Dinghy Evening series 2016

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 20:44 on September 12, 2016

Overall

Sailed: 11, Discards: 4, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
5th May
Race 2
5th May
Race 5
2nd June
Race 7
16th June
Race 8
16th June
Race 9
23rd June
Race 10
23rd June
Race 11
7th July
Race 12
7th July
Race 19
1st September
Race 20
1st September
Total Nett
1st     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 (6.0) 1.0 (24.0 DNC) (24.0 RET) (24.0 DNS) 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 90.0 12.0
2nd     LASER     Kevin Alderman   1095 4.0 6.0 (24.0 DNC) 3.0 4.0 7.0 6.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 130.0 34.0
3rd     LASER     Tomos Alderman   1095 5.0 4.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 5.0 131.0 35.0
4th     TOPPER 46578   Zoe Chase   1341 3.0 5.0 (24.0 DNC) 5.0 3.0 3.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 143.0 47.0
5th     LASER 121725   Paul Hemsworth   1095 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.8 OOD 7.8 OOD 8.0 3.0 3.0 1.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 150.6 54.6
6th     LASER RADIAL     Rhian Chase   1136 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 4.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 1.0 160.0 64.0
7th     LASER     Steve Ace   1095 2.0 3.0 (24.0 DNC) 1.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 175.0 79.0
8th     OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 13.5 OOD 13.5 OOD 13.5 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 190.5 94.5
9th     420     Izzy Ace Bethan Alderman 1105 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 10.0 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 6.0 198.0 102.0
10th     RS 200     200   1047 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 3.0 24.0 DNC 199.0 103.0
11th     TOPPER     Suria Morris   1341 10.0 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNS) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 213.0 117.0
12th     TOPPER     Anya   1341 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNF) (24.0 DNC) 24.0 DNC 9.0 24.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 7.0 213.0 117.0
13th     LASER RADIAL     Dan Herbert-Evans   1136 1.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 219.0 123.0
14th     RS 700 RS700       850 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 220.0 124.0
15th     OPTIMIST     Sarah   1665 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 4.0 221.0 125.0
16th     LASER 121725   Richard Woffinden   1095 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 5.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 223.0 127.0
17th     LASER 4.7         1195 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 3.0 225.0 129.0
18th     TOPPER     Abbi   1341 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.0 8.0 24.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 229.0 133.0
19th     TOPPER     Sam Ace   1341 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 7.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 229.0 133.0
20th     TOPPER     Full sail   1341 8.0 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 231.0 135.0
21st     RS FEVA XL     Izzy Ace Bethan Alderman 1235 7.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 231.0 135.0
22nd     LASER 4.7     Sam Ace   1195 9.0 10.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 235.0 139.0
23rd     TOPPER     Small sail   1341 11.0 11.0 (24.0 DNF) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 238.0 142.0

Race 3, 4 & 6 postponed due to bad weather
Race 13, 14, 17 & 18 No competitors
Race 15 & 16 yet to enter results

Race 1 - 5th May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER RADIAL     Dan Herbert-Evans   1136 21:24 2 0:18:50 0:00:00 1136 1.0
2     LASER     Steve Ace   1095 22:41 2 0:20:43 0:02:03 1204.125 2.0
3     TOPPER 46578   Zoe Chase   1341 29:31 2 0:22:01 0:04:15 1566.866 3.0
4     LASER     Kevin Alderman   1095 24:40 2 0:22:32 0:04:02 1309.408 4.0
5     LASER     Tomos Alderman   1095 24:48 2 0:22:39 0:04:10 1316.486 5.0
6     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 25:08 2 0:22:57 0:04:30 1334.181 6.0
7     RS FEVA XL     Izzy Ace Bethan Alderman 1235 28:33 2 0:23:07 0:05:17 1515.551 7.0
8     TOPPER     Full sail   1341 16:26 1 0:24:31 0:03:48 1744.698 8.0
9     LASER 4.7     Sam Ace   1195 15:59 1 0:26:45 0:04:44 1696.922 9.0
10     TOPPER     Suria Morris   1341 18:51 1 0:28:07 0:06:13 2001.271 10.0
11     TOPPER     Small sail   1341 21:04 1 0:31:25 0:08:26 2236.611 11.0
12     OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 OOD         13.5

