event burgee venue burgee

Winter Series 2010 - Dinghy Fleet

Mumbles Yacht Club

Results are final as of 20:56 on April 11, 2011

Optimist Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
03/10
R2
03/10
Nett
1st 4119 OPTIMIST Izzy Ace   1646 2.00 1.00 3.00
2nd 5381 Cheeky Monkey OPTIMIST Erin Pearce   1646 1.00 2.00 3.00
3rd 5117 OPTIMIST Daniel Marotta   1646 3.00 3.00 6.00
4th Club 5 OPTIMIST Sophie Miles   1646 4.00 4.00 8.00

RYA PY <1200 Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
03/10
R2
03/10
R3
03/10
R4
19/09
R5
19/09
R8
31/10
R15
30/01
R18
27/02
R19
27/02
R20
13/03
R21
27/03
R22
27/03
Nett
1st 181369 LASER James Claypole   1080 (1.00) (1.00) 1.00 1.00 1.00 (14.00 DNC) (14.00 DNC) 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 8.00
2nd 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 5.00 7.00 DNF 7.00 DNF (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 1.00 3.00 DNF (14.00 DNC) 2.00 3.00 3.00 31.00
3rd 117221 LASER Ben Kuscian   1080 4.00 2.00 7.00 DNF (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 2.00 2.00 59.00
4th 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1087 2.00 5.00 2.00 (14.00 DNC) (14.00 DNC) 2.00 (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 67.00
5th 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 3.00 3.00 7.00 DNF (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 83.00
6th 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 7.00 DNF 4.00 7.00 DNF (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 88.00
7th 59895 LASER Andy Mitchell   1080 (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 3.00 DNF 3.00 DNF (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 90.00
8th 3 UNI 4 LASER II ??   1035 (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 1.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 99.00
9th 10630 UNI 2 LASER II ??   1035 (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 3.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 101.00
10th 863 UNI 5 LASER II ??   1035 (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 4.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 102.00
11th 130621 Das Boot LASER Mike Cavendish   1080 (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 5.00 DNF 103.00
12th 10623 UNI 1 LASER II ??   1035 (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 5.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 103.00
13th 10634 UNI 3 LASER II ??   1035 (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) (14.00 DNC) 14.00 DNC 6.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 104.00

RYA PY >1200 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R1
03/10
R2
03/10
R3
03/10
R4
19/09
R5
19/09
R18
27/02
R19
27/02
Nett
1st 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 1.00 (4.00) 1.00 1.00 (2.00) 1.00 1.00 5.00
2nd 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 2.00 1.00 3.00 2.00 1.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 9.00
3rd 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 3.00 5.00 4.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 2.00 2.00 16.00
4th 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 5.00 3.00 2.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 32.00
5th 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 4.00 2.00 5.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 33.00
6th 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 6.00 6.00 6.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 40.00
7th T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 7.00 7.00 7.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 43.00
8th T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 (11.00 DNF) (11.00 DNF) 11.00 DNF 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 55.00
8th 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 (11.00 DNF) (11.00 DNF) 11.00 DNF 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 55.00
8th T1 TOPPER Alannah Blount   1295 (11.00 DNF) (11.00 DNF) 11.00 DNF 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 55.00

R1-R3 - Results from October Double Whammy Event
R6, R7, R9, R10, R11, R12, R13, R14, R16, R17 - Abandoned

R1 - Optimist Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points
1 5381 Cheeky Monkey OPTIMIST Erin Pearce   1646 1 1.00
2 4119 OPTIMIST Izzy Ace   1646 2 2.00
3 5117 OPTIMIST Daniel Marotta   1646 3 3.00
4 Club 5 OPTIMIST Sophie Miles   1646 4 4.00

R2 - Optimist Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points
1 4119 OPTIMIST Izzy Ace   1646 1 1.00
2 5381 Cheeky Monkey OPTIMIST Erin Pearce   1646 2 2.00
3 5117 OPTIMIST Daniel Marotta   1646 3 3.00
4 Club 5 OPTIMIST Sophie Miles   1646 4 4.00

