MYC Mumbles Week

Mumbles Yacht Club

Results are final as of 19:25 on August 30, 2007

Contents

Slow Handicap Fleet

Sailed:10, Discards:2, To count:8, Ratings:PY, Entries:22, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 DNC DNC 54.0 8.0
2nd Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 4.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 20.0 14.0
3rd Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 DNC 5.0 3.0 DNC 7.0 3.0 3.0 4.0 4.0 5.0 80.0 34.0
4th Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 7.0 7.0 6.0 3.0 4.0 5.0 5.0 9.0 5.0 12.0 63.0 42.0
5th Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 10.0 10.0 10.0 6.0 6.0 4.0 6.0 5.0 7.0 6.0 70.0 50.0
6th Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 8.0 9.0 8.0 7.0 8.0 DNF 7.0 10.0 6.0 13.0 99.0 63.0
7th Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 6.0 6.0 4.0 4.0 5.0 6.0 DNC DNC DNC 11.0 111.0 65.0
8th Slow Handicap Chaos SCORPION 1862 Tim Claypole Chris/Andrew Claypole 1056 2.0 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3.0 2.0 2.0 147.0 101.0
9th Slow Handicap White Water TOPPER T Tom Chess   1290 11.0 11.0 9.0 8.0 9.0 7.0 DNC DNC DNC DNC 147.0 101.0
10th Slow Handicap BLUE SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails B Rosie Johnson Chloe Shapton 1263 9.0 8.0 7.0 5.0 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 167.0 121.0
11th Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5417 Calum Mogridge   1646 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8.0 8.0 10.0 10.0 174.0 128.0
12th Slow Handicap PINK SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails P Neil Graddage Ceri Dacey 1263 5.0 4.0 5.0 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 175.0 129.0
13th Slow Handicap   420 49653 Dan Herbert-Evans Bethan Herbert-Evans 1087 3.0 3.0 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 190.0 144.0
14th Slow Handicap Telstar LASER 77968 James Claypole   1078 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3.0 4.0 191.0 145.0
15th Slow Handicap   420 49653 Tim Hughes Neil Graddage 1087 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4.0 6.0 DNC DNC 194.0 148.0
16th Slow Handicap   LASER 2000 2623 Steve Kent Sue Kent 1089 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 9.0 8.0 201.0 155.0
17th Slow Handicap   WANDERER 1533     1132 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8.0 9.0 201.0 155.0
18th Slow Handicap   LASER RADIAL 5982 Andrew Claypole   1101 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 11.0 7.0 202.0 156.0
19th Slow Handicap   420 49653 Chris Sanders   1087 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3.0 210.0 164.0
20th Slow Handicap   LASER TBC Neil Graddage   1078 DNC DNC DNC DNC 3.0 DNF DNC DNC DNC DNC 210.0 164.0
21st Slow Handicap   420 45775 Mark Childs Chloe Childs 1087 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7.0 DNC DNC 214.0 168.0
22nd Slow Handicap   LASER RADIAL 184951 Nathan Paine   1101 DNC DNC DNC DNC 10.0 DNF DNC DNC DNC DNC 217.0 171.0

