Mumbles Yacht Club
Open Meeting - July 5/6, 2003

Final Results

Pos Boat Name Class Sail No Helm Crew Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Pts
                05/07 05/07 06/07 06/07 06/07  
Asymmetrics Fleet  -  Sailed: 5  Discards: 2  Ratings: PY
1st   49ER 537 David Edwards Chris Mackay Tenby SC 750 DNC DNC 1 1 1 3.00
2nd Chug-a-bug RS 700 855 Paul Lewis   BSSC 864 1 1 2 2 2 4.00
3rd Big Buoy 2 RS 700 721 Neil Sanders   BSSC 864 7 4 5 3 3 10.00
4th   LASER 4000 4064 Gareth Hill Janet Hill   906 3 5 7 6 4 12.00
5th Turtles Revenge RS 700 814 Tony Rees   MYC 864 DNC DNC 3 4 5 12.00
6th   LASER 4000 4197 David Williams Rob Friswell   906 4 3 6 5 7 12.00
7th   RS 700 760 Steve Marshall   Sully 864 2 7 4 8 8 13.00
8th Zepelin RS 700 773 Martyn Osborne   Llandegfedd 864 5 9 8 7 6 18.00
9th   LASER 4000 4309 Gordon Evans Ruth Evans   906 8 2 9 DNC DNC 19.00
10th   LASER 4000 4534 Christian Bowerman Paul Tedder   906 6 6 DNC DNC DNC 26.00
11th Bluebird LASER 4000 4622 Jeff Hughes Robert Slaughter BSSC 906 9 8 10 9 DNF 26.00
12th Haccuna Mattatta LASER 5000 5145 Tim Hughes Chris Sanders MYC 846 10 10 DNF DNF DNC 34.00
13th   BOSS 802 Simon Peckham Adrian Woodcock MYC 847 11 DNF DNC DNC DNC 39.00
Dinghy Handicap Fleet  -  Sailed: 5  Discards: 2  Ratings: PY
1st Orinoco SCORPION 1923 Peter Rose Andrew Rose Chew Valley Lake SC 1058 DNC DNC 1 1 1 3.00
2nd Chaos SCORPION 1836 Tim Claypole James Claypole MYC 1058 1 1 3 4 2 4.00
3rd Misty LASER 162830 Roger Harvey   MYC/CSC 1078 2 DNF 2 3 3 7.00
4th   LASER 133325 Simon Rimron   BSSC 1078 DNC DNC 4 2 4 10.00
Catamaran Handicap Fleet  -  Sailed: 5  Discards: 2  Ratings: PY
1st Phat Cat Dart Hawk 822 David Hope Huw Maddox MYC 689 1 1 1 2 2 3.00
2nd Golden Snitch Hobie Tiger (F18) 788 David Laws Brendan Auckland 691 DSQ DSQ 2 1 1 4.00
3rd Hooch DART 18 4784 Richard Leary George Zycl MYC 798 2 DNF DNC DNC DNC 10.00

