CYRC May

Mumbles Yacht Club

Results are final as of 22:48 on May 20, 2013

General Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st General Handicap L MYC Tommi Coode (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

Optimist Training Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist Training 5939 MYC Emma Kett-White (3.0) 1.0 3.0 1.0 8.0 5.0
2nd Optimist Training 5216 CBYC Ellie Thomas 1.0 2.0 2.0 (3.0) 8.0 5.0
3rd Optimist Training 3756 Llangorse Guy Farmer (4.0) 3.0 1.0 4.0 12.0 8.0
4th Optimist Training 5634 CBYC Ryley Powell 2.0 (4.0) 4.0 2.0 12.0 8.0
5th Optimist Training 5536 PYC/CBYC Oscar Harrison (9.0) 5.0 5.0 5.0 24.0 15.0
6th Optimist Training 4219 MYC Dafydd House 6.0 7.0 6.0 (12.0 DNC) 31.0 19.0
7th Optimist Training OB12 MYC Ffion Kett-White 7.0 6.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 37.0 25.0
8th Optimist Training 4431 MYC Bethan Alderman 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0
9th Optimist Training 5685 CBYC Ben Weston (12.0 DNF) 10.0 7.0 12.0 DNC 41.0 29.0
10th Optimist Training 4815 PYC/CBYC William Martin 8.0 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 41.0 29.0
11th Optimist Training OB3 MYC Suria Morris 10.0 8.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 42.0 30.0

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper 4.2 PYC1 Penarth Jamie Cross 1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd Topper 4.2 PYC4 Penarth Ella Gattis (2.0) 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0

Topper Gold Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper Gold 77777 PYC/CBYC Alex Whitfield (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Topper Gold 44921 Llandegfedd Owen Harris 1.0 (4.0) 2.0 2.0 9.0 5.0
3rd Topper Gold 28410 MYC Callum Elwin 3.0 2.0 3.0 (4.0) 12.0 8.0
4th Topper Gold 45923 MYC Caitlin Jenkins (4.0) 3.0 4.0 3.0 14.0 10.0

Topper Silver Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper Silver GBR 31033 Llangorse Max Farmer (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Topper Silver 46688 Llandegfedd Konrad Hohendorf 3.0 2.0 (5.0) 2.0 12.0 7.0
3rd Topper Silver 36650 Llandegfedd Izzie Millar 2.0 3.0 (4.0) 4.0 13.0 9.0
4th Topper Silver 47203 MYC Joseph Hughes (6.0) 6.0 2.0 3.0 17.0 11.0
5th Topper Silver 31033 Llangorse Theo Farmer 4.0 4.0 3.0 (5.0) 16.0 11.0
6th Topper Silver 46227 Llandegfedd Jago Strong-Wright 5.0 5.0 (6.0) 6.0 22.0 16.0
7th Topper Silver 46305 MYC Joel Blount (7.0) 7.0 7.0 7.0 28.0 21.0

Topper Training Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper Training 11850 Penarth Daniel Edwards (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Topper Training 44437 Penarth Owen Kinsella 3.0 2.0 (6.0 DNF) 2.0 13.0 7.0
3rd Topper Training 71 MYC Lauren Huxtable 2.0 3.0 3.0 (4.0) 12.0 8.0
4th Topper Training 20860 Penarth Dafydd Jones 4.0 4.0 2.0 (5.0) 15.0 10.0
5th Topper Training Blank MYC Tomos Alderman (5.0) 5.0 4.0 3.0 17.0 12.0



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com