Race 2 - 5th May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 21:31 2 0:19:39 0:00:00 1095 1.0
2     LASER RADIAL     Dan Herbert-Evans   1136 22:31 2 0:19:49 0:00:12 1145.891 2.0
3     LASER     Steve Ace   1095 22:04 2 0:20:09 0:00:33 1122.99 3.0
4     LASER     Tomos Alderman   1095 23:38 2 0:21:35 0:02:07 1202.719 4.0
5     TOPPER 46578   Zoe Chase   1341 30:05 2 0:22:26 0:03:44 1530.964 5.0
6     LASER     Kevin Alderman   1095 25:48 2 0:23:34 0:04:17 1312.982 6.0
7     TOPPER     Full sail   1341 16:35 1 0:24:44 0:03:24 1687.878 7.0
8     RS FEVA XL     Izzy Ace Bethan Alderman 1235 31:24 2 0:25:26 0:07:08 1597.971 8.0
9     TOPPER     Suria Morris   1341 17:35 1 0:26:13 0:04:24 1789.659 9.0
10     LASER 4.7     Sam Ace   1195 33:03 2 0:27:39 0:09:34 1681.94 10.0
11     TOPPER     Small sail   1341 19:09 1 0:28:34 0:05:58 1949.117 11.0
12     OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 OOD         13.5

Race 5 - 2nd June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER RADIAL     Rhian Chase   1136 26:00 1 0:22:53 0:00:00 1136 1.0
2     LASER     Tomos Alderman   1095 27:15 1 0:24:53 0:02:11 1190.615 2.0
3     RS 200     200   1047 28:20 1 0:27:04 0:04:22 1237.949 3.0
4     OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 OOD         13.5
5     TOPPER     Anya   1341 DNF         24.0
5     TOPPER     Small sail   1341 DNF         24.0

Race 7 - 16th June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER     Steve Ace   1095 17:24 3 0:15:53 0:00:00 1095 1.0
2     LASER 121725   Richard Woffinden   1095 18:48 3 0:17:10 0:01:24 1183.103 2.0
3     LASER     Kevin Alderman   1095 20:57 3 0:19:08 0:03:33 1318.405 3.0
4     LASER RADIAL     Rhian Chase   1136 22:29 3 0:19:48 0:04:26 1414.899 4.0
5     TOPPER 46578   Zoe Chase   1341 16:56 1 0:37:53 0:09:50 3196.897 5.0
6     TOPPER     Sam Ace   1341 19:44 1 0:44:09 0:12:38 3725.517 6.0
7     LASER 121725   Paul Hemsworth   1095 OOD         7.8
8     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 RET         24.0
8     TOPPER     Suria Morris   1341 DNS 2       24.0

Race 8 - 16th June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER     Steve Ace   1095 24:44 4 0:22:35 0:00:00 1095 1.0
2     TOPPER     Suria Morris   1341 16:50 2 0:25:06 0:01:41 1490.499 2.0
3     TOPPER 46578   Zoe Chase   1341 25:38 3 0:25:29 0:02:55 1513.127 3.0
4     LASER     Kevin Alderman   1095 27:59 4 0:25:33 0:03:15 1238.885 4.0
5     LASER 121725   Richard Woffinden   1095 28:32 4 0:26:03 0:03:48 1263.235 5.0
6     LASER RADIAL     Rhian Chase   1136 30:02 4 0:26:26 0:04:22 1329.643 6.0
7     TOPPER     Sam Ace   1341 13:14 1 0:39:28 0:05:40 2343.477 7.0
8     LASER 121725   Paul Hemsworth   1095 OOD         7.8
9     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 DNS         24.0

