event burgee venue burgee

Evening Series 2011 - Dinghy Fleet

Mumbles Yacht Club

Results are final as of 19:54 on September 7, 2011

Optimist Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R2
02/06
R5
14/07
Nett
1st 5381 OPTIMIST Erin Pearce   1646 3.00 DNC 1.00 4.00
2nd 4259 OPTIMIST Sophie Miles   1646 1.00 3.00 DNC 4.00

RYA PY <1200 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
19/05
R2
02/06
R3
16/06
R4
30/06
R5
14/07
R6
04/08
R7
18/08
R8
01/09
Nett
1st 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 4.00 (6.00) 3.00 (7.00 DNF) 1.50 OOD 2.00 4.00 (5.00) 14.50
2nd 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1089 1.00 5.00 (17.00 DNC) 4.00 (17.00 DNC) 3.00 (17.00 DNC) 3.00 16.00
3rd 130621 Das Boot LASER Mike Cavendish   1082 2.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 1.00 6.00 DNF (17.00 DNC) 3.00 17.00 DNC 29.00
4th 59895 LASER Andy Mitchell   1082 5.00 3.00 6.00 DNF (17.00 DNC) 4.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 35.00
5th 161614 LASER Graeme Porter   1082 (17.00 DNC) (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 1.00 17.00 DNC 1.00 1.00 37.00
6th 181369 LASER James Claypole   1082 3.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) (17.00 DNC) 2.00 17.00 DNC 2.00 17.00 DNC 41.00
7th 123814 LASER Nick McHugh   1082 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 6.00 DNF 7.00 DNS (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 4.00 51.00
8th 188305 LASER Dick Lewis   1082 (17.00 DNC) 1.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 3.00 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 55.00
9th 117221 LASER Ben Kuscian   1082 (17.00 DNC) (17.00 DNC) (17.00 DNC) 3.00 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 2.00 56.00
10th 45775 Poopinator 420 Dave Charles Tom Charles 1087 (17.00 DNC) (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 1.00 5.00 17.00 DNC 57.00
11th TOPPER OMEGA Steve Various 1075 (17.00 DNC) 2.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 6.00 17.00 DNC 59.00
12th 68703 LASER Chris Coode   1082 6.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 2.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 59.00
13th 142027 LASER Dan Herbert Evans   1082 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 1.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 69.00
14th RS FEVA XL Tommi Coode Daisy Thomas 1200 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 2.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 70.00
15th 49653 Bert Russell 420 Dan Herbert-Evans Beth Herbert-Evans 1087 (17.00 DNC) 4.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 72.00
16th TOPPER OMEGA Mark Various 1075 (17.00 DNC) 7.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 75.00

RYA PY >1200 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 12, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
19/05
R2
02/06
R3
16/06
R4
30/06
R5
14/07
R7
18/08
Nett
1st 28410 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 3.00 (13.00 DNC) 3.00 (4.00) 2.00 1.00 9.00
2nd 46482 TOPPER Frankie Dickens   1297 1.00 (13.00 DNC) 1.00 1.00 (13.00 DNC) 13.00 DNC 16.00
3rd 14027 TOPPER Tommi Coode   1297 2.00 (13.00 DNC) (13.00 DNC) 2.00 13.00 DNC 13.00 DNC 30.00
4th 45800 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 9.00 (13.00 DNC) (13.00 DNC) 5.00 3.00 13.00 DNC 30.00
5th 36225 TOPPER Dan Jones   1297 4.00 (13.00 DNC) 2.00 (13.00 DNC) 13.00 DNC 13.00 DNC 32.00
6th 46305 TOPPER Alannah Blount   1297 7.00 (13.00 DNC) (13.00 DNC) 3.00 13.00 DNC 13.00 DNC 36.00
7th 292 TOPPER Richard Marotta   1297 8.00 (13.00 DNC) 4.00 (13.00 DNC) 13.00 DNC 13.00 DNC 38.00
8th 45918 TOPPER Patrick Morgan   1297 (13.00 DNC) (13.00 DNC) 13.00 DNC 13.00 DNC 1.00 13.00 DNC 40.00
9th 42400 TOPPER Tobias Shapton   1297 (13.00 DNC) 1.00 (13.00 DNC) 13.00 DNC 13.00 DNC 13.00 DNC 40.00
10th T7777 TOPPER Caitlin Jenkins   1297 (13.00 DNC) (13.00 DNC) 13.00 DNC 13.00 DNC 4.00 13.00 DNC 43.00
11th Pink LASER PICO RACE Josia Ferguson   1260 5.00 (13.00 DNC) (13.00 DNC) 13.00 DNC 13.00 DNC 13.00 DNC 44.00
12th 45182 TOPPER Alex Ley   1297 6.00 (13.00 DNC) (13.00 DNC) 13.00 DNC 13.00 DNC 13.00 DNC 45.00


R1 - Optimist Fleet - 19/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Optimist Fleet - 02/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 4259 OPTIMIST Sophie Miles   1646 30:17 1 0:18:24 0:00:00 1646 1.00

R3 - Optimist Fleet - 16/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Optimist Fleet - 30/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Optimist Fleet - 14/07 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 5381 OPTIMIST Erin Pearce   1646 53:55 2 0:32:45 0:00:00 1646 1.00

R6 - Optimist Fleet - 04/08 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Optimist Fleet - 18/08 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R8 - Optimist Fleet - 01/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R1 - RYA PY <1200 Fleet - 19/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1089 23:48   0:21:51 0:00:00 1089 1.00
2 130621 Das Boot LASER Mike Cavendish   1082 25:12   0:23:17 0:01:33 1153.059 2.00
3 181369 LASER James Claypole   1082 25:47   0:23:50 0:02:08 1179.75 3.00
4 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 29:40   0:27:13 0:05:51 1357.437 4.00
5 59895 LASER Andy Mitchell   1082 32:13   0:29:47 0:08:34 1474.116 5.00
6 68703 LASER Chris Coode   1082 32:22   0:29:55 0:08:43 1480.979 6.00

R2 - RYA PY <1200 Fleet - 02/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 188305 LASER Dick Lewis   1082 21:27 1 0:19:49 0:00:00 1082 1.00
2 TOPPER OMEGA Steve Various 1075 22:48 1 0:21:13 0:01:29 1150.098 2.00
3 59895 LASER Andy Mitchell   1082 24:32 1 0:22:40 0:03:05 1237.532 3.00
4 49653 Bert Russell 420 Dan Herbert-Evans Beth Herbert-Evans 1087 26:43 1 0:24:35 0:05:10 1347.666 4.00
5 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1089 29:15 1 0:26:52 0:07:40 1475.455 5.00
6 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 34:35 1 0:31:44 0:12:58 1744.483 6.00
7 TOPPER OMEGA Mark Various 1075 37:59 1 0:35:20 0:16:40 1915.989 7.00

R3 - RYA PY <1200 Fleet - 16/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 142027 LASER Dan Herbert Evans   1082 23:32 2 0:21:45 0:00:00 1082 1.00
2 RS FEVA XL Tommi Coode Daisy Thomas 1200 29:06 2 0:24:15 0:03:00 1337.941 2.00
3 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 29:57 2 0:27:29 0:06:15 1377.021 3.00
4 59895 LASER Andy Mitchell   1082 DNF         6.00
4 123814 LASER Nick McHugh   1082 DNF 2       6.00

R4 - RYA PY <1200 Fleet - 30/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 130621 Das Boot LASER Mike Cavendish   1082 51:35 4 0:47:40 0:00:00 1082 1.00
2 68703 LASER Chris Coode   1082 53:10 4 0:49:08 0:01:35 1115.212 2.00
3 117221 LASER Ben Kuscian   1082 53:26 4 0:49:23 0:01:51 1120.805 3.00
4 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1089 54:05 4 0:49:40 0:02:10 1134.439 4.00
5 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 DNF 4       7.00
5 123814 LASER Nick McHugh   1082 DNS 4       7.00

R5 - RYA PY <1200 Fleet - 14/07 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 161614 LASER Graeme Porter   1082 42:15 3 0:39:03 0:00:00 1082 1.00
2 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 OOD         1.50
3 181369 LASER James Claypole   1082 45:30 3 0:42:03 0:03:15 1165.231 2.00
4 188305 LASER Dick Lewis   1082 38:10 2 0:52:55 0:10:00 1466.142 3.00
5 59895 LASER Andy Mitchell   1082 40:30 2 0:56:09 0:12:20 1555.775 4.00
6 130621 Das Boot LASER Mike Cavendish   1082 DNF 2       6.00

