event burgee venue burgee

Spring Series 2010 - Dinghy Fleet

Mumbles Yacht Club

Results are final as of 21:19 on May 16, 2010

RYA PY <1200 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R2
11/04
R4
25/04
R5
25/04
R6
09/05
R7
09/05
R8
16/05
R9
16/05
Nett
1st 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 1.00 (4.00) (4.00) 1.00 1.00 1.00 2.00 6.00
2nd 59895 Laser Andy Mitchell   1078 (12.00 DNC) 8.00 (9.00) 2.00 2.00 2.00 3.00 17.00
3rd 1862 Chaos Scorpion Tim Claypole Julie Claypole 1056 (12.00 DNC) 2.00 2.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 3.00 1.00 20.00
4th 212 RS 200 Lyndsay Bater Elizabeth Bater 1059 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 1.50 OOD 1.50 OOD 39.00
5th 41161/49653 Mr Brightside 420 Chloe Shapton Jess Annett 1087 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 3.00 3.00 12.00 DNC 12.00 DNC 42.00
6th 188306 Laser Tom Wilmot   1078 (12.00 DNC) 3.00 3.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 42.00
7th 10623 UNI 1 LASER II ??   1035 (12.00 DNC) 6.00 1.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 43.00
8th 10630 UNI 2 LASER II D. Mon B. Bland 1035 (12.00 DNC) 1.00 8.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 45.00
9th 117221 Laser Ben Kuscian   1078 (12.00 DNC) 7.00 5.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 48.00
10th 10634 UNI 3 LASER II ??   1035 (12.00 DNC) 5.00 7.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 48.00
11th 136516 Laser Dan Williams   1078 (12.00 DNC) 9.00 6.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 51.00

RYA PY >1200 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: As per MYC SIs
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY R4
25/04
R5
25/04
R6
09/05
R7
09/05
Nett
1st 45918 Topper Patrick Morgan   1290 (5.00 DNC) 5.00 DNC 1.00 1.00 7.00
2nd T1 Topper Dave Hope   1290 1.00 1.00 (5.00 DNC) 5.00 DNC 7.00
3rd T2 Topper Giles Davies   1290 2.00 2.00 (5.00 DNC) 5.00 DNC 9.00
4th T3 Topper Izzy Hope   1290 3.00 (5.00 DNC) 2.00 5.00 DNC 10.00

R1 - No competitors
R3 - Abandoned

R2 - RYA PY <1200 Fleet - 11/04 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points
1 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 1 1.00

R4 - RYA PY <1200 Fleet - 25/04 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 10630 UNI 2 LASER II D. Mon B. Bland 1035 43:21 4 0:41:53 0:00:00 1035 1.00
2 1862 Chaos Scorpion Tim Claypole Julie Claypole 1056 44:24 4 0:42:03 0:00:10 1060.069 2.00
3 188306 Laser Tom Wilmot   1078 46:07 4 0:42:47 0:00:58 1101.055 3.00
4 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 48:16 4 0:44:46 0:03:07 1152.388 4.00
5 10634 UNI 3 LASER II ??   1035 48:35 4 0:46:56 0:05:14 1159.948 5.00
6 10623 UNI 1 LASER II ??   1035 48:50 4 0:47:11 0:05:29 1165.917 6.00
7 117221 Laser Ben Kuscian   1078 41:02 3 0:50:45 0:07:10 1306.251 7.00
8 59895 Laser Andy Mitchell   1078 41:20 3 0:51:07 0:07:28 1315.802 8.00
9 136516 Laser Dan Williams   1078 41:30 3 0:51:20 0:07:38 1321.107 9.00

