event burgee venue burgee

Evening 2017

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 23:21 on August 31, 2017

Monohull Division

Sailed: 16, Discards: 6, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 3 Evening 4 Evening 7 Evening 8 Evening 11 Evening 12 Evening 13 Evening 14 Evening 15 Evening 16 Evening 17 Evening 18 Evening 19 Evening 20 Evening 21 Evening 22 Total Nett
1st Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (7.0) 3.0 1.6 OOD 1.6 OOD (4.0 RET) 1.0 1.0 2.0 (5.0) 3.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 99.2 16.2
2nd Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 3.0 1.0 2.0 3.0 (4.0) (32.0 DNC) (4.0) 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 2.1 OOD 2.1 OOD 3.0 (5.0) 1.0 2.0 130.2 21.2
3rd Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 6.0 5.0 (9.0) 4.0 2.0 4.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 4.0 4.0 6.0 7.0 5.0 (10.0) 194.0 47.0
4th Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 10.0 6.0 5.0 6.0 1.0 2.0 5.0 3.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 9.0 246.0 54.0
5th Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 (32.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 3.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 2.0 4.0 304.0 112.0
6th Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 3.0 4.0 8.0 RET 7.0 RET 10.0 10.0 8.0 11.0 317.0 125.0
7th Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 11.0 DNF 4.0 9.0 (32.0 DNC) 5.0 8.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 2.0 1.0 32.0 DNC 32.0 DNC 328.0 136.0
8th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 11.0 DNF 5.0 8.0 (32.0 DNC) 3.0 (32.0 DNC) 3.0 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 355.0 163.0
9th Fast Handicap   LASER 125823   Russell Evans   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 10.0 7.0 DNS (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 8.0 6.0 4.0 6.0 361.0 169.0
10th Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 6.0 6.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 1.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 2.0 1.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 368.0 176.0
11th Slow Handicap   TOPPER Harvey   Harvey   1341 11.0 DNF 8.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 6.0 7.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 9.0 9.0 32.0 DNC 32.0 DNC 370.0 178.0
12th Fast Handicap   LASER 121725   Lydia Tang   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 20.4 OOD 20.4 OOD 6.0 7.0 RET 11.0 11.0 32.0 DNC 32.0 DNC 395.8 203.8
13th Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 4.0 2.0 6.0 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 398.0 206.0
14th Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 8.0 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 1.0 2.0 32.0 DNC 32.0 DNC 400.0 208.0
15th Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 4.0 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 11.0 DNS 1.0 402.0 210.0
16th Fast Handicap   LASER Colin   Colin   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 2.0 3.0 8.0 RET 7.0 RET 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 404.0 212.0
17th Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 5.0 7.0 DNS (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 4.0 4.0 32.0 DNC 32.0 DNC 404.0 212.0
18th Fast Handicap   LASER 17719   Paul Nicholson   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 23.7 OOD 23.7 OOD (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 23.7 OOD 23.7 OOD 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 6.0 8.0 428.8 236.8
19th Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 3.0 5.0 456.0 264.0
20th Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 2.0 9.0 DNF (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 459.0 267.0
21st Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 4.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 459.0 267.0
22nd Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Stephen Bates 917 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 9.0 3.0 460.0 268.0
23rd Slow Handicap   TOPPER 46768   Ffion Kett-White   1341 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 7.0 462.0 270.0
24th Slow Handicap   OPTIMIST Ffion   Ffion Kett-White   1665 7.0 7.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 462.0 270.0
25th Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 7.0 8.0 32.0 DNC 32.0 DNC 463.0 271.0
26th Slow Handicap   OPTIMIST Olivia   Olivia Kett-White   1665 8.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 DNF (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 463.0 271.0
27th Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Ria Woffinden   1139 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 11.0 DNS 12.0 471.0 279.0
28th Fast Handicap 88 RS AERO 5 88   Mark Presdee   1120 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 1.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 481.0 289.0
29th Fast Handicap   LASER 136516       1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 3.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 483.0 291.0
30th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 485.0 293.0
31st Slow Handicap   TOPPER Olivia   Olivia Kett-White   1341 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 10.0 32.0 DNC 490.0 298.0

Multihull Division

Sailed: 15, Discards: 6, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Evening 3 Evening 4 Evening 7 Evening 8 Evening 11 Evening 12 Evening 13 Evening 15 Evening 16 Evening 17 Evening 18 Evening 19 Evening 20 Evening 21 Evening 22 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 (2.0) 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 1.1 OOD 1.1 OOD 1.0 1.0 1.0 2.0 62.2 10.2
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 3.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.9 OOD 2.9 OOD (10.0 DNC) 10.0 DNC 85.8 25.8
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 DNS 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 103.0 43.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 108.0 48.0
5th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 4.0 DNS (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 1.0 118.0 58.0
6th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5468       1.217 4.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 137.0 77.0
7th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5480   Charlie Cole Jake 1.217 3.0 4.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 137.0 77.0
8th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 318   Carl Hogan   1.217 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 RET (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 138.0 78.0
9th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 10.0 OOD 10.0 OOD 10.0 OOD 10.0 OOD (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 150.0 90.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Race 1, 2, 5, 6, 9, 10 postponed due to weather conditions

Evening 3 - Monohull Division - 25-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 27:49 2 0:29:45 0:00:00 935 1.0
2 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 34:49 2 0:30:44 0:01:07 1170.291 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 35:00 2 0:31:54 0:02:22 1176.453 3.0
4 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 36:52 2 0:33:36 0:04:14 1239.197 4.0
5 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 38:26 2 0:33:45 0:04:33 1291.857 5.0
6 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 41:10 2 0:34:18 0:05:28 1383.733 6.0
7 Slow Handicap   OPTIMIST Ffion   Ffion Kett-White   1665 30:42 1 0:36:53 0:05:56 2063.835 7.0
8 Slow Handicap   OPTIMIST Olivia   Olivia Kett-White   1665 34:47 1 0:41:47 0:10:01 2338.34 8.0
9 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 DNF         11.0
9 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 DNF         11.0
9 Slow Handicap   TOPPER Harvey   Harvey   1341 DNF         11.0

Evening 4 - Monohull Division - 25-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 24:40 2 0:22:29 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 27:42 2 0:25:15 0:03:02 1231.901 2.0
3 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 28:04 2 0:30:01 0:07:03 1248.208 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 41:51 2 0:31:12 0:11:42 1861.194 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 41:53 2 0:31:14 0:11:44 1862.676 5.0
6 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 39:57 2 0:33:18 0:12:58 1776.695 6.0
7 Slow Handicap   OPTIMIST Ffion   Ffion Kett-White   1665 32:18 1 0:38:48 0:13:35 2872.954 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER Harvey   Harvey   1341 38:14 1 0:57:01 0:23:09 3400.7 8.0
9 Fast Handicap   GP14 13326   Alastair Ramsden Steve Ace 1133 DNF         9.0

Evening 7 - Monohull Division - 22-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 41:48 3 0:44:42 0:00:00 935 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 50:27 3 0:45:59 0:01:24 1128.487 2.0
3 Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 50:58 3 0:46:28 0:01:55 1140.044 3.0
4 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 51:47 3 0:48:21 0:03:54 1158.311 4.0
5 Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1097 38:23 2 0:52:29 0:05:41 1287.862 5.0
6 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 38:42 2 0:52:55 0:06:00 1298.487 6.0
7 Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 45:59 3 0:54:17 0:08:07 1028.575 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 40:53 1 1:31:28 0:20:54 2743.487 8.0
9 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 41:02 1 1:31:48 0:21:03 2753.553 9.0
10 Fast Handicap   LASER 125823   Russell Evans   1097 46:54 1 2:08:16 0:30:33 3147.237 10.0
11 Fast Handicap   LASER 17719   Paul Nicholson   1097 OOD         23.7

Evening 8 - Monohull Division - 22-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 29:51 2 0:31:56 0:00:00 935 1.0
2 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 36:27 2 0:34:02 0:02:15 1141.734 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 37:52 2 0:34:31 0:02:51 1186.108 3.0
4 Fast Handicap   RS 700 751   Rhys Mainwaring   847 31:25 2 0:37:06 0:04:23 984.073 4.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 21:07 1 0:38:30 0:03:36 1322.887 5.0
6 Fast Handicap   LASER 125823   Russell Evans   1097 DNS         7.0
6 Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1097 DNS         7.0
8 Fast Handicap   LASER 17719   Paul Nicholson   1097 OOD         23.7