R6 - RYA PY <1200 Fleet - 04/08 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45775 Poopinator 420 Dave Charles Tom Charles 1087 35:31 3 0:32:40 0:00:00 1087 1.00
2 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 39:22 3 0:36:07 0:03:45 1204.831 2.00
3 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1089 41:00 3 0:37:39 0:05:25 1254.819 3.00

R7 - RYA PY <1200 Fleet - 18/08 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 161614 LASER Graeme Porter   1082 40:55 4 0:37:49 0:00:00 1082 1.00
2 181369 LASER James Claypole   1082 42:24 4 0:39:11 0:01:29 1121.225 2.00
3 130621 Das Boot LASER Mike Cavendish   1082 42:59 4 0:39:44 0:02:04 1136.651 3.00
4 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 35:15 3 0:43:07 0:04:20 1242.868 4.00
5 45775 Poopinator 420 Dave Charles Tom Charles 1087 36:02 3 0:44:12 0:05:12 1270.487 5.00
6 TOPPER OMEGA Steve Various 1075 37:58 3 0:47:05 0:07:29 1338.654 6.00

R8 - RYA PY <1200 Fleet - 01/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 161614 LASER Graeme Porter   1082 38:57 2 0:36:00 0:00:00 1082 1.00
2 117221 LASER Ben Kuscian   1082 41:41 2 0:38:31 0:02:44 1157.93 2.00
3 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1089 44:44 2 0:41:05 0:05:32 1242.656 3.00
4 123814 LASER Nick McHugh   1082 46:49 2 0:43:16 0:07:52 1300.53 4.00
5 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 47:12 2 0:43:18 0:07:58 1311.178 5.00

R1 - RYA PY >1200 Fleet - 19/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points
1 46482 TOPPER Frankie Dickens   1297 1 1.00
2 14027 TOPPER Tommi Coode   1297 2 2.00
3 28410 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 3 3.00
4 36225 TOPPER Dan Jones   1297 4 4.00
5 Pink LASER PICO RACE Josia Ferguson   1260 5 5.00
6 45182 TOPPER Alex Ley   1297 6 6.00
7 46305 TOPPER Alannah Blount   1297 7 7.00
8 292 TOPPER Richard Marotta   1297 8 8.00
9 45800 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 9 9.00

R2 - RYA PY >1200 Fleet - 02/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 42400 TOPPER Tobias Shapton   1297 22:45 1 0:17:32 0:00:00 1297 1.00

R3 - RYA PY >1200 Fleet - 16/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 46482 TOPPER Frankie Dickens   1297 25:08 2 0:19:23 0:00:00 1297 1.00
2 36225 TOPPER Dan Jones   1297 27:54 2 0:21:31 0:02:46 1439.773 2.00
3 28410 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 29:05 2 0:22:02 0:03:30 1500.839 3.00
4 292 TOPPER Richard Marotta   1297 32:26 2 0:25:00 0:07:18 1673.715 4.00

R4 - RYA PY >1200 Fleet - 30/06 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 46482 TOPPER Frankie Dickens   1297 44:57 3 0:34:39 0:00:00 1297 1.00
2 14027 TOPPER Tommi Coode   1297 46:31 3 0:35:52 0:01:34 1342.205 2.00
3 46305 TOPPER Alannah Blount   1297 47:03 3 0:36:17 0:02:06 1357.594 3.00
4 28410 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 48:40 3 0:36:52 0:02:55 1404.242 4.00
5 45800 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 45:38 2 0:51:51 0:15:08 1975.076 5.00

R5 - RYA PY >1200 Fleet - 14/07 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1297 39:30 2 0:30:27 0:00:00 1297 1.00
2 28410 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 42:30 2 0:32:12 0:02:18 1395.506 2.00
3 45800 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 47:25 2 0:35:55 0:07:13 1556.947 3.00
4 T7777 TOPPER Caitlin Jenkins   1297 50:50 2 0:39:12 0:11:20 1669.135 4.00

R6 - RYA PY >1200 Fleet - 04/08 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R7 - RYA PY >1200 Fleet - 18/08 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 28410 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 43:33 3 0:33:00 0:00:00 1320 1.00

R8 - RYA PY >1200 Fleet - 01/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not start7
OODOfficer Of the Day points1.5

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com