R1

Date: 05/07

Pos Boat Name Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed -Ewin Laps Corrected Rwin Pts
Asymmetrics Fleet
1st Chug-a-bug RS 700 855 Paul Lewis   BSSC 864 00:37:25 00:00:00 3 00:43:18 864.126 1.00
2nd   RS 700 760 Steve Marshall   Sully 864 00:40:44 00:03:19 3 00:47:09 940.724 2.00
3rd   LASER 4000 4064 Gareth Hill Janet Hill   906 00:42:46 00:03:32 3 00:47:12 987.683 3.00
4th   LASER 4000 4197 David Williams Rob Friswell   906 00:43:06 00:03:52 3 00:47:34 995.381 4.00
5th Zepelin RS 700 773 Martyn Osborne   Llandegfedd 864 00:41:23 00:03:58 3 00:47:54 955.735 5.00
6th   LASER 4000 4534 Christian Bowerman Paul Tedder   906 00:45:05 00:05:51 3 00:49:46 1041.186 6.00
7th Big Buoy 2 RS 700 721 Neil Sanders   BSSC 864 00:43:18 00:05:53 3 00:50:07 1000 7.00
8th   LASER 4000 4309 Gordon Evans Ruth Evans   906 00:46:06 00:06:52 3 00:50:53 1064.665 8.00
9th Bluebird LASER 4000 4622 Jeff Hughes Robert Slaughter BSSC 906 00:48:02 00:08:48 3 00:53:01 1109.315 9.00
10th Haccuna Mattatta LASER 5000 5145 Tim Hughes Chris Sanders MYC 846 00:50:15 00:13:37 3 00:59:24 1160.508 10.00
11th   BOSS 802 Simon Peckham Adrian Woodcock MYC 847 00:51:21 00:14:40 3 01:00:38 1185.912 11.00
Dinghy Handicap Fleet
1st Chaos SCORPION 1836 Tim Claypole James Claypole MYC 1058 00:34:50 00:00:00 2 00:32:55 1058.228 1.00
2nd Misty LASER 162830 Roger Harvey   MYC/CSC 1078 00:36:56 00:01:27 2 00:34:16 1122.025 2.00
Catamaran Handicap Fleet
1st Phat Cat Dart Hawk 822 David Hope Huw Maddox MYC 689 00:39:27 00:00:00 3 00:57:15 689.083 1.00
2nd Hooch DART 18 4784 Richard Leary George Zycl MYC 798 00:43:00 00:12:33 2 01:20:50 1126.638 2.00
3rd Golden Snitch Hobie Tiger (F18) 788 David Laws Brendan Auckland 691 DSQ         4.00

R2

Date: 05/07

Pos Boat Name Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed -Ewin Laps Corrected Rwin Pts
Asymmetrics Fleet
1st Chug-a-bug RS 700 855 Paul Lewis   BSSC 864 00:25:22 00:00:00 2 00:29:22 863.791 1.00
2nd   LASER 4000 4309 Gordon Evans Ruth Evans   906 00:26:56 00:00:20 2 00:29:44 917.14 2.00
3rd   LASER 4000 4197 David Williams Rob Friswell   906 00:28:09 00:01:33 2 00:31:04 958.57 3.00
4th Big Buoy 2 RS 700 721 Neil Sanders   BSSC 864 00:30:31 00:05:09 2 00:35:19 1039.16 4.00
5th   LASER 4000 4064 Gareth Hill Janet Hill   906 00:33:24 00:06:48 2 00:36:52 1137.344 5.00
6th   LASER 4000 4534 Christian Bowerman Paul Tedder   906 00:34:51 00:08:15 2 00:38:28 1186.72 6.00
7th   RS 700 760 Steve Marshall   Sully 864 00:33:22 00:08:00 2 00:38:37 1136.209 7.00
8th Bluebird LASER 4000 4622 Jeff Hughes Robert Slaughter BSSC 906 00:35:01 00:08:25 2 00:38:39 1192.395 8.00
9th Zepelin RS 700 773 Martyn Osborne   Llandegfedd 864 00:36:26 00:11:04 2 00:42:10 1240.636 9.00
10th Haccuna Mattatta LASER 5000 5145 Tim Hughes Chris Sanders MYC 846 00:43:34 00:18:43 2 00:51:30 1483.541 10.00
11th   BOSS 802 Simon Peckham Adrian Woodcock MYC 847 DNF         14.00
Dinghy Handicap Fleet
1st Chaos SCORPION 1836 Tim Claypole James Claypole MYC 1058 01:15:40 00:00:00 2 01:11:31 1058.028 1.00
2nd Misty LASER 162830 Roger Harvey   MYC/CSC 1078 DNF         5.00
Catamaran Handicap Fleet
1st Phat Cat Dart Hawk 822 David Hope Huw Maddox MYC 689 00:30:53 00:00:00 2 00:44:49 689.104 1.00
2nd Golden Snitch Hobie Tiger (F18) 788 David Laws Brendan Auckland 691 DSQ         4.00
2nd Hooch DART 18 4784 Richard Leary George Zycl MYC 798 DNF         4.00