Fast Handicap Fleet

Sailed:10, Discards:2, To count:8, Ratings:PY, Entries:6, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 DNC DNC 27.0 13.0
2nd Fast Handicap Uncle Glyn DART18 6462 Oscar Chess Niamh Chess 798 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 DNC DNC DNC DNC 40.0 26.0
3rd Fast Handicap   A 39` Colin Jenkins   691 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1.0 1.0 58.0 44.0
4th Fast Handicap   LASER 5000 5145 Tim Hughes Neil Graddage 846 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2.0 2.0 60.0 46.0
5th Fast Handicap Itchy Pussy Hurricane   Dai Paine Nathan Paine 691 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3.0 3.0 62.0 48.0
6th Fast Handicap 4.9TDI 49ER 237 Tom Herbert-Evans Dan Herbert-Evans 747 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNF DNC 70.0 56.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 30:15 3 0:28:04 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap Chaos SCORPION 1862 Tim Claypole Chris/Andrew Claypole 1056 32:23 3 0:30:40 0:02:45 1154.024 2.0
3 Slow Handicap   420 49653 Dan Herbert-Evans Bethan Herbert-Evans 1087 33:29 3 0:30:48 0:02:59 1193.224 3.0
4 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 33:17 3 0:31:26 0:03:34 1186.097 4.0
5 Slow Handicap PINK SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails P Neil Graddage Ceri Dacey 1263 30:17 2 0:35:58 0:06:39 1618.782 5.0
6 Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 31:26 2 0:36:33 0:07:18 1680.255 6.0
7 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 31:50 2 0:37:01 0:07:42 1701.636 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 39:34 2 0:46:00 0:15:26 2115.018 8.0
9 Slow Handicap BLUE SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails B Rosie Johnson Chloe Shapton 1263 38:53 2 0:46:11 0:15:15 2078.491 9.0
10 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 31:34 1 0:57:32 0:16:10 3374.764 10.0
11 Slow Handicap White Water TOPPER T Tom Chess   1290 25:37 1 0:59:34 0:13:33 2738.655 11.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 31:53 3 0:29:35 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 34:00 3 0:32:06 0:02:41 1149.566 2.0
3 Slow Handicap   420 49653 Dan Herbert-Evans Bethan Herbert-Evans 1087 36:21 3 0:33:26 0:04:12 1229.021 3.0
4 Slow Handicap PINK SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails P Neil Graddage Ceri Dacey 1263 32:56 2 0:39:07 0:08:02 1670.252 4.0
5 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 43:13 3 0:39:15 0:10:39 1461.189 5.0
6 Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 35:24 2 0:41:10 0:09:58 1795.352 6.0
7 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 35:57 2 0:41:48 0:10:31 1823.246 7.0
8 Slow Handicap BLUE SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails B Rosie Johnson Chloe Shapton 1263 36:25 2 0:43:15 0:11:31 1846.913 8.0
9 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 38:07 2 0:44:19 0:12:41 1933.131 9.0
10 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 51:09 2 0:46:37 0:18:42 2594.131 10.0
11 Slow Handicap White Water TOPPER T Tom Chess   1290 44:34 2 0:51:49 0:19:08 2260.25 11.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 35:13 3 0:32:40 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 39:15 3 0:37:04 0:04:39 1201.462 2.0
3 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 43:40 3 0:39:40 0:07:42 1336.659 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 38:13 2 0:44:26 0:10:07 1754.747 4.0
5 Slow Handicap PINK SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails P Neil Graddage Ceri Dacey 1263 37:49 2 0:44:55 0:10:19 1736.381 5.0
6 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 38:47 2 0:45:06 0:10:41 1780.766 6.0
7 Slow Handicap BLUE SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails B Rosie Johnson Chloe Shapton 1263 40:07 2 0:47:39 0:12:37 1841.987 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 43:10 2 0:50:12 0:15:04 1982.03 8.0
9 Slow Handicap White Water TOPPER T Tom Chess   1290 46:08 2 0:53:39 0:18:02 2118.247 9.0
10 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 34:06 1 1:02:09 0:16:11 3131.455 10.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 31:28 3 0:29:11 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 35:33 3 0:33:34 0:04:38 1217.889 2.0
3 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 37:00 2 0:43:01 0:11:54 1901.345 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 37:02 2 0:43:04 0:11:56 1903.058 4.0
5 Slow Handicap BLUE SAIL LASER PICO Double Handed Two Sails B Rosie Johnson Chloe Shapton 1263 36:48 2 0:43:42 0:12:13 1891.068 5.0
6 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 24:07 1 0:43:57 0:08:06 2478.601 6.0
7 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 38:31 2 0:44:47 0:13:25 1979.283 7.0
8 Slow Handicap White Water TOPPER T Tom Chess   1290 44:04 2 0:51:14 0:18:58 2264.485 8.0

R5 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 48:52 3 0:45:20 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 61:17 3 0:57:52 0:13:17 1351.912 2.0
3 Slow Handicap   LASER TBC Neil Graddage   1078 64:37 3 0:59:56 0:15:45 1425.445 3.0
4 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 52:30 2 1:01:03 0:13:31 1737.227 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 54:08 2 1:02:57 0:15:09 1791.274 5.0
6 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 71:23 2 1:05:03 0:21:38 2362.077 6.0
7 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 48:23 2 1:05:55 0:15:07 1601.006 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 58:27 2 1:07:58 0:19:28 1934.113 8.0
9 Slow Handicap White Water TOPPER T Tom Chess   1290 58:47 2 1:08:21 0:19:48 1945.143 9.0
10 Slow Handicap   LASER RADIAL 184951 Nathan Paine   1101 60:56 2 1:23:01 0:27:40 2016.286 10.0

