event burgee venue burgee

MYC/SYSAC April Series 2008

Mumbles Yacht Cliub

Results are final as of 17:10 on June 16, 2008

Contents

IRC Division

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Ratings:IRC, Entries:11, Scoring system:Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating April 1 April 2 April 3 April 4 April 5 April 6 Total Nett
1st IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027 2.0 (4.0) 2.0 1.0 2.0 3.0 14.0 10.0
2nd IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050 5.0 1.0 (7.0) 3.0 1.0 1.0 18.0 11.0
3rd IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029 1.0 2.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 19.0 14.0
4th IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031 4.0 3.0 4.0 2.0 3.0 (5.0) 21.0 16.0
5th IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033 (DNC) 5.0 5.0 5.0 4.0 2.0 33.0 21.0
6th IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993 3.0 (6.0) 1.0 6.0 6.0 6.0 28.0 22.0
7th IRC Big Foot J105 HLT 105   1.045 (DNC) DNC 6.0 7.0 7.0 8.0 52.0 40.0
8th IRC Shady Lady   2568 Tudor 1.000 (DNC) DNC DNC DNC DNC 7.0 67.0 55.0
9th IRC Chilli Jam J80 856 Ashley Barker 0.967 (DNC) DNC DNC 8.0 DNC DNC 68.0 56.0
10th IRC Small Stuff   F328 Ken Williams 0.878 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 72.0 60.0
10th IRC Barafundle Sigma 9666 Neil White 1.039 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 72.0 60.0

PY Division

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Ratings:PY, Entries:6, Scoring system:Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY April 1 April 2 April 3 April 4 April 5 April 6 Total Nett
1st PY Strumpet   9336   915 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd PY Barbarossa   38 Peter 855 2.0 (DNF) 2.0 2.0 2.0 2.0 17.0 10.0
3rd PY Stormalong   865Y   1080 3.0 2.0 3.0 3.0 (DNF) DNF 25.0 18.0
4th PY Shark Attack J24   Oscar Chess 936 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 42.0 35.0
4th PY Torval Beneteau First 30   950 (DNC) DNC DNC DNC DNF DNC 42.0 35.0
4th PY Spear   6 Tony Martin 1090 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 42.0 35.0

April 1 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett
1 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   52:49 0:54:21 1.0
2 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   53:06 0:54:32 2.0
3 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   55:24 0:55:01 3.0
4 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   53:24 0:55:03 4.0
5 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   52:43 0:55:21 5.0

April 2 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett
1 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   1:29:27 1:33:55 1.0
2 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   1:32:17 1:34:58 2.0
3 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   1:33:01 1:35:54 3.0
4 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   1:34:19 1:36:52 4.0
5 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   1:34:58 1:38:06 5.0
6 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   1:39:50 1:39:08 6.0

April 3 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett
1 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   1:29:17 1:28:40 1.0
2 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   1:28:23 1:30:46 2.0
3 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   1:29:02 1:31:37 3.0
4 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   1:30:16 1:33:04 4.0
5 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   1:31:55 1:34:57 5.0
6 IRC Big Foot J105 HLT 105   1.045   1:32:35 1:36:45 6.0
7 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   1:32:12 1:36:49 7.0

April 4 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett
1 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   1:19:34 1:21:43 1.0
2 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   1:20:34 1:23:04 2.0
3 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   1:20:01 1:24:01 3.0
4 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   1:23:07 1:25:32 4.0
5 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   1:24:05 1:26:51 5.0
6 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   1:28:28 1:27:51 6.0
7 IRC Big Foot J105 HLT 105   1.045   1:24:42 1:28:31 7.0
8 IRC Chilli Jam J80 856 Ashley Barker 0.967   1:34:34 1:31:27 8.0

April 5 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett
1 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   1:38:24 1:43:19 1.0
2 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   1:41:29 1:44:13 2.0
3 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   1:43:34 1:46:47 3.0
4 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   1:47:12 1:50:44 4.0
5 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   1:51:29 1:54:43 5.0
6 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   1:56:37 1:55:48 6.0
7 IRC Big Foot J105 HLT 105   1.045   2:00:53 2:06:19 7.0

April 6 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett
1 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   1:23:42 1:27:53 1.0
2 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   1:27:24 1:30:17 2.0
3 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   1:32:59 1:35:30 3.0
4 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   1:36:06 1:38:53 4.0
5 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   1:38:03 1:41:05 5.0
6 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   1:43:34 1:42:51 6.0
7 IRC Shady Lady   2568 Tudor 1.000   1:44:52 1:44:52 7.0
8 IRC Big Foot J105 HLT 105   1.045   1:42:12 1:46:48 8.0

April 1 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett
1 PY Strumpet   9336   915   53:52 0:58:52 1.0
2 PY Barbarossa   38 Peter 855   53:01 1:02:00 2.0
3 PY Stormalong   865Y   1080   1:11:42 1:06:23 3.0

April 2 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett
1 PY Strumpet   9336   915   1:09:36 1:16:04 1.0
2 PY Stormalong   865Y   1080   1:23:41 1:17:29 2.0
3 PY Barbarossa   38 Peter 855   DNF   7.0

April 3 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett
1 PY Strumpet   9336   915   1:17:38 1:24:51 1.0
2 PY Barbarossa   38 Peter 855   1:16:32 1:29:31 2.0
3 PY Stormalong   865Y   1080   1:46:10 1:38:18 3.0

April 4 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett
1 PY Strumpet   9336   915   1:10:55 1:17:30 1.0
2 PY Barbarossa   38 Peter 855   1:08:12 1:19:46 2.0
3 PY Stormalong   865Y   1080   1:32:45 1:25:53 3.0

April 5 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett
1 PY Strumpet   9336   915   1:33:54 1:42:37 1.0
2 PY Barbarossa   38 Peter 855   1:39:16 1:56:06 2.0
3 PY Stormalong   865Y   1080   DNF   7.0
3 PY Torval Beneteau First 30   950   DNF   7.0

April 6 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett
1 PY Strumpet   9336   915   55:20 1:00:28 1.0
2 PY Barbarossa   38 Peter 855   56:39 1:06:15 2.0
3 PY Stormalong   865Y   1080   DNF   7.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish7

www.mumblesyachtclub.co.uk
thewyndonarms@aol.com

www.mumblesyachtclub.co.uk
thewyndonarms@aol.com

Sailwave Scoring Software 1.95 Build 8
www.sailwave.com