Mumbles Yacht Club
Welsh Schools Championships July 10/11, 2004 - Optimists

Final Results

Sailed: 6  Discards: 1  Ratings: None

Rank Class Sail No Helm School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett
          10/07 10/07 10/07 11/07 11/07 11/07  
1st Optimist S 5287 Patrick Metcalfe Ysgol David Huws Anglesea 1.00 1.00 1.00 3.00 3.00 1.00 7.00
2nd Optimist S 5149 Ben Cobley Eirias Conwy 2.00 4.00 2.00 2.00 1.00 2.00 9.00
3rd Optimist S 4903 Nathan Bailey St Cyres Penarth 3.00 3.00 3.00 5.00 5.00 11.00 19.00
4th Optimist S 5146 Robert Foreshaw Home 7.00 2.00 6.00 6.00 2.00 4.00 20.00
5th Optimist S 752 Tim Lewis none 4.00 6.00 4.00 7.00 7.00 3.00 24.00
6th Optimist J 4566 Hannah Tilley Haberdashers School 8.00 10.00 14.00 1.00 8.00 6.00 33.00
7th Optimist S 4571 Morys Williams Tryfain Bangor Gwynedd 11.00 7.00 7.00 12.00 4.00 5.00 34.00
8th Optimist J 5147 Roddy Lacey Hillgrove Gwynedd 5.00 5.00 5.00 16.00 15.00 7.00 37.00
9th Optimist J 5045 Tomos Pain St Josephs Penarth 12.00 8.00 8.00 9.00 11.00 8.00 44.00
10th Optimist S 5043 Kate Stanley Chepstow Comp Monmouth 15.00 13.00 10.00 8.00 12.00 10.00 53.00
11th Optimist J 4925 Ross Moreton Ysgol Penybryn Conwy 9.00 9.00 9.00 11.00 17.00 20.00 55.00
12th Optimist J 4308 Sara Jackson Raglan VC Primary 16.00 18.00 15.00 4.00 9.00 12.00 56.00
13th Optimist J 4902 Nia Jones Ysgo lMelyn Gruffydd 10.00 14.00 13.00 10.00 16.00 15.00 62.00
14th Optimist J 5048 Ben Pritchard Bishopston Comp Swansea DSQ 16.00 11.00 15.00 6.00 16.00 64.00
15th Optimist S 5333 Hannah Jones YG Glantaff 6.00 12.00 17.00 18.00 DSQ 17.00 70.00
16th Optimist J 5046 Alex Kirk Neyland Junior Pembs 13.00 20.00 12.00 20.00 13.00 14.00 72.00
17th Optimist J 5360 Toby Morsley Llandygai Gwynedd 17.00 17.00 16.00 14.00 18.00 9.00 73.00
18th Optimist J 4747 Timothy Forshaw Home 14.00 11.00 19.00 19.00 10.00 DNC 73.00
19th Optimist J 4746 Maddy Stanley Shire Newton Monmouth 18.00 19.00 18.00 13.00 14.00 13.00 76.00
20th Optimist J 4312 Myles Jackson Raglan VC Primary 22.00 15.00 25.00 22.00 23.00 18.00 100.00
21st Optimist J 4425 Adam Cranswick Bishopston Comp Swansea 23.00 22.00 21.00 17.00 19.00 24.00 102.00
22nd Optimist S 4431 Tom Evans Bishopston Comp Swansea 21.00 21.00 20.00 23.00 21.00 19.00 102.00
23rd Optimist J 5047 Joel Kirk Neyland Junior Pembs 19.00 DNC 23.00 24.00 20.00 21.00 107.00
24th Optimist J 3650 David Pain St Josephs Penarth 20.00 DNF 24.00 25.00 26.00 22.00 117.00
25th Optimist J 4219 Sam Pritchard Oystermouth Primary Swansea 24.00 DNF 22.00 26.00 27.00 25.00 124.00
26th Optimist J 4770 Emily Osborne Twyn Caerphilly DNC DNC 26.00 21.00 22.00 23.00 128.00
27th Optimist S 3 Bethan Herbert Evans Ysgol Gyfun Gwyr Swansea 25.00 DNC DNC 30.00 30.00 26.00 147.00
28th Optimist S 6 Hannah Roberts Ysgol Gyfun Gwyr 27.00 DNC DNC 29.00 28.00 27.00 147.00
29th Optimist J 4072 Rachel Tilley Haberdashers School DNC DNC DNC 27.00 24.00 28.00 151.00
30th Optimist J 17 Andrew Claypole Oystermouth Primary Swansea 26.00 DNC DNC DNC 31.00 30.00 159.00
31st Optimist S 2 Josh Webborn Bishop Gore Comp Swansea DNC DNC DNC 28.00 25.00 DNC 161.00
32nd Optimist J 8 Chloe Shapton Newton Primary DNC DNC DNC 32.00 29.00 29.00 162.00
33rd Optimist S 3694 Rhys Lewis Bishopston Comp Swansea DNC DNC DNC 31.00 32.00 DNC 171.00
34th Optimist J 932 Rhiannon Morgan Ysgol Brynymor Swansea DNC DNC DNC DNC DNC DNC 180.00
34th Optimist J 1 Keir Shapton Newton Primary DNC DNC DNC DNC DNC DNC 180.00

Sponsored by Dean and Dyball Construction

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk
Sailwave Scoring Software 1.56
www.sailwave.com
www.welshyachtingassociation.org.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk