 2 0:44:26 0:05:14 1307.549 9.0

Spring 19 - Monohull Division - 4-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 35:45 4 0:31:33 0:00:00 1133 1.0
2 Fast Handicap   RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 34:45 4 0:32:27 0:00:57 1101.308 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 36:11 4 0:32:59 0:01:34 1146.733 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 34:20 3 0:34:08 0:02:36 1450.803 4.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Russel Evans   1097 38:48 4 0:35:22 0:04:11 1229.662 5.0
6 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 33:59 3 0:39:47 0:07:02 1436.014 6.0

Spring 20 - Monohull Division - 4-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 35:25 3 0:31:16 0:00:00 1133 1.0
2 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 43:06 3 0:32:08 0:01:11 1378.794 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 35:47 3 0:32:37 0:01:30 1144.73 3.0
4 Fast Handicap   LASER 130621   Russel Evans   1097 37:38 3 0:34:18 0:03:21 1203.912 4.0
5 Fast Handicap   RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 37:32 3 0:35:03 0:04:03 1200.713 5.0
6 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 40:39 3 0:35:41 0:05:03 1300.417 6.0

Spring 1 - Multihull Division - 2-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 30:31 1 17:9:55:19 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 37:20 1 21:7:16:32 0:06:49 1.489 2.0

Spring 3 - Multihull Division - 9-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 17:26 3 9:22:44:51 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 17:43 3 10:2:37:39 0:00:17 1.237 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 14:49 3 10:6:56:40 0:00:30 1.034 3.0

Spring 4 - Multihull Division - 9-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 31:50 4 18:3:57:13 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 32:23 4 18:11:29:09 0:00:33 1.238 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 26:52 4 18:15:46:40 0:00:43 1.027 3.0

Spring 5 - Multihull Division - 16-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 33:29 4 23:6:03:20 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 32:48 3 24:22:55:22 0:02:14 1.306 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 33:02 3 25:3:11:00 0:02:28 1.315 3.0

Spring 6 - Multihull Division - 16-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 21:57 4 12:12:36:09 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 22:27 4 12:19:27:00 0:00:30 1.245 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 18:57 4 13:3:50:00 0:00:55 1.051 3.0

Spring 7 - Multihull Division - 23-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 33:57 4 19:8:56:28 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 34:34 4 19:17:23:11 0:00:37 1.239 2.0

Spring 8 - Multihull Division - 23-4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 36:32   20:20:19:10 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 37:33   21:10:14:34 0:01:01 1.251 2.0

Spring 9 - Multihull Division - 07/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 36:16 3 27:14:13:24 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 38:09 3 29:0:36:46 0:01:53 1.28 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 42:10 4 29:6:46:40 0:02:26 1.061 3.0

Spring 10 - Multihull Division - 7-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 43:50 4 25:0:17:32 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 35:42 3 27:3:52:34 0:02:49 1.322 2.0
3 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 39:56 4 27:17:33:20 0:03:55 1.109 3.0

Spring 11 - Multihull Division - 14-05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 OOD         1.0
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 37:58 4 26:8:46:40 0:00:00 1 1.0

Spring 12 - Multihull Division - 14-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 OOD         1.0
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 31:05 3 21:14:03:20 0:00:00 1 1.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 30:25 2 26:0:49:44 0:05:12 1.468 2.0

Spring 19 - Multihull Division - 4-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 40:12 5 27:22:00:00 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 OOD         1.7

Spring 20 - Multihull Division - 4-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18 1384   David Charles Simon Edwards 1 28:43 3 19:22:36:40 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 OOD         1.7

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 6
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com