R6 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 43:27 3 0:40:18 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 47:27 3 0:44:48 0:04:46 1177.241 2.0
3 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 37:59 2 0:51:45 0:08:24 1413.557 3.0
4 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 30:36 1 0:55:46 0:08:29 2277.57 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 49:05 2 0:57:04 0:14:25 1826.646 5.0
6 Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 50:10 2 0:58:20 0:15:30 1866.962 6.0
7 Slow Handicap White Water TOPPER T Tom Chess   1290 55:10 2 1:04:09 0:20:30 2053.038 7.0
8 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 DNF         23.0
8 Slow Handicap   LASER TBC Neil Graddage   1078 DNF         23.0
8 Slow Handicap   LASER RADIAL 184951 Nathan Paine   1101 DNF         23.0

R7 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 50:58 3 0:47:17 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 51:16 3 0:48:25 0:01:12 1084.345 2.0
3 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 40:55 2 0:55:45 0:06:13 1298.147 3.0
4 Slow Handicap   420 49653 Tim Hughes Neil Graddage 1087 42:50 2 0:59:06 0:08:34 1358.957 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 55:35 2 1:04:38 0:14:55 1763.471 5.0
6 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 36:19 1 1:06:11 0:10:23 2304.41 6.0
7 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 56:57 2 1:06:13 0:16:17 1806.831 7.0
8 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5417 Calum Mogridge   1646 36:50 1 1:07:08 0:10:54 2337.194 8.0

R8 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   LASER 188299 Andy Joseph   1078 39:15 3 0:36:25 0:00:00 1078 1.0
2 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 41:16 3 0:38:58 0:02:43 1133.388 2.0
3 Slow Handicap Chaos SCORPION 1862 Tim Claypole Chris/Andrew Claypole 1056 42:00 3 0:39:46 0:03:33 1153.529 3.0
4 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 48:50 3 0:44:21 0:08:45 1341.206 4.0
5 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 50:49 2 0:46:19 0:10:52 2093.517 5.0
6 Slow Handicap   420 49653 Tim Hughes Neil Graddage 1087 51:18 3 0:47:12 0:11:43 1408.953 6.0
7 Slow Handicap   420 45775 Mark Childs Chloe Childs 1087 52:27 3 0:48:15 0:12:52 1440.538 7.0
8 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5417 Calum Mogridge   1646 54:50 2 0:49:58 0:14:53 2258.994 8.0
9 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 43:37 2 0:50:43 0:12:18 1796.896 9.0
10 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 46:12 2 0:53:43 0:14:53 1903.322 10.0

R9 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 27:34 2 0:26:02 0:00:00 1059 1.0
2 Slow Handicap Chaos SCORPION 1862 Tim Claypole Chris/Andrew Claypole 1056 28:03 2 0:26:34 0:00:34 1077.568 2.0
3 Slow Handicap Telstar LASER 77968 James Claypole   1078 29:21 2 0:27:14 0:01:17 1127.508 3.0
4 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 34:52 2 0:31:40 0:06:12 1339.437 4.0
5 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 44:07 2 0:34:12 0:10:32 1694.784 5.0
6 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 44:37 2 0:34:35 0:11:02 1713.992 6.0
7 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 28:54 1 0:35:07 0:07:29 2220.443 7.0
8 Slow Handicap   WANDERER 1533     1132 41:39 2 0:36:48 0:12:11 1600.025 8.0
9 Slow Handicap   LASER 2000 2623 Steve Kent Sue Kent 1089 40:19 2 0:37:01 0:11:58 1548.804 9.0
10 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5417 Calum Mogridge   1646 30:41 1 0:37:17 0:09:16 2357.459 10.0
11 Slow Handicap   LASER RADIAL 5982 Andrew Claypole   1101 43:48 2 0:39:47 0:15:08 1682.619 11.0