Evening 11 - Monohull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 0:24:39 2 0:20:33 0:00:00 1200 1.0
2 Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 0:22:40 2 0:20:40 0:00:08 1103.448 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 0:27:44 2 0:20:41 0:00:11 1350.101 3.0
4 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 0:22:44 2 0:20:43 0:00:12 1106.694 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 0:28:13 2 0:21:02 0:00:40 1373.631 5.0
6 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 0:22:36 2 0:21:06 0:00:36 1100.203 6.0
7 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 0:19:57 2 0:21:20 0:00:45 971.197 7.0
8 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 0:22:41 2 0:21:40 0:01:11 1104.26 8.0
9 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 0:24:53 2 0:22:41 0:02:21 1211.359 9.0
10 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 0:25:33 2 0:23:01 0:02:45 1243.813 10.0

Evening 12 - Monohull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 0:32:03 3 0:29:13 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap 88 RS AERO 7 88   Mark Presdee   1071 0:31:49 3 0:29:42 0:00:32 1089.014 2.0
3 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 0:29:08 3 0:31:10 0:01:49 997.169 3.0
4 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 0:34:51 3 0:31:46 0:02:48 1192.838 4.0
5 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 0:35:04 3 0:33:30 0:04:29 1200.254 5.0
6 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 0:37:37 3 0:33:53 0:05:11 1287.535 6.0
7 Slow Handicap   TOPPER 46768   Ffion Kett-White   1341 0:31:12 2 0:34:54 0:05:05 1601.86 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 0:32:31 2 0:36:22 0:06:24 1669.459 8.0

Evening 13 - Monohull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 25:21 3 0:23:07 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 OOD         1.6
3 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 27:14 3 0:24:50 0:01:53 1178.5 2.0
4 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 22:27 2 0:25:07 0:01:47 1457.257 3.0
5 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 27:44 3 0:25:17 0:02:23 1200.137 4.0
6 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 20:03 2 0:27:06 0:02:57 1301.47 5.0
7 Slow Handicap   TOPPER Harvey   Harvey   1341 30:00 2 0:33:33 0:09:20 1947.337 6.0
8 Slow Handicap   OPTIMIST Olivia   Olivia Kett-White   1665 DNF         7.0

Evening 14 - Monohull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap 88 RS AERO 5 88   Mark Presdee   1120 20:05 2 0:17:56 0:00:00 1120 1.0
2 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 OOD         1.6
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 20:32 2 0:18:43 0:00:52 1145.095 2.0
4 Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 20:47 2 0:18:57 0:01:07 1159.037 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 20:49 2 0:18:59 0:01:09 1160.896 4.0
6 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 25:57 2 0:19:21 0:01:54 1447.17 5.0
7 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 28:10 2 0:25:23 0:08:16 1570.788 6.0
8 Slow Handicap   TOPPER Harvey   Harvey   1341 17:50 1 0:26:36 0:05:49 1989.046 7.0

Evening 15 - Monohull Division - 10-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 43:25 2 0:39:07 0:00:00 1110 1.0
2 Fast Handicap   LASER Colin   Colin   1097 24:53 1 0:45:22 0:03:26 1272.345 2.0
3 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 37:10 1 1:07:46 0:15:43 1900.422 3.0
4 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 RET 2       4.0
5 Fast Handicap   LASER 121725   Lydia Tang   1097 OOD         20.4
6 Fast Handicap   LASER 17719   Paul Nicholson   1097 OOD         23.7

Evening 16 - Monohull Division - 10-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 12:35 1 0:13:27 0:00:00 935 1.0
2 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 23:24 1 0:21:05 0:08:28 1738.728 2.0
3 Fast Handicap   LASER Colin   Colin   1097 24:05 1 0:21:57 0:09:19 1789.503 3.0
4 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 26:00 1 0:23:42 0:11:14 1931.921 4.0
5 Fast Handicap   LASER 121725   Lydia Tang   1097 OOD         20.4
6 Fast Handicap   LASER 17719   Paul Nicholson   1097 OOD         23.7

Evening 17 - Monohull Division - 17-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 26:52 3 0:28:44 0:00:00 935 1.0
2 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 26:50 2 0:33:33 0:03:51 1400.76 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 OOD         2.1
4 Fast Handicap   LASER 136516       1097 25:13 2 0:34:29 0:04:12 1316.366 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 26:16 2 0:35:55 0:05:15 1371.179 4.0
6 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 30:49 2 0:41:39 0:09:33 1608.699 5.0
7 Fast Handicap   LASER 121725   Lydia Tang   1097 16:34 1 0:45:18 0:06:04 1729.634 6.0
8 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 RET         8.0
8 Fast Handicap   LASER Colin   Colin   1097 RET         8.0

