Autumn 2016

Mumbles Yacht Club

Results are provisional as of 18:36 on November 21, 2016

Catamaran Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: SCHRS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1 R5 R6 Total Nett
1st Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.226 (2.0) 2.0 1.0 5.0 3.0
2nd Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 (4.0 DNC) 1.0 2.0 7.0 3.0
3rd Catamaran   Dart 18 Cat Boat     Tim Ley Sue Ley 1.226 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 9.0 5.0

Dinghy Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R3 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Dinghy   OSPREY 1268   Alistair Ramsden Steve Ace 941 1.0 OOD 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 OOD 1.0 OOD 32.0 4.0
2nd Dinghy   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 1.0 4.0 RET (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 35.0 7.0
3rd Dinghy   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 3.0 49.0 21.0
4th Dinghy   OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 5.3 OOD (14.0 DNC) 1.0 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 49.3 21.3
5th Dinghy   LASER 136856       1095 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 2.0 61.0 33.0
6th Dinghy   LASER     Ria Woffinden   1095 5.0 (14.0 DNC) 2.0 RET (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 35.0
7th Dinghy   LASER RADIAL TOMOS   Tomos Alderman   1136 3.0 4.0 DNS (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 35.0
8th Dinghy   TOPPER 43911       1341 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 4.0 64.0 36.0
9th Dinghy   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 4.0 4.0 DNS (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 64.0 36.0
10th Dinghy   TOPPER 46768       1341 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 5.0 67.0 39.0
11th Dinghy   RS FEVA XL Izzie   Izzie Ace Bethan Alderman 1235 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 7.0 RET 68.0 40.0
12th Dinghy   TOPPER         1341 (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 72.0 44.0
13th Dinghy   LASER 205271   Anthony Harvey   1095 (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 73.0 45.0

Race 2 and 4 postponed due to weather conditions

R1 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat     Tim Ley Sue Ley 1.226 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.226 2 2.0

R3 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

R5 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 30:10 4 0:30:10 0:00:00 1 1.0
2 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.226 34:00 3 0:36:59 0:06:16 1.503 2.0

R6 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Catamaran   Dart 18 Cat Boat 7981   Tony Rees Jo Mullett 1.226 39:15 4 0:32:01 0:00:00 1.226 1.0
2 Catamaran   Hobie Tiger F18     David Charles Simon Edwards 1 36:26 4 0:36:26 0:04:25 1.138 2.0

R7 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

R8 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

R1 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   OSPREY 1268   Alistair Ramsden Steve Ace 941 OOD         1.0
1 Dinghy   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 51:00   0:46:35 0:00:00 1095 1.0
3 Dinghy   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 52:10   0:47:38 0:01:10 1120.049 2.0
4 Dinghy   LASER RADIAL TOMOS   Tomos Alderman   1136 63:40   0:56:03 0:10:45 1366.961 3.0
5 Dinghy   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 69:01   1:02:28 0:17:33 1481.828 4.0
6 Dinghy   LASER     Ria Woffinden   1095 75:00   1:08:30 0:24:00 1610.294 5.0
7 Dinghy   OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 OOD         5.3

R3 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   OSPREY 1268   Alistair Ramsden Steve Ace 941 29:30 3 0:31:21 0:00:00 941 1.0
2 Dinghy   TOPPER         1341 30:24 2 0:34:00 0:02:22 1454.563 2.0
3 Dinghy   LASER 205271   Anthony Harvey   1095 24:51 2 0:34:02 0:01:58 1189.009 3.0
4 Dinghy   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 RET         4.0
4 Dinghy   LASER RADIAL TOMOS   Tomos Alderman   1136 DNS         4.0
4 Dinghy   420 49635   Izzy Ace Bethan Alderman 1105 DNS         4.0

R5 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 37:23 3 0:39:44 0:00:00 941 1.0
2 Dinghy   LASER     Ria Woffinden   1095 RET         2.0

R6 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   OSPREY     Alex Shaw Richard Woffinden 941 37:17 3 0:39:37 0:00:00 941 1.0

R7 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   OSPREY 1268   Alistair Ramsden Steve Ace 941 OOD         1.0
1 Dinghy   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 34:34 5 0:31:34 0:00:00 1095 1.0
3 Dinghy   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 35:34 5 0:32:29 0:01:00 1126.678 2.0
4 Dinghy   LASER 136856       1095 29:20 4 0:33:29 0:01:41 1161.524 3.0
5 Dinghy   TOPPER 43911       1341 30:34 3 0:37:59 0:05:10 1613.814 4.0
6 Dinghy   RS FEVA XL Izzie   Izzie Ace Bethan Alderman 1235 29:37 3 0:39:58 0:06:13 1563.657 5.0
7 Dinghy   TOPPER 46768       1341 27:10 1 1:41:18 0:18:42 4302.917 6.0

R8 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Dinghy   OSPREY 1268   Alistair Ramsden Steve Ace 941 OOD         1.0
1 Dinghy   LASER 184355   Jack Cawsey-Williams   1095 35:40 4 0:32:34 0:00:00 1095 1.0
3 Dinghy   LASER 136856       1095 36:30 4 0:33:20 0:00:50 1120.584 2.0
4 Dinghy   LASER 54688   Kevin Alderman   1095 40:10 4 0:36:41 0:04:30 1233.154 3.0
5 Dinghy   TOPPER 43911       1341 44:08 3 0:43:53 0:11:22 1806.579 4.0
6 Dinghy   TOPPER 46768       1341 46:30 2 1:09:21 0:24:40 2855.187 5.0
7 Dinghy   RS FEVA XL Izzie   Izzie Ace Bethan Alderman 1235 RET         7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 4
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com