event burgee venue burgee

Winter 2016

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 8:58 on March 20, 2017

Combined Division

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 11 Race 12 Race 15 Race 16 Total Nett
1st Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 28.0 7.0
2nd Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (3.0) 2.0 1.0 1.8 OOD 1.8 OOD 2.0 2.0 31.6 10.6
3rd Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 1.0 1.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 4.0 RET (9.0 DNC) (9.0 DNC) 33.0 11.0
4th Fast Handicap The Prodigy FORMULA 18     David Charles Simon Edwards 693 5.8 OOD 5.8 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 61.6 34.6
5th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 3.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 DNF (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 65.0 38.0
6th Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 67.0 40.0
7th Fast Handicap   LASER 156516   Tomos Aldereman   1095 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 70.0 43.0
8th Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 (9.0 DNC) 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 72.0 45.0

Monohull Division

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 11 Race 12 Race 15 Race 16 Total Nett
1st Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 26.0 7.0
2nd Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 1.0 1.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 3.0 RET (8.0 DNC) (8.0 DNC) 30.0 10.0
3rd Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (3.0) 2.0 1.0 1.8 OOD 1.8 OOD 2.0 2.0 29.6 10.6
4th Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 3.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNF (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 35.0
5th Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 60.0 36.0
6th Fast Handicap   LASER 156516   Tomos Aldereman   1095 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 63.0 39.0
7th Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 (8.0 DNC) 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 65.0 41.0

Multihull Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 11 Race 12 Total Nett
1st Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 1.0 OOD 1.0 OOD (3.0 DNC) (3.0 DNC) 1.0 1.0 10.0 4.0
2nd Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.226 (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD 3.0 DNC 3.0 DNC 18.0 12.0

BCE = Back Calculated Elapsed time = how much faster in elapsed time you needed to sail to tie with the winner.
BCR = Back Calculated Rating = the rating you actually performed to assuming the winner performed to their rating.

Race 1, 2, 3, 4 & 10, 13 & 14 postponed due to weather conditions

Race 5 - Combined Division - 8-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 23:30 2 0:25:33 0:00:00 920 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 28:38 2 0:26:09 0:00:40 1120.965 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 23:26 1 0:34:57 0:06:18 1834.78 3.0
4 Fast Handicap The Prodigy FORMULA 18     David Charles Simon Edwards 693 OOD         5.8

Race 6 - Combined Division - 8-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 24:40 2 0:26:49 0:00:00 920 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 35:17 2 0:32:13 0:05:55 1315.973 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 23:55 1 0:35:40 0:05:56 1784.054 3.0
4 Fast Handicap The Prodigy FORMULA 18     David Charles Simon Edwards 693 OOD 2       5.8

Race 7 - Combined Division - 22-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 22:13 2 0:24:09 0:00:00 920 1.0
2 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 27:12 2 0:24:50 0:00:45 1126.362 2.0
3 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 28:02 2 0:25:36 0:01:35 1160.87 3.0
4 Fast Handicap   LASER 156516   Tomos Aldereman   1095 29:04 2 0:26:33 0:02:37 1203.661 4.0
5 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 30:55 2 0:27:59 0:04:14 1280.27 5.0

Race 8 - Combined Division - 22-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 21:24 2 0:19:33 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 21:57 2 0:20:03 0:00:33 1123.143 2.0
3 Fast Handicap   LASER 156516   Tomos Aldereman   1095 22:09 2 0:20:14 0:00:45 1133.376 3.0
4 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 19:44 2 0:21:27 0:01:45 1009.72 4.0

Race 9 - Combined Division - 05-02

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 36:09 1 0:33:01 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 33:59 1 0:36:56 0:03:37 1029.371 2.0
3 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 43:00 1 0:39:16 0:06:51 1302.49 3.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 49:39 1 0:44:56 0:13:10 1503.921 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 DNF         5.0

Race 11 - Combined Division - 19-2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 29:20 4 0:33:29 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 OOD         1.8
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 27:22 4 0:37:11 0:02:43 1021.585 2.0
4 Fast Handicap The Prodigy FORMULA 18     David Charles Simon Edwards 693 29:50 5 0:43:03 0:06:38 890.932 3.0