Evening 18 - Monohull Division - 17-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 4.7 202436   Suria Morris   1200 11:07 1 0:18:32 0:00:00 1200 1.0
2 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 17:49 2 0:19:03 0:00:30 961.619 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 OOD         2.1
4 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 15:10 1 0:27:20 0:04:53 1637.181 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 15:22 1 0:28:01 0:05:12 1658.771 4.0
6 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 RET         7.0
6 Fast Handicap   LASER 121725   Lydia Tang   1097 RET         7.0
6 Fast Handicap   LASER Colin   Colin   1097 RET         7.0

Evening 19 - Monohull Division - 24-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 18:14 2 0:17:25 0:00:00 1047 1.0
2 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 23:50 2 0:17:46 0:00:29 1368.565 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 19:30 2 0:17:47 0:00:24 1119.735 3.0
4 Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1097 20:09 2 0:18:22 0:01:03 1157.059 4.0
5 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 17:16 2 0:18:28 0:00:59 991.492 5.0
6 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 21:00 2 0:19:09 0:01:54 1205.868 6.0
7 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1097 21:19 2 0:19:26 0:02:13 1224.052 7.0
8 Fast Handicap   LASER 125823   Russell Evans   1097 21:39 2 0:19:44 0:02:33 1243.193 8.0
9 Slow Handicap   TOPPER Harvey   Harvey   1341 14:35 1 0:21:45 0:02:54 1674.817 9.0
10 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 16:29 1 0:30:03 0:06:56 1893.022 10.0
11 Fast Handicap   LASER 121725   Lydia Tang   1097 17:00 1 0:31:00 0:07:27 1952.358 11.0

Evening 20 - Monohull Division - 25-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Slow Handicap   TOPPER 47751   Zoe Chase   1341 13:05 1 0:19:31 0:00:00 1341 1.0
2 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 20:30 2 0:19:35 0:00:04 1050.592 2.0
3 Fast Handicap All White Now OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 935 18:33 2 0:19:50 0:00:18 950.658 3.0
4 Fast Handicap   LASER 138271   Paul Jenkins   1097 22:00 2 0:20:03 0:00:36 1127.465 4.0
5 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 22:04 2 0:20:07 0:00:40 1130.882 5.0
6 Fast Handicap   LASER 125823   Russell Evans   1097 22:25 2 0:20:26 0:01:01 1148.818 6.0
7 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 22:28 2 0:20:29 0:01:04 1151.381 7.0
8 Fast Handicap   LASER 59895   Andy Mitchell   1097 23:59 2 0:21:52 0:02:35 1229.108 8.0
9 Slow Handicap   TOPPER Harvey   Harvey   1341 15:15 1 0:22:45 0:02:10 1563.076 9.0
10 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 14:52 1 0:27:06 0:04:10 1523.786 10.0
11 Fast Handicap   LASER 121725   Lydia Tang   1097 15:50 1 0:28:52 0:05:08 1622.866 11.0

Evening 21 - Monohull Division - 31-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 24:10 2 0:22:02 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 24:16 2 0:22:07 0:00:06 1101.539 2.0
3 Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 26:16 2 0:23:57 0:02:06 1192.326 3.0
4 Fast Handicap   LASER 125823   Russell Evans   1097 28:13 2 0:25:43 0:04:03 1280.842 4.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 28:47 2 0:26:14 0:04:37 1306.565 5.0
6 Fast Handicap   LASER 17719   Paul Nicholson   1097 29:05 2 0:26:31 0:04:55 1320.183 6.0
7 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 30:21 2 0:27:21 0:05:54 1377.681 7.0
8 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 30:55 2 0:28:11 0:06:45 1403.403 8.0
9 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Stephen Bates 917 28:33 2 0:31:08 0:08:21 1295.973 9.0
10 Slow Handicap   TOPPER Olivia   Olivia Kett-White   1341 23:13 1 0:34:38 0:08:27 2107.753 10.0
11 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 DNS         11.0
11 Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Ria Woffinden   1139 DNS         11.0