R10 - Slow Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Slow Handicap   RS 200 380 Dai Thomas Liam Hudson 1059 38:34 3 0:36:25 0:00:00 1059 1.0
2 Slow Handicap Chaos SCORPION 1862 Tim Claypole Chris/Andrew Claypole 1056 40:20 3 0:38:12 0:01:53 1107.511 2.0
3 Slow Handicap   420 49653 Chris Sanders   1087 42:24 3 0:39:00 0:02:49 1164.259 3.0
4 Slow Handicap Telstar LASER 77968 James Claypole   1078 42:05 3 0:39:02 0:02:49 1155.564 4.0
5 Slow Handicap   LASER RADIAL 162850 Adam Paine   1101 43:32 3 0:39:32 0:03:26 1195.379 5.0
6 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5381 Robert Mogridge   1646 46:03 2 0:41:58 0:06:05 1896.727 6.0
7 Slow Handicap   LASER RADIAL 5982 Andrew Claypole   1101 49:03 3 0:44:33 0:08:57 1346.861 7.0
8 Slow Handicap   LASER 2000 2623 Steve Kent Sue Kent 1089 48:45 3 0:44:46 0:09:05 1338.624 8.0
9 Slow Handicap   WANDERER 1533     1132 51:31 3 0:45:31 0:10:17 1414.593 9.0
10 Slow Handicap Blues Brother OPTIMIST 5417 Calum Mogridge   1646 52:19 2 0:47:41 0:12:21 2154.841 10.0
11 Slow Handicap   TOPPER X Rachel Evans   1290 43:40 2 0:50:47 0:12:21 1798.561 11.0
12 Slow Handicap   TOPPER 6967 Patrick Morgan   1290 43:54 2 0:51:03 0:12:35 1808.172 12.0
13 Slow Handicap   TOPPER 1 Sarah Fligelstone   1290 44:40 2 0:51:56 0:13:21 1839.749 13.0

R1 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 31:07 1 0:39:00 0:00:00 798 1.0

R2 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap Uncle Glyn DART18 6462 Oscar Chess Niamh Chess 798 36:06 3 0:45:14 0:00:00 798 1.0
2 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 46:01 2 1:26:30 0:21:57 1525.816 2.0

R3 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap Uncle Glyn DART18 6462 Oscar Chess Niamh Chess 798 39:08 2 0:49:02 0:00:00 798 1.0
2 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 40:51 2 0:51:11 0:01:43 833.006 2.0

R4 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap Uncle Glyn DART18 6462 Oscar Chess Niamh Chess 798 26:24 2 0:33:05 0:00:00 798 1.0
2 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 36:25 2 0:45:38 0:10:01 1100.777 2.0

R5 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap Uncle Glyn DART18 6462 Oscar Chess Niamh Chess 798 43:45 3 0:54:49 0:00:00 798 1.0
2 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 56:56 3 1:11:21 0:13:11 1038.464 2.0

R6 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap Uncle Glyn DART18 6462 Oscar Chess Niamh Chess 798 32:10 2 0:40:19 0:00:00 798 1.0
2 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 41:22 2 0:51:50 0:09:12 1026.236 2.0

R7 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 42:41 2 0:53:29 0:00:00 798 1.0

R8 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap   DART18 358 Alyson Dacey Louise Mogridge 798 43:34 2 0:54:36 0:00:00 798 1.0

R9 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap   A 39` Colin Jenkins   691 21:11 2 0:30:39 0:00:00 691 1.0
2 Fast Handicap   LASER 5000 5145 Tim Hughes Neil Graddage 846 33:26 2 0:39:31 0:07:30 1090.595 2.0
3 Fast Handicap Itchy Pussy Hurricane   Dai Paine Nathan Paine 691 30:29 2 0:44:07 0:09:18 994.366 3.0
4 Fast Handicap 4.9TDI 49ER 237 Tom Herbert-Evans Dan Herbert-Evans 747 DNF         7.0

R10 - Fast Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Nett
1 Fast Handicap   A 39` Colin Jenkins   691 34:51 3 0:50:26 0:00:00 691 1.0
2 Fast Handicap   LASER 5000 5145 Tim Hughes Neil Graddage 846 37:48 2 1:07:01 0:09:21 1124.238 2.0
3 Fast Handicap Itchy Pussy Hurricane   Dai Paine Nathan Paine 691 37:31 2 1:21:26 0:14:17 1115.811 3.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish


www.mumblesyachtclub.co.uk
dai@sailwave.com

Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
www.sailwave.com