Race 12 - Combined Division - 19-2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 23:23 3 0:28:28 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 OOD         1.8
3 Fast Handicap The Prodigy FORMULA 18     David Charles Simon Edwards 693 21:30 4 0:31:01 0:01:46 755.105 2.0
4 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 RET         4.0

Race 15 - Combined Division - 19-3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 26:07 3 0:23:51 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 27:34 3 0:25:11 0:01:27 1155.795 2.0

Race 16 - Combined Division - 19-3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 29:30 3 0:26:56 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 31:50 3 0:29:04 0:02:20 1181.61 2.0

Race 5 - Monohull Division - 8-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 23:30 2 0:25:33 0:00:00 920 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 28:38 2 0:26:09 0:00:40 1120.965 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 23:26 1 0:34:57 0:06:18 1834.78 3.0

Race 6 - Monohull Division - 8-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 24:40 2 0:26:49 0:00:00 920 1.0
2 Fast Handicap   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 35:17 2 0:32:13 0:05:55 1315.973 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 23:55 1 0:35:40 0:05:56 1784.054 3.0

Race 7 - Monohull Division - 22-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 22:13 2 0:24:09 0:00:00 920 1.0
2 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 27:12 2 0:24:50 0:00:45 1126.362 2.0
3 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 28:02 2 0:25:36 0:01:35 1160.87 3.0
4 Fast Handicap   LASER 156516   Tomos Aldereman   1095 29:04 2 0:26:33 0:02:37 1203.661 4.0
5 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 30:55 2 0:27:59 0:04:14 1280.27 5.0

Race 8 - Monohull Division - 22-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 21:24 2 0:19:33 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 21:57 2 0:20:03 0:00:33 1123.143 2.0
3 Fast Handicap   LASER 156516   Tomos Aldereman   1095 22:09 2 0:20:14 0:00:45 1133.376 3.0
4 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 19:44 2 0:21:27 0:01:45 1009.72 4.0

Race 9 - Monohull Division - 05-02

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 36:09 1 0:33:01 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 33:59 1 0:36:56 0:03:37 1029.371 2.0
3 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 43:00 1 0:39:16 0:06:51 1302.49 3.0
4 Fast Handicap   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 49:39 1 0:44:56 0:13:10 1503.921 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 47338   Harry Pressdee   1341 DNF         5.0

Race 11 - Monohull Division - 19-2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 29:20 4 0:26:47 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 OOD         1.8
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 27:22 4 0:29:45 0:02:43 1021.585 2.0

Race 12 - Monohull Division - 19-2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 23:23 3 0:21:21 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 OOD         1.8
3 Fast Handicap Always LASER 4000/ 4000 4309   Richard Woffinden Steve Ace 920 RET         3.0

Race 15 - Monohull Division - 19-3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 26:07 3 0:23:51 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 27:34 3 0:25:11 0:01:27 1155.795 2.0

Race 16 - Monohull Division - 19-3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Handicap Ley Oh LASER 47079   Tim Ley   1095 29:30 3 0:26:56 0:00:00 1095 1.0
2 Fast Handicap   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 31:50 3 0:29:04 0:02:20 1181.61 2.0

Race 5 - Multihull Division - 8-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 OOD 1.0

Race 6 - Multihull Division - 8-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 OOD 1.0

Race 7 - Multihull Division - 22-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.226 OOD 3.0

Race 8 - Multihull Division - 22-1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.226 OOD 3.0

Race 9 - Multihull Division - 05-02

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Race 11 - Multihull Division - 19-2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 29:50 5 20:17:13:20 0:00:00 1 1.0

Race 12 - Multihull Division - 19-2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran The Prodigy Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 21:30 4 14:22:20:00 0:00:00 1 1.0

Race 15 - Multihull Division - 19-3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Race 16 - Multihull Division - 19-3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 5
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies

mumblesyachtclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

mumblesyachclub.co.uk
mumblesyc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com