R3 - Optimist Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Optimist Fleet - 19/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Optimist Fleet - 19/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R8 - Optimist Fleet - 31/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R15 - Optimist Fleet - 30/01 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R18 - Optimist Fleet - 27/02 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R19 - Optimist Fleet - 27/02 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R20 - Optimist Fleet - 13/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R21 - Optimist Fleet - 27/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R22 - Optimist Fleet - 27/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R1 - RYA PY <1200 Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 30:28 2 0:28:13 0:00:00 1080 1.00
2 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1087 39:27 2 0:36:18 0:08:47 1398.446 2.00
3 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 40:35 2 0:37:35 0:10:07 1438.621 3.00
4 117221 LASER Ben Kuscian   1080 40:41 2 0:37:40 0:10:13 1442.166 4.00
5 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 59:00 2 0:54:08 0:28:15 2091.466 5.00
6 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 DNF         7.00

R2 - RYA PY <1200 Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 41:09 3 0:38:06 0:00:00 1080 1.00
2 117221 LASER Ben Kuscian   1080 30:36 2 0:42:30 0:03:10 1204.666 2.00
3 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 39:38 2 0:55:03 0:12:12 1560.292 3.00
4 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 33:19 2 0:59:04 0:11:50 1311.616 4.00
5 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1087 23:59 1 1:06:11 0:10:11 1888.36 5.00
6 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 DNF 2       7.00

R3 - RYA PY <1200 Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 28:42 2 0:26:34 0:00:00 1080 1.00
2 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1087 33:55 2 0:31:12 0:05:02 1276.307 2.00
3 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 DNF 2       7.00
3 117221 LASER Ben Kuscian   1080 DNF 2       7.00
3 180832 Little Splash LASER Laura Morris   1080 DNF 2       7.00
3 5145 Hakuna Matata LASER 5000 Tim Hughes Neil Graddage 846 DNF 2       7.00

R4 - RYA PY <1200 Fleet - 19/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 24:25 3 0:22:36 0:00:00 1080 1.00
2 59895 LASER Andy Mitchell   1080 DNF         3.00

R5 - RYA PY <1200 Fleet - 19/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 15:10 2 0:14:03 0:00:00 1080 1.00
2 59895 LASER Andy Mitchell   1080 DNF         3.00

R8 - RYA PY <1200 Fleet - 31/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 3 UNI 4 LASER II ??   1035 12:54 1 0:12:28 0:00:00 1035 1.00
2 596 LASER STRATOS Max Hughes Gareth Kembery 1087 14:03 1 0:12:56 0:00:30 1127.267 2.00
3 10630 UNI 2 LASER II ??   1035 13:40 1 0:13:12 0:00:46 1096.512 3.00
4 863 UNI 5 LASER II ??   1035 16:09 1 0:15:36 0:03:15 1295.756 4.00
5 10623 UNI 1 LASER II ??   1035 18:21 1 0:17:44 0:05:27 1472.267 5.00
6 10634 UNI 3 LASER II ??   1035 20:36 1 0:19:54 0:07:42 1652.791 6.00

R15 - RYA PY <1200 Fleet - 30/01 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points
1 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 1 1.00

R18 - RYA PY <1200 Fleet - 27/02 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 25:11 2 0:23:19 0:00:00 1080 1.00
2 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 DNF 3       3.00

R19 - RYA PY <1200 Fleet - 27/02 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 8:53 1 0:08:14 0:00:00 1080 1.00

R20 - RYA PY <1200 Fleet - 13/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 51:25 2 0:47:36 0:00:00 1080 1.00
2 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 38:08 1 1:09:58 0:12:11 1601.971 2.00

R21 - RYA PY <1200 Fleet - 27/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 40:12 3 0:37:13 0:00:00 1080 1.00
2 117221 LASER Ben Kuscian   1080 44:16 3 0:40:59 0:04:04 1189.254 2.00
3 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 36:44 2 0:50:33 0:09:41 1480.299 3.00

