event burgee venue burgee

Autumn 2017

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 13:15 on November 26, 2017

Monohull Division

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Autumn 1 Pursuit Autumn 4 Autumn 5 Autumn 6 Autumn 7 Autumn 10 Autumn 11 Total Nett
1st Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 33.0 5.0
2nd Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.4 OOD 2.4 OOD 16.8 10.8
3rd Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 4.0 4.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 40.0 12.0
4th Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 (3.0 OOD) (3.0 OOD) 3.0 OOD 3.0 3.0 3.0 OOD 3.0 OOD 21.0 15.0
5th Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 (9.0) (8.0) 7.0 4.0 5.0 2.0 2.0 37.0 20.0
6th Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Lydia Tang   1139 7.0 7.0 6.0 6.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 60.0 32.0
7th Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 (7.0 OOD) 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 RET (14.0 DNC) 7.0 OOD 7.0 OOD 56.0 35.0
8th Fast Handicap   LASER RADIAL 188305   Rhian Chase   1139 6.0 3.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 69.0 41.0
9th Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1097 5.0 5.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 71.0 43.0
10th Fast Handicap   LASER 895   ???   1097 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 79.0 51.0
11th Fast Handicap   505 1278   Alistair Ramsden Steve Ace 906 2.0 12.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 84.0 56.0
12th Fast Handicap   LASER Nic   Nic   1097 (14.0 DNC) 6.0 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 84.0 56.0
13th Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 8.0 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 87.0 59.0

Multihull Division

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Autumn 1 Pursuit Autumn 4 Autumn 5 Autumn 6 Autumn 7 Autumn 10 Autumn 11 Total Nett
1st Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 1.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 2.0 19.0 7.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 1.0 1.0 1.0 24.0 12.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 2.0 2.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 30.0 18.0
4th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 33.0 21.0
5th Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 35.0 23.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Race 2, 3 postponed due to weather conditions

Autumn 1 Pursuit - Monohull Division - 15/10 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 1 1.0
2 Fast Handicap   505 1278   Alistair Ramsden Steve Ace 906 2 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 3 3.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 OOD 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 4 4.0
6 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1097 5 5.0
7 Fast Handicap   LASER RADIAL 188305   Rhian Chase   1139 6 6.0
8 Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Lydia Tang   1139 9 7.0
8 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 OOD 7.0
10 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 10 8.0
11 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 11 9.0

Autumn 4 - Monohull Division - 15/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 38:02 2 0:36:20 0:00:00 1047 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 40:12 2 0:36:39 0:00:21 1106.645 2.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 OOD         3.0
3 Fast Handicap   LASER RADIAL 188305   Rhian Chase   1139 43:48 2 0:38:27 0:02:25 1205.748 3.0
5 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 43:13 2 0:39:24 0:03:22 1189.689 4.0
6 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1097 45:07 2 0:41:08 0:05:16 1241.993 5.0
7 Fast Handicap   LASER Nic   Nic   1097 46:13 2 0:42:08 0:06:22 1272.275 6.0
8 Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Lydia Tang   1139 49:44 2 0:43:40 0:08:21 1369.083 7.0
8 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 OOD         7.0
10 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 51:17 2 0:46:45 0:11:26 1411.752 8.0
11 Fast Handicap   420 420   Izzy Ace Bethan Alderman 1110 52:40 2 0:47:27 0:12:21 1449.833 9.0
12 Fast Handicap   505 1278   Alistair Ramsden Steve Ace 906 DNF         12.0

Autumn 5 - Monohull Division - 15/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 25:38 2 0:24:29 0:00:00 1047 1.0
2 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 29:30 2 0:26:53 0:02:39 1204.935 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 29:34 2 0:26:57 0:02:43 1207.658 3.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 OOD         3.0
5 Fast Handicap   LASER RADIAL 188305   Rhian Chase   1139 32:31 2 0:28:33 0:04:38 1328.151 4.0
6 Fast Handicap   LASER 136516   Tomos Alderman   1097 34:01 2 0:31:01 0:07:10 1389.419 5.0
7 Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Lydia Tang   1139 37:54 2 0:33:16 0:10:01 1548.035 6.0
8 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 38:23 2 0:34:59 0:11:32 1567.777 7.0
8 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 OOD         7.0
10 Fast Handicap   LASER Nic   Nic   1097 39:22 2 0:35:53 0:12:31 1607.941 8.0

Autumn 6 - Monohull Division - 28-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 40:01 4 0:38:13 0:00:00 1047 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 34:31 3 0:41:57 0:03:04 1204.13 2.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 35:47 3 0:43:30 0:04:20 1248.318 3.0
4 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 40:42 3 0:49:28 0:09:15 1419.838 4.0
5 Fast Handicap   LASER 895   ???   1097 29:40 2 0:54:05 0:08:42 1552.403 5.0
6 Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Lydia Tang   1139 36:56 2 1:04:51 0:15:10 1932.655 6.0
7 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 RET         7.0

Autumn 7 - Monohull Division - 28-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   RS 200 RS 200   Chris Sanders Pippa 1047 38:58 6 0:37:13 0:00:00 1047 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 37:02 5 0:40:31 0:03:01 1194.064 2.0
3 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 38:34 5 0:42:11 0:04:33 1243.503 3.0
4 Fast Handicap   LASER 895   ???   1097 43:36 5 0:47:42 0:09:35 1405.792 4.0
5 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 37:38 3 1:08:37 0:17:13 2022.349 5.0
6 Fast Handicap   LASER RADIAL 121725   Lydia Tang   1139 40:04 2 1:45:32 0:25:56 3229.668 6.0

Autumn 10 - Monohull Division - 26-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 32:43 3 0:29:49 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 45:00 2 1:01:32 0:23:11 2263.296 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 OOD         2.4
4 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 OOD         3.0
5 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 OOD         7.0

Autumn 11 - Monohull Division - 26-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 130621   Kevin Alderman   1097 36:35 3 0:33:21 0:00:00 1097 1.0
2 Fast Handicap   LASER 28969   Woon Leung (Richard) Li   1097 25:04 1 1:08:33 0:12:52 2254.972 2.0
3 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1097 OOD         2.4
4 Fast Handicap   LASER 121725   Richard Woffinden   1097 OOD         3.0
5 Fast Handicap   LASER RADIAL Sam   Sam Ace   1139 OOD         7.0

Autumn 1 Pursuit - Multihull Division - 15/10 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 7 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 8 2.0

Autumn 4 - Multihull Division - 15/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 44:08 3 30:15:33:20 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 41:18 2 35:8:23:52 0:05:30 1.404 2.0

Autumn 5 - Multihull Division - 15/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 29:14 3 20:7:13:20 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 5481   Paul Hemsworth Alex 1.217 25:27 2 21:18:48:07 0:01:44 1.306 2.0

Autumn 6 - Multihull Division - 28-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 3 3.0

Autumn 7 - Multihull Division - 28-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7964   Tim Ley Sue Ley 1.217 2 2.0
3 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 6436   Paul Jenkins Russel Evans 1.217 3 3.0

Autumn 10 - Multihull Division - 26-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 32:13 4 22:23:30:15 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 34:14 5 23:18:33:20 0:01:09 1.035 2.0

Autumn 11 - Multihull Division - 26-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.217 37:01 4 26:9:40:24 0:00:00 1.217 1.0
2 Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 40:52 5 28:9:06:40 0:02:51 1.075 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 12
OODRace officer duty points scored as average points of non-discarded races Varies
RETRetired 7

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com