Evening 22 - Monohull Division - 31/8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 188305   Rhian Chase   1097 23:55 2 0:21:48 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 23:57 2 0:21:50 0:00:02 1098.529 2.0
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Stephen Bates 917 22:00 2 0:23:59 0:02:00 1009.087 3.0
4 Fast Handicap   LASER steve   Steve Ace   1097 26:20 2 0:24:00 0:02:25 1207.847 4.0
5 Fast Handicap   LASER 136856   Tomos Alderman   1097 26:26 2 0:24:06 0:02:31 1212.433 5.0
6 Fast Handicap   LASER 125823   Russell Evans   1097 26:30 2 0:24:09 0:02:35 1215.491 6.0
7 Slow Handicap   TOPPER 46768   Ffion Kett-White   1341 16:30 1 0:24:37 0:01:53 1513.631 7.0
8 Fast Handicap   LASER 17719   Paul Nicholson   1097 27:30 2 0:25:04 0:03:35 1261.359 8.0
9 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 28:38 2 0:25:48 0:04:26 1313.342 9.0
10 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 29:03 2 0:26:29 0:05:08 1332.454 10.0
11 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 31:00 2 0:28:16 0:07:05 1421.895 11.0
12 Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Ria Woffinden   1139 17:49 1 0:31:17 0:05:24 1634.415 12.0

Evening 3 - Multihull Division - 25-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 23:11 2 13:5:29:35 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 23:39 2 13:11:53:02 0:00:28 1.241 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5480   Charlie Cole Jake 1.217 29:46 2 16:23:39:03 0:06:35 1.563 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5468       1.217 30:52 2 17:14:42:55 0:07:41 1.62 4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 318   Carl Hogan   1.217 24:49 1 28:7:43:21 0:13:13 2.605 5.0
6 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 OOD         10.0

Evening 4 - Multihull Division - 25-5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 38:20 2 21:20:58:13 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 39:16 2 22:9:45:08 0:00:56 1.247 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5468       1.217 39:30 2 22:12:56:52 0:01:10 1.254 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5480   Charlie Cole Jake 1.217 DNF         4.0
5 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 OOD         10.0

Evening 7 - Multihull Division - 22-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 42:48 4 24:10:08:27 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 48:44 4 27:19:23:49 0:05:56 1.386 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 49:59 4 28:12:30:56 0:07:11 1.421 3.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 OOD         10.0

Evening 8 - Multihull Division - 22-6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 27:29 2 15:16:22:51 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 27:58 2 15:23:00:00 0:00:29 1.238 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 DNS         4.0
4 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6754   Rupert Kett-White Ffion Kett-White 1.217 OOD         10.0

Evening 11 - Multihull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 0:20:57 2 11:22:54:28 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 0:23:58 2 13:16:13:14 0:03:01 1.392 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 318   Carl Hogan   1.217 RET         3.0

Evening 12 - Multihull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 0:29:08 3 16:14:58:39 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 0:36:45 3 20:23:17:12 0:07:37 1.535 2.0

Evening 13 - Multihull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 23:47 3 13:13:42:35 0:00:00 1.217 1.0

Evening 14 - Multihull Division - 20-7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Evening 15 - Multihull Division - 10-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 37:00 2 21:2:42:38 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 41:41 2 23:18:50:53 0:04:41 1.371 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 44:00 2 25:2:34:29 0:07:00 1.447 3.0

Evening 16 - Multihull Division - 10-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 14:20 1 8:4:17:36 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 15:30 1 8:20:16:14 0:01:10 1.316 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 16:46 1 9:13:37:03 0:02:26 1.424 3.0

Evening 17 - Multihull Division - 17-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 OOD 1.1
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 DNS 2.0

Evening 18 - Multihull Division - 17-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 16:21 2 9:7:54:41 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 OOD         1.1

Evening 19 - Multihull Division - 24-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 15:45 2 8:23:41:40 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 OOD         2.9

Evening 20 - Multihull Division - 25-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 18:39 2 10:15:24:34 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 OOD         2.9

Evening 21 - Multihull Division - 31-8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 31:40 3 18:1:40:16 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 33:02 3 18:20:23:15 0:01:22 1.27 2.0

Evening 22 - Multihull Division - 31/8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 20:37 2 11:18:20:34 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5504   David Charles Tom Charles 1.217 20:56 2 11:22:40:46 0:00:19 1.236 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa
RETRetired

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com