R3

Date: 06/07

Pos Boat Name Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed -Ewin Laps Corrected Rwin Pts
Asymmetrics Fleet
1st   49ER 537 David Edwards Chris Mackay Tenby SC 750 00:44:11 00:00:00 4 00:58:55 749.929 1.00
2nd Chug-a-bug RS 700 855 Paul Lewis   BSSC 864 00:52:44 00:01:50 4 01:01:02 895.05 2.00
3rd Turtles Revenge RS 700 814 Tony Rees   MYC 864 00:53:56 00:03:02 4 01:02:25 915.417 3.00
4th   RS 700 760 Steve Marshall   Sully 864 00:55:16 00:04:22 4 01:03:58 938.048 4.00
5th Big Buoy 2 RS 700 721 Neil Sanders   BSSC 864 00:57:00 00:06:06 4 01:05:58 967.468 5.00
6th   LASER 4000 4197 David Williams Rob Friswell   906 00:59:59 00:06:36 4 01:06:12 1018.105 6.00
7th   LASER 4000 4064 Gareth Hill Janet Hill   906 01:00:07 00:06:44 4 01:06:21 1020.368 7.00
8th Zepelin RS 700 773 Martyn Osborne   Llandegfedd 864 01:00:04 00:09:10 4 01:09:31 1019.519 8.00
9th   LASER 4000 4309 Gordon Evans Ruth Evans   906 01:07:38 00:14:15 4 01:14:39 1147.949 9.00
10th Bluebird LASER 4000 4622 Jeff Hughes Robert Slaughter BSSC 906 01:13:55 00:20:32 4 01:21:35 1254.597 10.00
11th Haccuna Mattatta LASER 5000 5145 Tim Hughes Chris Sanders MYC 846 DNF         14.00
Dinghy Handicap Fleet
1st Orinoco SCORPION 1923 Peter Rose Andrew Rose Chew Valley Lake SC 1058 00:35:55 00:00:00 3 00:33:57 1057.928 1.00
2nd Misty LASER 162830 Roger Harvey   MYC/CSC 1078 00:40:38 00:04:02 3 00:37:42 1196.858 2.00
3rd Chaos SCORPION 1836 Tim Claypole James Claypole MYC 1058 00:40:39 00:04:44 3 00:38:25 1197.349 3.00
4th   LASER 133325 Simon Rimron   BSSC 1078 00:43:35 00:06:59 3 00:40:26 1283.751 4.00
Catamaran Handicap Fleet
1st Phat Cat Dart Hawk 822 David Hope Huw Maddox MYC 689 00:48:29 00:00:00 4 01:10:22 689.01 1.00
2nd Golden Snitch Hobie Tiger (F18) 788 David Laws Brendan Auckland 691 00:51:00 00:02:23 4 01:13:48 724.775 2.00

