event burgee venue burgee

October 2010 Double Whammy - Dinghy Fleet

Mumbles Yacht Club

Results are final as of 18:11 on October 3, 2010

Optimist Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
03/10
R2
03/10
Nett
1st 4119 OPTIMIST Izzy Ace   1646 2.00 1.00 3.00
2nd 5381 Cheeky Monkey OPTIMIST Erin Pearce   1646 1.00 2.00 3.00
3rd 5117 OPTIMIST Daniel Marotta   1646 3.00 3.00 6.00
4th Club 5 OPTIMIST Sophie Miles   1646 4.00 4.00 8.00

RYA PY <1200 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
03/10
R2
03/10
R3
03/10
Nett
1st 181369 LASER James Claypole   1080 (1.00) 1.00 1.00 2.00
2nd 596 LASER STRATOS max hughes Gareth Kembery 1087 2.00 (5.00) 2.00 4.00
3rd 117221 LASER Ben Kuscian   1080 4.00 2.00 (7.00 DNF) 6.00
4th 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 3.00 3.00 (7.00 DNF) 6.00
5th 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 (7.00 DNF) 4.00 7.00 DNF 11.00
6th 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 5.00 (7.00 DNF) 7.00 DNF 12.00

RYA PY >1200 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
03/10
R2
03/10
R3
03/10
Nett
1st 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 1.00 (4.00) 1.00 2.00
2nd 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 2.00 1.00 (3.00) 3.00
3rd 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 (5.00) 3.00 2.00 5.00
4th 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 4.00 2.00 (5.00) 6.00
5th 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 3.00 (5.00) 4.00 7.00
6th 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 (6.00) 6.00 6.00 12.00
7th T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 (7.00) 7.00 7.00 14.00
8th T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 (11.00 DNF) 11.00 DNF 11.00 DNF 22.00
8th 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 (11.00 DNF) 11.00 DNF 11.00 DNF 22.00
8th T1 TOPPER Alannah Blount   1295 (11.00 DNF) 11.00 DNF 11.00 DNF 22.00

R1 - Optimist Fleet - 03/10 at 

Start: Oppies, Finishes: Place
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points
1 5381 Cheeky Monkey OPTIMIST Erin Pearce   1646 1 1.00
2 4119 OPTIMIST Izzy Ace   1646 2 2.00
3 5117 OPTIMIST Daniel Marotta   1646 3 3.00
4 Club 5 OPTIMIST Sophie Miles   1646 4 4.00

R2 - Optimist Fleet - 03/10 at 

Start: Oppies, Finishes: Place
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points
1 4119 OPTIMIST Izzy Ace   1646 1 1.00
2 5381 Cheeky Monkey OPTIMIST Erin Pearce   1646 2 2.00
3 5117 OPTIMIST Daniel Marotta   1646 3 3.00
4 Club 5 OPTIMIST Sophie Miles   1646 4 4.00

R3 - Optimist Fleet - 03/10 at 

Start: Oppies, Finishes: Place
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R1 - RYA PY <1200 Fleet - 03/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 30:28 2 0:28:13 0:00:00 1080 1.00
2 596 LASER STRATOS max hughes Gareth Kembery 1087 39:27 2 0:36:18 0:08:47 1398.446 2.00
3 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 40:35 2 0:37:35 0:10:07 1438.621 3.00
4 117221 LASER Ben Kuscian   1080 40:41 2 0:37:40 0:10:13 1442.166 4.00
5 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 59:00 2 0:54:08 0:28:15 2091.466 5.00
6 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 DNF         7.00

R2 - RYA PY <1200 Fleet - 03/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 41:09 3 0:38:06 0:00:00 1080 1.00
2 117221 LASER Ben Kuscian   1080 30:36 2 0:42:30 0:03:10 1204.666 2.00
3 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 39:38 2 0:55:03 0:12:12 1560.292 3.00
4 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 33:19 2 0:59:04 0:11:50 1311.616 4.00
5 596 LASER STRATOS max hughes Gareth Kembery 1087 23:59 1 1:06:11 0:10:11 1888.36 5.00
6 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 DNF 2       7.00

R3 - RYA PY <1200 Fleet - 03/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 28:42 2 0:26:34 0:00:00 1080 1.00
2 596 LASER STRATOS max hughes Gareth Kembery 1087 33:55 2 0:31:12 0:05:02 1276.307 2.00
3 117221 LASER Ben Kuscian   1080 DNF 2       7.00
3 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 DNF 2       7.00
3 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 DNF 2       7.00
3 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 DNF 2       7.00

R1 - RYA PY >1200 Fleet - 03/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 38:12 2 0:29:30 0:00:00 1295 1.00
2 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 38:21 2 0:29:37 0:00:09 1300.085 2.00
3 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 39:10 2 0:30:15 0:00:58 1327.771 3.00
4 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 39:52 2 0:30:47 0:01:40 1351.501 4.00
5 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 40:51 2 0:31:33 0:02:39 1384.836 5.00
6 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 42:30 2 0:32:12 0:03:34 1440.772 6.00
7 T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 25:08 1 0:38:49 0:06:02 1704.066 7.00
8 T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 DNF 2       11.00
8 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 DNF 2       11.00
8 T1 TOPPER Alannah Blount   1295 DNF 2       11.00

R2 - RYA PY >1200 Fleet - 03/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 31:30 2 0:24:19 0:00:00 1295 1.00
2 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 32:37 2 0:25:11 0:01:07 1340.907 2.00
3 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 32:49 2 0:25:20 0:01:19 1349.13 3.00
4 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 33:17 2 0:25:42 0:01:47 1368.315 4.00
5 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 33:33 2 0:25:54 0:02:03 1379.278 5.00
6 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 38:58 2 0:29:31 0:06:52 1601.963 6.00
7 T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 40:10 2 0:31:01 0:08:40 1651.296 7.00
8 T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 DNF 2       11.00
8 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 DNF 2       11.00
8 T1 TOPPER Alannah Blount   1295 DNF 2       11.00

R3 - RYA PY >1200 Fleet - 03/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 36:36 2 0:28:16 0:00:00 1295 1.00
2 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 36:50 2 0:28:27 0:00:14 1303.256 2.00
3 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 37:10 2 0:28:42 0:00:34 1315.05 3.00
4 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 38:42 2 0:29:53 0:02:06 1369.303 4.00
5 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 39:00 2 0:30:07 0:02:24 1379.918 5.00
6 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 41:10 2 0:31:11 0:03:52 1456.58 6.00
7 T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 25:00 1 0:38:37 0:06:42 1769.126 7.00
8 T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 DNF 2       11.00
8 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 DNF 2       11.00
8 T1 TOPPER Alannah Blount   1295 DNF 2       11.00

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com