R5 - RYA PY <1200 Fleet - 25/04 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 10623 UNI 1 LASER II ??   1035 49:05 4 0:47:25 0:00:00 1035 1.00
2 1862 Chaos Scorpion Tim Claypole Julie Claypole 1056 50:08 4 0:47:28 0:00:03 1057.141 2.00
3 188306 Laser Tom Wilmot   1078 52:16 4 0:48:29 0:01:09 1102.126 3.00
4 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 53:17 4 0:49:26 0:02:10 1123.564 4.00
5 117221 Laser Ben Kuscian   1078 55:58 4 0:51:55 0:04:51 1180.146 5.00
6 136516 Laser Dan Williams   1078 56:59 4 0:52:52 0:05:52 1201.584 6.00
7 10634 UNI 3 LASER II ??   1035 55:30 4 0:53:37 0:06:25 1170.306 7.00
8 10630 UNI 2 LASER II D. Mon B. Bland 1035 1:00:42 4 0:58:39 0:11:37 1279.956 8.00
9 59895 Laser Andy Mitchell   1078 59:05 3 1:13:05 0:20:44 1661.154 9.00

R6 - RYA PY <1200 Fleet - 09/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 35:52 2 0:33:16 0:00:00 1078 1.00
2 59895 Laser Andy Mitchell   1078 39:00 2 0:36:11 0:03:08 1172.175 2.00
3 41161/49653 Mr Brightside 420 Chloe Shapton Jess Annett 1087 39:39 2 0:36:29 0:03:29 1191.711 3.00

R7 - RYA PY <1200 Fleet - 09/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 32:58 2 0:30:35 0:00:00 1078 1.00
2 59895 Laser Andy Mitchell   1078 34:38 2 0:32:08 0:01:40 1132.499 2.00
3 41161/49653 Mr Brightside 420 Chloe Shapton Jess Annett 1087 35:20 2 0:32:30 0:02:05 1155.389 3.00

R8 - RYA PY <1200 Fleet - 16/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 31:00 3 0:28:45 0:00:00 1078 1.00
2 212 RS 200 Lyndsay Bater Elizabeth Bater 1059 OOD 3       1.50
3 59895 Laser Andy Mitchell   1078 31:42 3 0:29:24 0:00:42 1102.342 2.00
4 1862 Chaos Scorpion Tim Claypole Julie Claypole 1056 35:20 3 0:33:28 0:04:58 1228.688 3.00

R9 - RYA PY <1200 Fleet - 16/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 1862 Chaos Scorpion Tim Claypole Julie Claypole 1056 39:18 2 0:37:13 0:00:00 1056 1.00
2 212 RS 200 Lyndsay Bater Elizabeth Bater 1059 OOD 2       1.50
3 130621 Das Boot Laser Mike Cavendish   1078 45:52 2 0:42:33 0:05:45 1232.448 2.00
4 59895 Laser Andy Mitchell   1078 52:39 2 0:48:50 0:12:32 1414.718 3.00

R2 - RYA PY >1200 Fleet - 11/04 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R4 - RYA PY >1200 Fleet - 25/04 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 T1 Topper Dave Hope   1290 45:35 3 0:35:20 0:00:00 1290 1.00
2 T2 Topper Giles Davies   1290 48:40 3 0:37:44 0:03:05 1377.258 2.00
3 T3 Topper Izzy Hope   1290 37:50 2 0:44:00 0:07:27 1606.015 3.00

R5 - RYA PY >1200 Fleet - 25/04 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 T1 Topper Dave Hope   1290 49:13 3 0:38:09 0:00:00 1290 1.00
2 T2 Topper Giles Davies   1290 52:43 3 0:40:52 0:03:30 1381.737 2.00

R6 - RYA PY >1200 Fleet - 09/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 Topper Patrick Morgan   1290 41:56 2 0:32:30 0:00:00 1290 1.00
2 T3 Topper Izzy Hope   1290 42:21 1 1:05:40 0:21:23 2605.636 2.00

R7 - RYA PY >1200 Fleet - 09/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 45918 Topper Patrick Morgan   1290 36:39 2 0:28:25 0:00:00 1290 1.00

R8 - RYA PY >1200 Fleet - 16/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

R9 - RYA PY >1200 Fleet - 16/05 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Name Class HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
OODOfficer Of the Day points1.5

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com