R4

Date: 06/07

Pos Boat Name Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed -Ewin Laps Corrected Rwin Pts
Asymmetrics Fleet
1st   49ER 537 David Edwards Chris Mackay Tenby SC 750 00:30:36 00:00:00 4 00:40:48 750 1.00
2nd Chug-a-bug RS 700 855 Paul Lewis   BSSC 864 00:37:48 00:02:33 4 00:43:45 926.471 2.00
3rd Big Buoy 2 RS 700 721 Neil Sanders   BSSC 864 00:38:20 00:03:05 4 00:44:22 939.542 3.00
4th Turtles Revenge RS 700 814 Tony Rees   MYC 864 00:38:48 00:03:33 4 00:44:54 950.98 4.00
5th   LASER 4000 4197 David Williams Rob Friswell   906 00:43:18 00:06:20 4 00:47:48 1061.275 5.00
6th   LASER 4000 4064 Gareth Hill Janet Hill   906 00:44:11 00:07:13 4 00:48:46 1082.925 6.00
7th Zepelin RS 700 773 Martyn Osborne   Llandegfedd 864 00:42:35 00:07:20 4 00:49:17 1043.709 7.00
8th   RS 700 760 Steve Marshall   Sully 864 00:45:49 00:10:34 4 00:53:02 1122.958 8.00
9th Bluebird LASER 4000 4622 Jeff Hughes Robert Slaughter BSSC 906 00:48:07 00:11:09 4 00:53:07 1179.33 9.00
10th Haccuna Mattatta LASER 5000 5145 Tim Hughes Chris Sanders MYC 846 DNF         14.00
Dinghy Handicap Fleet
1st Orinoco SCORPION 1923 Peter Rose Andrew Rose Chew Valley Lake SC 1058 00:23:33 00:00:00 3 00:22:16 1057.635 1.00
2nd   LASER 133325 Simon Rimron   BSSC 1078 00:25:50 00:01:50 3 00:23:58 1160.18 2.00
3rd Misty LASER 162830 Roger Harvey   MYC/CSC 1078 00:26:15 00:02:15 3 00:24:21 1178.892 3.00
4th Chaos SCORPION 1836 Tim Claypole James Claypole MYC 1058 00:26:38 00:03:05 3 00:25:10 1196.108 4.00
Catamaran Handicap Fleet
1st Golden Snitch Hobie Tiger (F18) 788 David Laws Brendan Auckland 691 00:41:37 00:00:00 4 01:00:14 690.924 1.00
2nd Phat Cat Dart Hawk 822 David Hope Huw Maddox MYC 689 00:42:17 00:00:47 4 01:01:22 701.992 2.00

R5

Date: 06/07

Pos Boat Name Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed -Ewin Laps Corrected Rwin Pts
Asymmetrics Fleet
1st   49ER 537 David Edwards Chris Mackay Tenby SC 750 00:33:23 00:00:00 3 00:44:31 749.906 1.00
2nd Chug-a-bug RS 700 855 Paul Lewis   BSSC 864 00:38:59 00:00:31 3 00:45:07 875.702 2.00
3rd Big Buoy 2 RS 700 721 Neil Sanders   BSSC 864 00:40:32 00:02:04 3 00:46:55 910.52 3.00
4th   LASER 4000 4064 Gareth Hill Janet Hill   906 00:42:39 00:02:19 3 00:47:05 958.068 4.00
5th Turtles Revenge RS 700 814 Tony Rees   MYC 864 00:41:20 00:02:52 3 00:47:50 928.491 5.00
6th Zepelin RS 700 773 Martyn Osborne   Llandegfedd 864 00:41:35 00:03:07 3 00:48:08 934.107 6.00
7th   LASER 4000 4197 David Williams Rob Friswell   906 00:44:31 00:04:11 3 00:49:08 1000 7.00
8th   RS 700 760 Steve Marshall   Sully 864 00:42:40 00:04:12 3 00:49:23 958.443 8.00
9th Bluebird LASER 4000 4622 Jeff Hughes Robert Slaughter BSSC 906 DNF         14.00
Dinghy Handicap Fleet
1st Orinoco SCORPION 1923 Peter Rose Andrew Rose Chew Valley Lake SC 1058 00:36:46 00:00:00 3 00:34:45 1058.034 1.00
2nd Chaos SCORPION 1836 Tim Claypole James Claypole MYC 1058 00:38:44 00:01:58 3 00:36:37 1114.628 2.00
3rd Misty LASER 162830 Roger Harvey   MYC/CSC 1078 00:42:20 00:04:52 3 00:39:16 1218.225 3.00
4th   LASER 133325 Simon Rimron   BSSC 1078 00:42:46 00:05:18 3 00:39:40 1230.695 4.00
Catamaran Handicap Fleet
1st Golden Snitch Hobie Tiger (F18) 788 David Laws Brendan Auckland 691 00:39:45 00:00:00 3 00:57:32 690.904 1.00
2nd Phat Cat Dart Hawk 822 David Hope Huw Maddox MYC 689 00:39:42 00:00:04 3 00:57:37 690.035 2.00

www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk
Sailwave Scoring Software 1.45
www.sailwave.com
www.mumblesyachtclub.co.uk
results at mumblesyachtclub.co.uk