Race 9 - 23rd June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS 200     200   1047 32:45 3 0:31:17 0:00:00 1047 1.0
2     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 34:30 3 0:31:30 0:00:15 1102.947 2.0
3     TOPPER 46578   Zoe Chase   1341 28:56 2 0:32:22 0:00:58 1387.475 3.0
4     OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 30:41 3 0:32:36 0:01:15 980.93 4.0
5     TOPPER     Abbi   1341 29:18 2 0:32:46 0:01:20 1405.058 5.0
6     LASER     Tomos Alderman   1095 26:44 2 0:36:37 0:03:54 1281.976 6.0
7     LASER     Kevin Alderman   1095 26:54 2 0:36:51 0:04:04 1289.968 7.0
8     LASER 121725   Paul Hemsworth   1095 27:37 2 0:37:50 0:04:47 1324.335 8.0
9     TOPPER     Anya   1341 17:47 1 0:39:47 0:03:48 1705.571 9.0
10     420     Izzy Ace Bethan Alderman 1105 29:33 2 0:40:07 0:06:30 1417.047 10.0

Race 10 - 23rd June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 25:12 2 0:23:01 0:00:00 1095 1.0
2     OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 22:17 2 0:23:41 0:00:38 968.264 2.0
3     LASER 121725   Paul Hemsworth   1095 25:59 2 0:23:44 0:00:47 1129.038 3.0
4     TOPPER 46578   Zoe Chase   1341 16:01 1 0:23:53 0:00:35 1391.925 4.0
5     LASER     Tomos Alderman   1095 28:42 2 0:26:13 0:03:30 1247.083 5.0
6     LASER     Kevin Alderman   1095 28:55 2 0:26:24 0:03:43 1256.498 6.0
7     420     Izzy Ace Bethan Alderman 1105 29:30 2 0:26:42 0:04:04 1281.845 7.0
8     TOPPER     Abbi   1341 19:36 1 0:29:14 0:04:10 1703.333 8.0
9     TOPPER     Anya   1341 DNF         24.0

Race 11 - 7th July

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS 700 RS700       850 33:14 2 0:39:06 0:00:00 850 1.0
2     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 22:25 1 0:40:57 0:01:01 1146.69 2.0
3     LASER 121725   Paul Hemsworth   1095 22:30 1 0:41:06 0:01:06 1150.953 3.0
4     LASER     Kevin Alderman   1095 29:23 1 0:53:40 0:07:59 1503.059 4.0
5     TOPPER     Abbi   1341 DNF         24.0
5     TOPPER     Sam Ace   1341 DNF 1       24.0

Race 12 - 7th July

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER 121725   Paul Hemsworth   1095 22:42 2 0:20:44 0:00:00 1095 1.0
2     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 23:30 2 0:21:28 0:00:48 1133.59 2.0
3     RS 700 RS700       850 20:02 2 0:23:34 0:02:25 966.366 3.0

Race 19 - 1st September

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     OPTIMIST     Sarah   1665 25:13 2 0:15:09 0:00:00 1665 1.0
2     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 22:08 2 0:20:13 0:05:33 1461.414 2.0
3     RS 200     200   1047 22:00 2 0:21:01 0:06:09 1452.611 3.0
4     LASER RADIAL     Rhian Chase   1136 24:46 2 0:21:48 0:07:34 1635.288 4.0
5     TOPPER     Anya   1341 29:40 2 0:22:07 0:09:21 1958.824 5.0
6     LASER 4.7         1195 27:28 2 0:22:59 0:09:22 1813.562 6.0
7     420     Izzy Ace Bethan Alderman 1105 26:35 2 0:24:03 0:09:51 1755.238 7.0
8     LASER     Tomos Alderman   1095 26:35 2 0:24:17 0:10:00 1755.238 8.0

Race 20 - 1st September

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER RADIAL     Rhian Chase   1136 12:13 1 0:10:45 0:00:00 1136 1.0
2     LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 11:56 1 0:10:54 0:00:09 1109.653 2.0
3     LASER 4.7         1195 13:03 1 0:10:55 0:00:12 1213.49 3.0
4     OPTIMIST     Sarah   1665 18:41 1 0:11:13 0:00:47 1737.321 4.0
5     LASER     Tomos Alderman   1095 12:31 1 0:11:26 0:00:44 1163.896 5.0
6     420     Izzy Ace Bethan Alderman 1105 13:22 1 0:12:06 0:01:29 1242.936 6.0
7     TOPPER     Anya   1341 16:38 1 0:12:24 0:02:13 1546.696 7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish 24
DNSCame to the start area but did not start 24
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired 24



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com