event burgee venue burgee

MYC/BCYC Evening Post Regatta

Mumbles Yacht Cliub

Results are final as of 17:28 on June 16, 2008

Contents

IRC Division

Sailed:4, Discards:0, To count:4, Ratings:IRC, Entries:11, Scoring system:Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st IRC Fireflash Hunter 707   James 0.928 2.0 2.0 1.0 1.0 6.0 6.0  
2nd IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050 DNF 1.0 2.0 2.0 17.0 17.0  
3rd IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029 1.0 6.0 3.0 7.0 17.0 17.0  
4th IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031 3.0 5.0 4.0 8.0 20.0 20.0  
5th IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993 4.0 7.0 5.0 6.0 22.0 22.0  
6th IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033 7.0 3.0 DNF 4.0 26.0 26.0  
7th IRC Freya   F328 Ken Williams 0.889 6.0 4.0 6.0 DNC 28.0 28.0  
8th IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027 5.0 8.0 7.0 DNC 32.0 32.0  
9th IRC Barafundle Sigma 9666 Neil White 1.039 DNC DNC DNC 3.0 39.0 39.0  
10th IRC Big Foot J105 HLT 105   1.014 DNC DNC DNC 5.0 41.0 41.0  
11th IRC Shady Lady   2568 Tudor 1.000 DNC DNC DNC DNC 48.0 48.0  

PY Division

Sailed:4, Discards:0, To count:4, Ratings:PY, Entries:4, Scoring system:Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st PY Spear   6 Tony Martin 1090 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0  
2nd PY Barbarossa Bavaria 38 38 Peter 855 DNC DNC DNC 2.0 17.0 17.0  
3rd PY Stormalong   865Y   1080 DNC DNC DNC DNC 20.0 20.0  
3rd PY Strumpet   9336   915 DNC DNC DNC DNC 20.0 20.0  

R1 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   44:36 0:45:54 1.0  
2 IRC Fireflash Hunter 707   James 0.928   49:59 0:46:23 2.0  
3 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   46:19 0:47:45 3.0  
4 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   48:07 0:47:47 4.0  
5 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   47:08 0:48:24 5.0  
6 IRC Freya   F328 Ken Williams 0.889   59:40 0:53:03 6.0  
7 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   54:03 0:55:50 7.0  
8 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   DNF   12.0  

R2 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   27:55 0:29:19 1.0  
2 IRC Fireflash Hunter 707   James 0.928   32:23 0:30:03 2.0  
3 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   30:10 0:31:10 3.0  
4 IRC Freya   F328 Ken Williams 0.889   35:06 0:31:12 4.0  
5 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   30:27 0:31:24 5.0  
6 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   30:47 0:31:41 6.0  
7 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   32:31 0:32:17 7.0  
8 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   33:46 0:34:41 8.0  

R3 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 IRC Fireflash Hunter 707   James 0.928   31:27 0:29:11 1.0  
2 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   28:05 0:29:29 2.0  
3 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   29:23 0:30:14 3.0  
4 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   30:08 0:31:04 4.0  
5 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   34:29 0:34:15 5.0  
6 IRC Freya   F328 Ken Williams 0.889   39:06 0:34:46 6.0  
7 IRC Foxtrot First 36.7 7797 George Pettifer 1.027   33:54 0:34:49 7.0  
8 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   DNF   12.0  

R4 - IRC Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm Rating Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 IRC Fireflash Hunter 707   James 0.928   65:37 1:00:54 1.0  
2 IRC Kind of Magic IMX 38 IRL 5476 Tony Ackland 1.050   58:54 1:01:51 2.0  
3 IRC Barafundle Sigma 9666 Neil White 1.039   60:30 1:02:52 3.0  
4 IRC Judgement Day J109 1508 Jonathan Tithecott 1.033   61:00 1:03:01 4.0  
5 IRC Big Foot J105 HLT 105   1.014   62:46 1:03:39 5.0  
6 IRC Daydream X-332 9653 Stephen Cuthforth 0.993   64:27 1:04:00 6.0  
7 IRC Molly Cork 1720 GBR 1709 Various 1.029   62:16 1:04:04 7.0  
8 IRC Aztec 2 HOD 35 IRL 7718 Mark Hartley 1.031   62:19 1:04:15 8.0  

R1 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 PY Spear   6 Tony Martin 1090   22:15 0:20:25 1.0  

R2 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 PY Spear   6 Tony Martin 1090   20:53 0:19:10 1.0  

R3 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 PY Spear   6 Tony Martin 1090   21:35 0:19:48 1.0  

R4 - PY Division

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Division Boat Class SailNo Helm PY Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 PY Spear   6 Tony Martin 1090   50:01 0:45:53 1.0  
2 PY Barbarossa Bavaria 38 38 Peter 855   41:42 0:48:46 2.0  

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish12


www.mumblesyachtclub.co.uk
thewyndonarms@aol.com

Sailwave Scoring Software 1.95 Build 8
www.sailwave.com