R22 - RYA PY <1200 Fleet - 27/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 181369 LASER James Claypole   1080 34:01 3 0:31:30 0:00:00 1080 1.00
2 117221 LASER Ben Kuscian   1080 37:04 3 0:34:19 0:03:03 1176.835 2.00
3 188 HOBIE 405 Richard Woffinden Ria Woffinden 1090 34:32 2 0:47:31 0:11:39 1644.606 3.00
4 130621 Das Boot LASER Mike Cavendish   1080 DNF 3       5.00

R1 - RYA PY >1200 Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 38:12 2 0:29:30 0:00:00 1295 1.00
2 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 38:21 2 0:29:37 0:00:09 1300.085 2.00
3 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 39:10 2 0:30:15 0:00:58 1327.771 3.00
4 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 39:52 2 0:30:47 0:01:40 1351.501 4.00
5 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 40:51 2 0:31:33 0:02:39 1384.836 5.00
6 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 42:30 2 0:32:12 0:03:34 1440.772 6.00
7 T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 25:08 1 0:38:49 0:06:02 1704.066 7.00
8 T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 DNF 2       11.00
8 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 DNF 2       11.00
8 T1 TOPPER Alannah Blount   1295 DNF 2       11.00

R2 - RYA PY >1200 Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 31:30 2 0:24:19 0:00:00 1295 1.00
2 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 32:37 2 0:25:11 0:01:07 1340.907 2.00
3 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 32:49 2 0:25:20 0:01:19 1349.13 3.00
4 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 33:17 2 0:25:42 0:01:47 1368.315 4.00
5 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 33:33 2 0:25:54 0:02:03 1379.278 5.00
6 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 38:58 2 0:29:31 0:06:52 1601.963 6.00
7 T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 40:10 2 0:31:01 0:08:40 1651.296 7.00
8 T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 DNF 2       11.00
8 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 DNF 2       11.00
8 T1 TOPPER Alannah Blount   1295 DNF 2       11.00

R3 - RYA PY >1200 Fleet - 03/10 at 

Results from October Double Whammy Event

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 36:36 2 0:28:16 0:00:00 1295 1.00
2 42400 TOPPER Tobias Shapton   1295 36:50 2 0:28:27 0:00:14 1303.256 2.00
3 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 37:10 2 0:28:42 0:00:34 1315.05 3.00
4 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 38:42 2 0:29:53 0:02:06 1369.303 4.00
5 42083 TOPPER Chloe Shapton   1295 39:00 2 0:30:07 0:02:24 1379.918 5.00
6 14027 TOPPER 4.2 Callum Elwin   1320 41:10 2 0:31:11 0:03:52 1456.58 6.00
7 T3 TOPPER Caitlin Jenkins   1295 25:00 1 0:38:37 0:06:42 1769.126 7.00
8 T2 TOPPER 4.2 Joel Blount   1320 DNF 2       11.00
8 42477 TOPPER Izzy Hope   1295 DNF 2       11.00
8 T1 TOPPER Alannah Blount   1295 DNF 2       11.00

R4 - RYA PY >1200 Fleet - 19/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 26:08 3 0:20:11 0:00:00 1295 1.00
2 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 26:19 3 0:20:19 0:00:11 1304.085 2.00

R5 - RYA PY >1200 Fleet - 19/09 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 46482 TOPPER Frankie Dickens   1295 16:56 3 0:13:05 0:00:00 1295 1.00
2 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 17:48 2 0:20:37 0:06:31 2041.919 2.00

R8 - RYA PY >1200 Fleet - 31/10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R15 - RYA PY >1200 Fleet - 30/01 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R18 - RYA PY >1200 Fleet - 27/02 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 26:52 3 0:20:45 0:00:00 1295 1.00
2 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 24:53 2 0:28:49 0:06:58 1799.102 2.00

R19 - RYA PY >1200 Fleet - 27/02 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 TOPPER Patrick Morgan   1295 14:49 2 0:11:26 0:00:00 1295 1.00
2 28410 TOPPER Tommi Coode   1295 17:50 2 0:13:46 0:03:01 1558.661 2.00

R20 - RYA PY >1200 Fleet - 13/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R21 - RYA PY >1200 Fleet - 27/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R22 - RYA PY >1200 Fleet - 27/03 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com