Dinghy Summer series 2016

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 8:18 on September 14, 2016

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 9
7th August
Race 10
7th August
Race 13
4th September
Race 14
4th September
Race 15
11th September
Total Nett
1st     RS 200     200   1047 4.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 42.0 8.0
2nd     LASER 161614   Graham Porter   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 1.0 17.0 DNC 54.0 20.0
3rd   Salad Dodger OSPREY 1263   Alistair Ramsden Steve Ace 941 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 54.0 20.0
4th   Just Pogo OSPREY 1114   Ros Downs David Downs 941 1.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 54.0 20.0
5th     OSPREY 1161   Oscar Chess Lisa Chess 941 3.0 (17.0 DNS) 1.0 (17.0 DNS) 17.0 DNC 55.0 21.0
6th     LASER 125823   Paul J   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 2.0 17.0 DNC 56.0 22.0
7th     LASER Tomos   Tomos Alderman   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 3.0 17.0 DNC 59.0 25.0
8th     420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 (17.0 DNS) (17.0 DNC) 4.0 4.0 17.0 DNC 59.0 25.0
9th     OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 941 6.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 61.0 27.0
10th     RS 700 RS700       850 5.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 61.0 27.0
11th     OSPREY 1336   Andrew Jenkins Rebecca Jenkins 941 7.0 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 64.0 30.0
12th     LASER 138276       1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 70.0 36.0
13th     Omega Omega   Lisa Hinton   1200 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 73.0 39.0
14th     LASER 54688   Kevin Alderman   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 17.0 DNC 17.0 DNC 74.0 40.0
15th   Das Boot LASER     Mike Cavendish   1095 17.0 OOX 17.0 OOX (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 85.0 51.0
15th     LASER Keith   Keith Ellesmore   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 51.0

Race 1 & 2 - No Competitors
Race 3 & 4 - No OOD so no results
Race 5 & 6 - Postponed due to marathon
Race 7 & 8 - Postponed due to raft race
Race 11 & 12 - Postponed due to weather

Race 9 - 7th August

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1   Just Pogo OSPREY 1114   Ros Downs David Downs 941 32:50 3 0:34:54 0:00:00 941 1.0
2   Salad Dodger OSPREY 1263   Alistair Ramsden Steve Ace 941 33:30 3 0:35:36 0:00:40 960.107 2.0
3     OSPREY 1161   Oscar Chess Lisa Chess 941 33:50 3 0:35:57 0:01:00 969.66 3.0
4     RS 200     200   1047 25:50 2 0:37:01 0:01:29 1110.571 4.0
5     RS 700 RS700       850 34:50 3 0:40:59 0:05:11 998.32 5.0
6     OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 941 26:30 2 0:42:15 0:04:37 1139.231 6.0
7     OSPREY 1336   Andrew Jenkins Rebecca Jenkins 941 31:05 1 1:39:06 0:20:08 2672.536 7.0
8     420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 DNS         17.0
8   Das Boot LASER     Mike Cavendish   1095 OOX         17.0

Race 10 - 7th August

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1   Salad Dodger OSPREY 1263   Alistair Ramsden Steve Ace 941 19:58 2 0:21:13 0:00:00 941 1.0
2   Just Pogo OSPREY 1114   Ros Downs David Downs 941 22:04 2 0:23:27 0:02:06 1039.97 2.0
3     RS 200     200   1047 24:50 2 0:23:43 0:02:37 1170.359 3.0
4     OSPREY 1278   Alex Shaw Richard Woffinden 941 22:44 2 0:24:10 0:02:46 1071.389 4.0
5     RS 700 RS700       850 22:56 2 0:26:59 0:04:54 1080.815 5.0
6     OSPREY 1336   Andrew Jenkins Rebecca Jenkins 941 22:25 1 0:47:39 0:12:26 2112.93 6.0
7     OSPREY 1161   Oscar Chess Lisa Chess 941 DNS         17.0
7   Das Boot LASER     Mike Cavendish   1095 OOX         17.0

Race 13 - 4th September

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     OSPREY 1161   Oscar Chess Lisa Chess 941 33:20 3 0:35:25 0:00:00 941 1.0
2     LASER 161614   Graham Porter   1095 41:08 3 0:37:34 0:02:21 1161.194 2.0
3     LASER 125823   Paul J   1095 41:43 3 0:38:06 0:02:56 1177.662 3.0
4     420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 32:38 2 0:44:18 0:06:32 1381.859 4.0
5     LASER Tomos   Tomos Alderman   1095 33:55 2 0:46:28 0:08:03 1436.201 5.0
6     LASER 54688   Kevin Alderman   1095 36:20 2 0:49:46 0:10:28 1538.535 6.0
7     LASER Keith   Keith Ellesmore   1095 DNF         17.0

Race 14 - 4th September

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER 161614   Graham Porter   1095 37:30 3 0:34:15 0:00:00 1095 1.0
2     LASER 125823   Paul J   1095 41:50 3 0:38:12 0:04:20 1221.533 2.0
3     LASER Tomos   Tomos Alderman   1095 28:44 2 0:39:22 0:03:44 1258.52 3.0
4     420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 31:05 2 0:42:12 0:05:51 1361.45 4.0
5     Omega Omega   Lisa Hinton   1200 29:31 1 1:13:48 0:15:49 2585.66 5.0
6     OSPREY 1161   Oscar Chess Lisa Chess 941 DNS         17.0

Race 15 - 11th September

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS 200     200   1047 34:38 3 0:33:05 0:00:00 1047 1.0
2     LASER 138276       1095 33:05 2 0:45:19 0:08:56 1500.213 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish 17
DNSCame to the start area but did not start 17
OOXDisqualification not excludable under rule 69.1(b)(2) 17



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com